Zdjęcie: Dean Hochman
Gdy nadchodzą cieplejsze dni chcemy, aby naszą skórę zdobiła piękna, złocista opalenizna. Dzięki niej poprawia się nasze samopoczucie i czujemy się bardziej atrakcyjni. Czy można uzyskać opaleniznę w taki sposób, żeby nie zaszkodzić skórze?Promieniowanie UV – wróg skóry nr I
ALTERNATYWY BEZPIECZNE DLA SKÓRY
Samoopalacze
Są to preparaty, które powodują przyciemnienie skóry. Odpowiedzialny za ten proces, jest zawarty w samoopalaczu składnik, tj. dihydroksyaceton (DHT). DHT reaguje z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka. W efekcie dochodzi do powstawania barwnych pigmentów. Reakcja ta zachodzi w ciągu kilku godzin i przebiega z wydzieleniem charakterystycznego zapachu.Stosowanie samoopalaczy jest całkowicie bezpieczne dla naszej skóry. Dzięki tym produktom można uzyskać ładną opaleniznę. Powrót skóry do jej naturalnego kolorytu jest zależny od szybkości złuszczania się naskórka. Z reguły trwa to kilka dni.
Co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać „sztuczną” opaleniznę?
Przed zastosowaniem samoopalacza wskazane jest wykonanie peelingu całego ciała. Dzięki temu zabiegowi zostaną usunięte obumarłe komórki skóry. W efekcie skóra będzie wygładzona, a samoopalacz będzie się łatwiej rozprowadzać. Zanim jednak nałożymy ten specyfik warto dobrze nawilżyć skórę. Do tego celu wystarczy zastosować dowolny balsam pielęgnacyjny. Dzięki temu skóra będzie dobrze nawodniona i nie będzie się łuszczyć. Po upływie kilkunastu minut można zastosować samoopalacz. Produkt ten należy rozprowadzać bardzo dokładnie, aby uniknąć ryzyka powstania nie ładnie wyglądających plam.
Stosując się do w/w wskazówek opaleniznę utrzymamy na dłużej.
Od czego zależy to jaki odcień opalenizny uzyskamy?
Odcień, a także intensywność uzyskanej barwy skóry, jest zależny od wielu czynników. Należy do nich między innymi grubość warstwy rogowej – im grubsza tym barwa skóry będzie ciemniejsza. Ponadto efekt zależy od rodzaju aminokwasów obecnych w naszej skórze, a także od jej odczynu pH. Te wszystkie czynniki mają wpływ na końcowy efekt opalenizny, która powstaje w wyniku działania DHT.
Balsamy brązujące
Na rynku istnieją również produkty, których działanie - w przeciwieństwie do samoopalaczy - jest stopniowe. Są to typowe balsamy pielęgnacyjne do których dodaje się niewielką ilość DHT. Dzięki temu opalenizna powstaje wolniej, a efekt końcowy jest widoczny po kilku dniach. Produkty te są polecane dla osób, które chcą uzyskać delikatną opaleniznę.Opalanie Natryskowe
Obecnie zabieg ten można wykonać w wielu gabinetach kosmetycznych. Powierzchnię ciała pokrywa się preparatem rozpylanym za pomocą specjalnego urządzenia. Podobnie jak w samoopalaczu, preparaty stosowane do opalania natryskowego, zawierają w swoim składzie dihydroksyaceton. Efekty zabiegu widoczne są od razu, ale końcowy efekt uzyskujemy po upływie około 6 godzin. Do tego czasu nie należy brać kąpieli.Dzięki tej metodzie uzyskujemy piękną, złoto-brązową opaleniznę. Plusem tej metody jest także to, że poprzez sposób rozpylania preparatu na skórę, nie ma możliwości aby doszło do powstania plam. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla skóry, a opalenizna utrzymuje się kilka dni.
Suplementy diety – beta karoten
Beta-karoten należy do grupy tzw. karotenoidów. Karotenoidy są to żółte i pomarańczowe barwniki obecne w roślinach. Składniki te wykazują bardzo silne działanie przeciwrodnikowe co w efekcie spowalnia procesy starzenia się skóry. Poprzez stosowanie suplementów diety, zawierających beta-karoten, odcień skóry delikatnie ciemnieje i przybiera ładny koloryt. W tym celu preparat taki należy przyjmować doustnie każdego dnia przez okres około 3 miesięcy. Beta-karoten dodatkowo sprawia, że skóra łagodniej znosi działanie słońca. Warto zaopatrzyć się w ten specyfik w okresie nadejścia słonecznych dni.foto:
istockphoto.com