Jesteś tutaj:

Jak uzyskać piękną i zdrową opaleniznę?

Gdy nadchodzą cieplejsze dni chcemy, aby naszą skórę zdobiła piękna, złocista opalenizna. Dzięki niej poprawia się nasze samopoczucie i czujemy się bardziej atrakcyjni. Czy można uzyskać opaleniznę w taki sposób, żeby nie zaszkodzić skórze?

Jak uzyskać piękną i zdrową opaleniznę?

Zdjęcie: Dean Hochman

Gdy nadchodzą cieplejsze dni chcemy, aby naszą skórę zdobiła piękna, złocista opalenizna. Dzięki niej poprawia się nasze samopoczucie i czujemy się bardziej atrakcyjni. Czy można uzyskać opaleniznę w taki sposób, żeby nie zaszkodzić skórze?

Promieniowanie UV – wróg skóry nr I

W okresie wiosenno-letnim intensywność promieniowania słonecznego znacznie wzrasta. Nasza skóra broniąc się przed UV wytwarza melaninę. Jest to barwnik, który rozprzestrzenia się w obrębie naskórka. W efekcie nasza skóra przybiera ciemniejszy koloryt – powstaje tzw. opalenizna. Niestety promieniowanie UV ma bardzo niekorzystny wpływ na naszą skórę. Przyczynia się ono do powstawania wolnych rodników, które reagują z komórkami skóry – niszcząc je. Ponadto UV znacznie przyśpiesza procesy starzenia się skóry. Czy jest sposób na to, aby uzyskać piękną, ale zdrową dla skóry opaleniznę?

ALTERNATYWY BEZPIECZNE DLA SKÓRY

Samoopalacze

Są to preparaty, które powodują przyciemnienie skóry. Odpowiedzialny za ten proces, jest zawarty w samoopalaczu składnik, tj. dihydroksyaceton (DHT). DHT reaguje z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka. W efekcie dochodzi do powstawania barwnych pigmentów. Reakcja ta zachodzi w ciągu kilku godzin i przebiega z wydzieleniem charakterystycznego zapachu.

Stosowanie samoopalaczy jest całkowicie bezpieczne dla naszej skóry. Dzięki tym produktom można uzyskać ładną opaleniznę. Powrót skóry do jej naturalnego kolorytu jest zależny od szybkości złuszczania się naskórka. Z reguły trwa to kilka dni.


Co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać „sztuczną” opaleniznę?

Przed zastosowaniem samoopalacza wskazane jest wykonanie peelingu całego ciała. Dzięki temu zabiegowi zostaną usunięte obumarłe komórki skóry. W efekcie skóra będzie wygładzona, a samoopalacz będzie się łatwiej rozprowadzać. Zanim jednak nałożymy ten specyfik warto dobrze nawilżyć skórę. Do tego celu wystarczy zastosować dowolny balsam pielęgnacyjny. Dzięki temu skóra będzie dobrze nawodniona i nie będzie się łuszczyć. Po upływie kilkunastu minut można zastosować samoopalacz. Produkt ten należy rozprowadzać bardzo dokładnie, aby uniknąć ryzyka powstania nie ładnie wyglądających plam.

Stosując się do w/w wskazówek opaleniznę utrzymamy na dłużej.

Od czego zależy to jaki odcień opalenizny uzyskamy?

Odcień, a także intensywność uzyskanej barwy skóry, jest zależny od wielu czynników. Należy do nich między innymi grubość warstwy rogowej – im grubsza tym barwa skóry będzie ciemniejsza. Ponadto efekt zależy od rodzaju aminokwasów obecnych w naszej skórze, a także od jej odczynu pH. Te wszystkie czynniki mają wpływ na końcowy efekt opalenizny, która powstaje w wyniku działania DHT.

Balsamy brązujące

Na rynku istnieją również produkty, których działanie - w przeciwieństwie do samoopalaczy - jest stopniowe. Są to typowe balsamy pielęgnacyjne do których dodaje się niewielką ilość DHT. Dzięki temu opalenizna powstaje wolniej, a efekt końcowy jest widoczny po kilku dniach. Produkty te są polecane dla osób, które chcą uzyskać delikatną opaleniznę.

Opalanie Natryskowe

Obecnie zabieg ten można wykonać w wielu gabinetach kosmetycznych. Powierzchnię ciała pokrywa się preparatem rozpylanym za pomocą specjalnego urządzenia. Podobnie jak w samoopalaczu, preparaty stosowane do opalania natryskowego, zawierają w swoim składzie dihydroksyaceton. Efekty zabiegu widoczne są od razu, ale końcowy efekt uzyskujemy po upływie około 6 godzin. Do tego czasu nie należy brać kąpieli.

Dzięki tej metodzie uzyskujemy piękną, złoto-brązową opaleniznę. Plusem tej metody jest także to, że poprzez sposób rozpylania preparatu na skórę, nie ma możliwości aby doszło do powstania plam. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla skóry, a opalenizna utrzymuje się kilka dni.

Suplementy diety – beta karoten

Beta-karoten należy do grupy tzw. karotenoidów. Karotenoidy są to żółte i pomarańczowe barwniki obecne w roślinach. Składniki te wykazują bardzo silne działanie przeciwrodnikowe co w efekcie spowalnia procesy starzenia się skóry. Poprzez stosowanie suplementów diety, zawierających beta-karoten, odcień skóry delikatnie ciemnieje i przybiera ładny koloryt. W tym celu preparat taki należy przyjmować doustnie każdego dnia przez okres około 3 miesięcy. Beta-karoten dodatkowo sprawia, że skóra łagodniej znosi działanie słońca. Warto zaopatrzyć się w ten specyfik w okresie nadejścia słonecznych dni.


foto:

istockphoto.com
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także