Jesteś tutaj:

Jak wygląda badanie EEG?

Określenie „badanie EEG” dla większości brzmi dość tajemniczo. Jeśli już się dowiedzieliśmy, że w badaniu tym zostaną nam przypięte do głowy elektrody możliwe, że nawet się przestraszymy. Czy są podstawy do obaw przed tym badaniem?

Jak wygląda badanie EEG?
Określenie „badanie EEG” dla większości brzmi dość tajemniczo. Jeśli już się dowiedzieliśmy, że w badaniu tym zostaną nam przypięte do głowy elektrody możliwe, że nawet się przestraszymy. Czy są podstawy do obaw przed tym badaniem?

W jakim celu wykonuje się badanie EEG?

Badanie EEG wykonuje się w celu rozpoznania i dookreślenia:
 • padaczki
 • zaburzeń sennych
 • zaburzeń rozwoju psychoruchowego u dzieci
 • zaburzeń nastroju i koncentracji
 • alergii
 • problemów w zapamiętywaniu i nauce
 • przewlekłych bólów
 • zaburzeń widzenia
 • nadpobudliwości ruchowej
 • jąkania się
 • zaburzeń pamięci
 • zatrucia substancjami neurotoksycznymi
 • choroby Parkinsona
 • choroby Alzheimera
Generalnie badanie EEG powinno dostarczyć lekarzowi informacji na temat ewentualnych zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu, wraz z umiejscowieniem źródła owych zaburzeń.

Jak wygląda przebieg badania EEG?

Badanie przeprowadza się przy pomocy aparatu określanego mianem elektroencefalografu, którego zadaniem jest zapis zmian elektrycznych powstałych w komórkach mózgowych.

W każdej sekundzie naszego życia, w mózgu powstają fale elektryczne o różnej częstotliwości i odmiennej amplitudzie. W momencie gdy doszło do rozwoju jakiejkolwiek nieprawidłowości, przepływ prądu będzie zniekształcony – zbyt opóźniony, lub zbytnio przyspieszony. Takie odstępstwa zostaną zarejestrowane w zapisie EEG.

Przed przystąpieniem do badania na skórze czaszki rozmieszczone zostają elektrody, rejestrujące zmiany potencjału elektrycznego (jest ich łącznie dziewiętnaście: osiem elektrod na każdą półkulę oraz trzy elektrody w linii środkowej). Zwykle elektrody umieszczane są na głowie wraz z przystosowanym do tego czepkiem, dzięki czemu samo umiejscowienie elektrod jest ułatwione. Aby poprawić przewodnictwo stosuje się żele lub pasty przewodzące, doprowadzając je pod elektrody (na przykład przy pomocy specjalnej – tępo zakończonej strzykawki). Po odpowiednim wzmocnieniu sygnału odebranego przez elektrody, na komputerze powstaje zapis aktywności komórek mózgowych nazywany elektroencefalogramem.

Ważne, aby pacjent w trakcie badania pozostawał w jednakowej pozycji (siedzącej lub leżącej), starając się zrelaksować i nie poruszać. Nie zapewnienie bezruchu, jak i stan zdenerwowania stanowi istotny czynnik zakłócający zapis EEG.

Czas trwania badania wynosi około 30-45 minut, z których około 15 minut przeznaczone jest na przygotowanie pacjenta. Istotnym jest fakt, że badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia pacjenta.

W trakcie badania pacjent powinien reagować na prośby osoby kierującej badaniem. Wśród nich znajdą się próby sprawdzające prawidłowość zmian w przewodnictwie, w tym próba otwierania i zamykania oczu, wykonywanie głębokich wdechów, poddanie reakcji świetlnej (błyski światła o różnej częstotliwości, w chwili gdy pacjent ma zamknięte oczy).

Wynik badania zostaje opracowany przez lekarza i wraz z wykresem przekazany pacjentowi.

Czy istnieją różne formy badania EEG?

Tak. Istnieją dwie formy badania EEG: badanie w stanie czuwania (najczęściej wykonywane) oraz badanie w fazie snu. Pierwszy rodzaj badania stanowi
standardową formę, która została opisana powyżej. Druga forma badania jest przeznaczona dla małych pacjentów oraz pacjentów dorosłych, w przypadku których lekarz podejrzewa występowanie objawów choroby w trakcie trwania snu. Badanie to jest utrudnione ze względu na fakt, że sen musi być spontaniczny, to znaczy nie może zostać indukowany żadnymi lekami nasennymi. W przypadku dzieci zaleca się umówienie badania na godzinę, o której zwykle dziecko zasypia, lub próby przebudzenia dziecka zdecydowanie wcześniej niż zwykle, aby szybciej się zmęczyło i zasnęło w gabinecie lekarskim. Dla ułatwienia sugeruje się następujące postępowanie: w nocy przed badaniem w przypadku dzieci w wieku 8-12 lat zaleca się sen nie dłuższy niż cztery godziny, a w przypadku dzieci poniżej ośmiu lat – nie dłuższy niż sześć godzin. Osobom dorosłym można zalecić nie spanie w nocy poprzedzającej badanie.

W jaki sposób należy się przygotować do badania?

Zacznijmy od typowego badania EEG, a więc wykonywanego w stanie czuwania. Przed takim badaniem należy:
 • dzień wcześniej umyć włosy i nie nakładać na nie żadnych kosmetyków
 • w dniu poprzedzającym badanie nie należy przyjmować środków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (ani pobudzających, ani osłabiających jego reakcje)
 • w dniu poprzedzającym badanie nie powinno się spożywać napojów zawierających alkohol, czy kofeinę
 • stawić się na badanie wypoczętym
 • niedługo przed badaniem należy spożyć lekki posiłek
 • jeśli przyjmuje się stale jakiekolwiek leki z przepisu lekarza, nie należy ich odstawiać przed badaniem (i należy poinformować o ich przyjmowaniu technika lub lekarza wykonującego badanie EEG)
 • tuż przed badaniem należy zgodnie z prawdą odpowiedzieć na zadawane przez osobę wykonującą badanie pytania, dostarczające istotnych informacji dla możliwego wyniku badania
W przypadku badania wykonywanego w fazie snu dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że małe dzieci powinny zostać nakarmione dopiero w pracowni (po nałożeniu czepka z elektrodami), ponieważ zwykle po spożyciu posiłku zasypiają w naturalny sposób. Nie przespanie nocy w przypadku osób dorosłych oraz młodzieży wiąże się z ryzykiem krótkich drzemek w oczekiwaniu na badanie. Dlatego też osoba przystępująca do badanie EEG wykonywanego w fazie snu, powinna poprosić o towarzystwo bliskiej osoby, która nie dopuści do zapadania w drzemki. Bowiem nawet krótkie zasypiania przed badaniem, może zafałszować jego wynik.

Pomimo tajemniczo brzmiącej nazwy badania z użyciem elektroencefalografu – EEG, nie warto się go bać. Badanie nie tylko jest badaniem nieinwazyjnym, ale także zupełnie bezpiecznym i bardzo potrzebnym w dalszej diagnostyce i leczeniu chorób układu nerwowego.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także