Jesteś tutaj:

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Cienie pod oczami są nie mile widzianym towarzyszem wielu kobiet. Istnieje wiele sposobów, aby mniej lub bardziej skutecznie wyeliminować cienie z codziennego wizerunku. Wiele zabiegów zawdzięcza swoją skuteczność substancjom czynnym zawartym w roślinach, ale niektóre wymagają dużego wydatku finansowego, w postaci interwencji chirurgicznych.

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Zdjęcie: Helga Weber

Cienie pod oczami są nie mile widzianym towarzyszem wielu kobiet. Istnieje wiele sposobów, aby mniej lub bardziej skutecznie wyeliminować cienie z codziennego wizerunku. Wiele zabiegów zawdzięcza swoją skuteczność substancjom czynnym zawartym w roślinach, ale niektóre wymagają dużego wydatku finansowego, w postaci interwencji chirurgicznych.

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Powstawaniu cieni pod oczami mogą sprzyjać:
 • Płytkie unaczynienie skóry wokół oczu, a także zaciemnienie skory powstałe jako wynik pęknięcia naczynia i wypływu krwi pod skórą.
 • Cienka warstwa tkanki tłuszczowej, wyraźniej uwidacznia sieć naczyń krwionośnych, a także nie zapewnia odpowiedniej elastyczności skóry.
 • Zmęczenie, będące konsekwencją nie tylko braku snu, ale również długotrwałej pracy przed komputerem.
 • Zaburzenia elektrolitowe, w kierunku nadmiaru soli, które mogą wynikać z nadmiernego solenia potraw, zbyt dużego spożycia produktów bogatych w sól (na przykład chipsów).
 • Awitaminozy, czyli niedobory różnych witamin. Cienie pod oczami są objawami zmniejszonej zawartości witaminy K, witaminy A i E (tak zwanych antyoksydantów - przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami), witaminy B12 oraz kwasu foliowego.
 • Choroby, w śród których znajdują się alergie, choroby tarczycy, nadciśnienie tętnicze, anemia, cukrzyca, a także nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, funkcjonowaniu nerek, wątroby, serca i układu rozprowadzającego limfę.

Czy zioła mogą mi pomóc na usunięcie "worków" pod oczami?

 • Rumianek pospolity, posiada właściwości przeciwzapalne, ma zdolność łagodzenia opuchnięć i przebarwień. Rumianek należy stosować ostrożnie ze względu na możliwość uczulenia - z powodu zanieczyszczenia inną odmianą rumianku - rumiankiem psim. Ponadto stosując ten surowiec, należy zwrócić uwagę na możliwość niezamierzonego rozjaśnienia brwi oraz rzęs.
 • Lipa i chaber bławatek również wykazują działanie przeciwzapalne i stanowią składniki niektórych kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry okolicy oczu.
 • Ogórek, zawiera kwas ? - linolenowy, który pośród licznych zastosowań zalecany jest w stanach alergicznych i nieprawidłowościach skórnych, między innymi dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Stosowany jest w formie okładów zawierających sok wyciśnięty z ogórka bądź w postaci plastrów świeżego surowca.
 • Świetlik, ze względu na zawartość garbników, wywiera efekt ściągający i jest często stosowany do okładów w stanach zapalnych spojówek. Posiada także właściwości bakteriostatyczne i łagodzące.
 • Babka lancetowata, wykazuje zdolności w zatrzymywaniu rozwoju bakterii, zmniejsza również opuchliznę.
 • Arnika górska jest stosowana przede wszystkim zewnętrznie, ponieważ posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. - Zmniejsza opuchliznę, pobudza również miejscowo krążenie w naczyniach i przyspiesza gojenie ran.
 • Kasztanowiec zwyczajny, ma zastosowanie w preparatach poprawiających wygląd skóry w okolicy oczu, ze względu na zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych i usprawniania mikrokrążenia żylnego.
 • Ziemniak łagodzi stan zapalny, działa osłaniająco. Sok z ziemniaka, rozjaśnia skórę, tym samym poprawiając jej estetykę.
 • Myszopłoch, podobnie jak kasztanowiec, poprawia krążenie, dzięki czemu może zmniejszyć widoczność unaczynienia i ograniczyć pękanie naczyń.
 • Drożdże wpływają korzystnie na wygląd skóry, nie tylko niwelują cienie pod oczami ale również zmniejszają trądzik.
 • Ruszczyk kolczasty, działa przeciwzapalnie i korzystnie wpływa na przepływ krwi przez naczynia.

Cienie pod oczami i zabiegi medycyny estetycznej

Dla osób posiadających cienie pod oczami, wynikające ze zmniejszonej warstwy tłuszczowej, proponuje się zabieg o nazwie Mezoterapia, czyli dostarczanie substancji odżywczych bezpośrednio do skóry w postaci zastrzyków. Zabieg ten przeprowadza lekarz, który po zastosowaniu u pacjenta znieczulenia miejscowego, dokonuje szeregu wstrzyknięć kwasu hialuronowego, witamin i mikroelementów w okolice oczu.

Kwas hialuronowy jest związkiem występującym w dostatecznej ilości w naskórku osób młodych. Z wiekiem jednak jego stężenie się pomniejsza. Wykazuje zdolność wiązania wody, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i wygląda młodziej.

Kwas hialuronowy ulega stopniowo wchłanianiu - zabiegi z jego wykorzystaniem, należy powtarzać co pewien okres czasu. Dodatek witamin zapewnia regenerację skóry oraz ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Efekt powinien być widoczny dopiero po kilku dniach od zabiegu, z zaznaczeniem, że faktycznie łatwą do zaobserwowania poprawę można osiągnąć dopiero po kilku zabiegach.

Peeling rozjaśniający

W gabinecie kosmetycznym można się spotkać z peelingiem zawierającym w swoim składzie argininę, a także kwas mlekowy.

Arginina jest substancją poprawiającą krążenie, poprzez stymulację śródbłonka do wytwarzania czynnika rozluźniającego mięśnie gładkie (w tym mięśnie naczyń krwionośnych), jakim jest tlenek azotu.

Kwas mlekowy wykazuje liczne właściwości, które w przypadku cieni pod oczami są z pewnością pożądane, bowiem rozjaśnia przebarwienia, uelastycznia skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek, zwęża pory a dodatkowo działa złuszczająco. Zabieg polega na dwukrotnym zastosowaniu specyfiku, a jako działanie niepożądane, może wystąpić czasowe zaczerwienienie skóry. Efekt jest widoczny po okresie dwóch tygodni od wykonania zabiegu i oczywiście wymaga kilkakrotnego powtórzenia.

Przed wykonaniem zabiegów medycyny estetycznej, należy konsultować się z lekarzem prowadzącym, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania, którejś z możliwych metod.

Na co zwrócić uwagę w walce z cieniami pod oczami?

 • Powinno się ograniczyć ilość soli w pokarmach. Sól może ingerować w funkcjonowanie układu krążenia, tym samym spowoduje, że naczynia krwionośne będą bardziej widoczne.
 • Należy odstawić papierosy. Palenie w niekorzystny sposób wpływa na cerę, a sam dym papierosowy podrażniając oczy, sprawia, że wyglądają na bardziej zmęczone i opuchnięte.
 • Dieta powinna być odpowiednio skomponowana, tak aby dostarczała dużo witamin. Jeśli jest to konieczne, można wspomagać dietę preparatami witaminowymi, które są dostępne w aptekach.
 • Należy unikać pocierania oczu, gdyż podrażnione oko wygląda na opuchnięte i zaczerwienione.
 • Długość snu jest indywidualna dla każdej osoby, jednak przedział 6 - 8 godzin nocnego snu powinien zapewnić oczom odpowiedni wypoczynek. Jeśli sen trwa krócej, cera następnego dnia jest bardziej blada, przez co cienie pod oczami są bardziej widoczne. Również często, po nieprzespanej nocy obserwuje się opuchliznę wokół oczu. Przed snem, warto przewietrzyć sypialnię i zmniejszyć ogrzewanie. Zabiegi te ułatwiają indukcję i utrzymanie snu, umożliwiając bardziej efektywny wypoczynek.
 • Warto stosować kosmetyki zmniejszające opuchnięcia i rozjaśniające cienie pod oczami a także maskujące niedoskonałości cery. Warto stosować również kremy z filtrami UV, nakładając je na twarz, nie zapominając o okolicy oczu, która wymaga wysokiego filtru SPF.
 • Cienie pod oczami mogą wynikać z uczulenia na pokarm lub element znajdujący się w codziennym użytku (na przykład pierze w poduszkach, proszek do prania, czy po prostu na kurz).

Domowe sposoby likwidacji cieni pod oczami.

Często, pośród porad nie wymagających nakładów pieniężnych, spotyka się użycie torebek herbaty, w formie okładów na oczy. Po zaparzeniu herbaty, torebkę należy schłodzić. Niekiedy zaleca się nawet chłodzenie w zamrażalniku, lub połączenie z kostką lodu. Jednakże nie wolno nakładać bezpośrednio zimnej kostki lodu na skórę, należy najpierw owinąć ją, przykładowo chustką materiałową. Tak przygotowany okład, nakłada się na zamknięte oczy, na okres 10 - 15 minut. Wybierając rodzaj herbaty, z którego ma powstać okład, powinno unikać się rumianku, ponieważ niekiedy wywołuje on reakcje alergiczne. Najbezpieczniej będzie zastosować zwykłą czarną herbatę.

Podobnie, w formie nakładania na skórę oczu, stosuje się również plastry świeżego ogórka.

Innym sposobem, bardziej pod kątem relaksu dla skóry w okolicy oczu, jest masaż uciskowy. Polega on na delikatnym przyciskaniu skóry opuszkami palców, dzięki czemu usprawnia się przepływ krwi przez naczynia żylne. Uciskając okolicę oczu, powinno się delikatnie okrążać oko, masując każde miejsce w kolejności.

Warto również wykonywać ćwiczenia oczu. Zmieniając odległość przedmiotów na które patrzy oko, wymusza się szybsze przystosowanie oka do jak najlepszej widoczności, czyli usprawnia się akomodację oka. Jest to również możliwość odpoczynku od długotrwałego wpatrywania się w przedmiot znajdujący się blisko. Wykonując krążenia gałki ocznej, pobudza się do ruchu mięsień utrzymujący oko.

Domowe sposoby likwidacji cieni pod oczami są na pewno mniej skuteczne niż zastosowanie specjalistycznych kremów, ale mogą służyć jako forma relaksu oczu.

Które kosmetyki i suplementy diety dostępne w aptece mogą pomóc w likwidacji cieni pod oczami?

1. Kosmetyki poprawiające krążenie krwi i limfy, występują w formie serum, kremu lub żelu:

VICHY AQUALIA ANTI-OX sztyft pod oczy, zawiera wyciągi z cytrusów, escynę, mikroelementy, kofeinę oraz wodę termalną z Vichy, które całościowo wpływają na rozjaśnienie skóry, zmniejszenie opuchlizny i usprawnienie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Postać sztyftu ułatwia nanoszenie preparatu. Nie powoduje uczuleń, nawet u osób wrażliwych na działanie kosmetyków i może być stosowany już od 25 roku życia.

FARMONA SKIN LIFT EXTREME 55+ serum redukujące zmarszczki i bruzdy pod oczami. Specyfik posiada w swoim składzie mikroelementy, wyciągi roślinne i wyciąg z drożdży, witaminy o działaniu antyoksydacyjnym. Preparat poprawia mikrokrążenie, zapewnia prawidłowe nawilżenie, elastyczność i odżywienie skóry, a przede wszystkim zmniejsza cienie pod oczami. Jest przeznaczony dla osób powyżej 55 roku życia.

2. Kremy chłodzące lub nawilżające okolice oczu:

DAX COSMETICS PERFECTA AGE CONTROL 35+ hydrożelowe płatki kolagenowe pod oczy. Dzięki zastosowaniu technologii hydrożelu, dostarczają odpowiednio dobranych składników bezpośrednio na głębokich warstw naskórka. Te platki mogą stosować panie po 35 roku życia.

ROC COMPLETE LIFT - liftingujący krem redukujący cienie pod oczami. Zawiera w swoim składzie wyciąg z drożdży, które posiadają zdolność redukowania cieni pod oczami. Ponadto krem ten uelastycznia skórę, wzmagając produkcje kolagenu i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Skierowany jest przede wszystkim dla osób powyżej 40 roku życia.

PULANNA PHYTOSILVER, krem ze srebrem pod oczy. Dzięki obecności srebra, wydzielanie łoju jest regulowane a stan zapalny zniwelowany. Nie ma przeciwwskazań do stosowania u osób powyżej 35 roku życia.

3. Żele z wyciągami roślinnymi oraz witaminami:

VICHY AQUALIA ANTI-OX sztyft pod oczy,

LIERAC DIOPTICERNE ANTI-CERNES krem rozjaśniający cienie pod oczami. Posiada wyciąg z arniki górskiej oraz ruszczyka kolczastego oraz dodatkowo witaminę E. Może być bez przeszkód stosowany już od 20 roku życia.

FARMONA SKIN LIFT EXTREME 55+ serum redukujące zmarszczki i bruzdy pod oczami.

4. Suplement diety:

OENOBIOL redukcja worków i cieni pod oczami, to suplement diety w formie drażetek. Zawiera witaminę C oraz wyciągi roślinne o działaniu uszczelniającym naczynia krwionośne. Poprawa w krążeniu krwi wpływa na polepszenie detoksykacji organizmu.

Nakładając jakikolwiek krem, należy obserwować czy nie przynosi on efektów niepożądanych takich jak zaczerwienia lub wysypki. Jeśli takie sytuacje zaistnieją, kosmetyk należy natychmiastowo odstawić.

Jak nakładać kosmetyki maskujące cienie pod oczami?

Przed nałożeniem kosmetyku maskującego, należy odpowiednio nawilżyć skórę. Po nałożeniu kremu do twarzy, trzeba odczekać kilka minut, aż do jego wchłonięcia. Jeśli po upływie kilku minut dalej pozostała warstwa kremu, można ją delikatnie usunąć wacikiem kosmetycznym. Tak przygotowana skóra twarzy, umożliwi łatwiejsze rozprowadzenie kosmetyków kolorowych i zapewni dłuższe utrzymanie się makijażu. Podkład należy nakładać stopniowo.

Nie powinno się jednorazowo nałożyć dużej ilości podkładu, ani też pozostawiać "kropli kosmetyku" na policzkach, nosie, czole i brodzie w celu późniejszego rozprowadzenia. Makijaż powinno wykonywać się w świetle dziennym. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba pamiętać, że sztuczne światło rozjaśnia skórę, więc makijaż oglądany przy świetle sztucznym, w rzeczywistości jest troszkę ciemniejszy. Po nałożeniu podkładu, trzeba zastosować korektor, którego odcień powinien być o ton jaśniejszy.

Korektor stosuje się punktowo, to znaczy lekko dotykając skóry, pozostawia się "kropkę" korektora pod oczami, na granicy cieni i bliżej oka, oraz pod łukiem brwiowym. Następnie, delikatnie opuszkami palców rozciera się korektor, tak aby przysłonił cały fragment, który ma być zamaskowany. Ponownie można nałożyć odrobinę podkładu. W końcowym etapie stosuje się puder prasowany, lekko przyprószając okolice oczu. Zastosowanie cieni rozświetlających dodatkowo odmłodzi wygląd skóry pod oczami i zredukuje widoczność cieni.

Kinga Dziwisz

konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także