Jesteś tutaj:

Jakie są pierwsze objawy problemów z tarczycą?

Brak koncentracji, ciągłe rozdrażnienie i problemy z zasypianiem? Ciągle podjadasz, a mimo to wskazówka na wadze pokazuje coraz mniej? Do tego problemy z oczami i łamliwe, wypadające włosy? To tylko niektóre z objawów świadczących o kłopotach z tarczycą.

Jakie są pierwsze objawy problemów z tarczycą?
Brak koncentracji, ciągłe rozdrażnienie i problemy z zasypianiem? Ciągle podjadasz, a mimo to wskazówka na wadze pokazuje coraz mniej? Do tego problemy z oczami i łamliwe, wypadające włosy? To tylko niektóre z objawów świadczących o kłopotach z tarczycą.

Tarczyca - ten niewielki narząd położony na wysokości krtani - odpowiada za regulację metabolizmu i tempo, z jakim komórki organizmu przyswojony pokarm przetwarzają na energię potrzebną do życia. Jest to możliwe dzięki dwóm hormonom produkowanym w tarczycy - tyroksynie (T4) i trójjodotryninie (T3). Produkcja obu jest ściśle uzależniona od jodu, i co ciekawe - zarówno jego nadmiar, jak i niedobór, wpływa na ich syntezę.

Zaburzenia w obrębie tarczycy mają wpływ na cały organizm, a wahania poziomu hormonów produkowanych przez ten gruczoł natychmiast odbijają się na ogólnym samopoczuciu. Objawy chorób tarczycy są bardzo różnorodne, dotyczą wielu narządów i niestety często są mylnie przypisywane innym schorzeniom. Warto pamiętać, że nie wszystkie symptomy występują jednocześnie.

Jakie są przyczyny chorób tarczycy?

Często choroby tarczycy rozwijają się w ukryciu przez wiele lat. Chory przez długi czas może ich nie zauważać, a objawy łączyć z innymi dolegliwościami. Często pełnoobjawowa postać choroby pojawia się dopiero w momencie znacznego jej zaawansowania.

U podłoża chorób tarczycy leżą za małe lub za duże dawki jodu dostarczane do organizmu, palenie tytoniu oraz silny stres. Również niektóre leki (np. te o dużej zawartości jodu) mogą być ich przyczyną. Podejrzewa się również silny wpływ estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, gdyż kobiety chorują 10 razy częściej niż mężczyźni. Problemy z tarczycą często mają związek z chorobami z autoagresji, kiedy organizm traktuje własne komórki jak obce i próbuje je zwalczyć. Często występowanie jednej choroby autoimmunologicznej (jak np. reumatoidalne zapalenie stawów) zwiększa ryzyko pojawienia się innej z tej samej grupy. Tak jest w przypadku choroby Hashimoto lub choroby Gravesa-Basedowa, które są jednymi z głównych przyczyn rozwoju chorób tarczycy.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Nadczynność to stan, w którym tarczyca wydziela zbyt dużo hormonów. Powoduje to przyspieszenie produkcji energii w organizmie, przez co chory jest pobudzony ruchowo - szybciej mówi, dużo się porusza, ma nieskoordynowane ruchy i nie może usiedzieć w jednym miejscu. Widoczne są problemy z koncentracją, rozdrażnienie, czasami uczucie lęku i niepokoju pojawiające się bez przyczyny. Jednym z pierwszych objawów są problemy ze snem - trudności w zasypianiu, bezsenność, sen płytki, nie dający odpoczynku.

Nadmiar T3 i T4 powoduje przyspieszenie metabolizmu, czyli szybsze zużywanie zapasów energii w organizmie. Z tego względu chorzy czują się ciągle głodni. Mimo zwiększonego apetytu nie tyją - wręcz przeciwnie - ich waga zaczyna szybko spadać, co jest jednym z pierwszych widocznych objawów nadczynności tarczycy. Pojawia się również uczucie gorąca, zwiększona potliwość, skóra jest wilgotna i zaczerwieniona. Włosy i paznokcie stają się cienkie, łamliwe, łatwo wypadają. Chorzy czasami skarżą się na drżenie rąk, kołatanie serca oraz towarzyszącą im duszność. Dochodzi do osłabienia mięśni, chorzy szybko się męczą, co jest szczególnie widoczne u osób starszych, które skarżą się na znaczne obniżenie sprawności, co często mylnie przypisywane jest innym chorobom.

Nieprzyjemnym symptomem zgłaszanym przez osoby cierpiące na nadczynność tarczycy jest biegunka oraz znaczne zwiększenie ilości oddawanego moczu. Wynika to z przyspieszonego przechodzenia pokarmów przez układ pokarmowy. U kobiet dodatkowo może dochodzić do zaburzenia miesiączkowania - zupełnie zanikają lub pojawiają się o wiele rzadziej. Szczególnie panie w okresie przekwitania powinny obserwować swoje ciało, aby objawów tarczycowych nie mylić z pierwszymi symptomami menopauzy.

Dodatkowo w chorobie Gravesa-Basedowa, będącej jedną z przyczyn nadczynności tarczycy, pojawiają się zmiany w narządzie wzroku - charakterystyczny wytrzeszcz, bolesność gałek ocznych, obrzęk powiek, łzawienie, zaczerwienienie spojówek, a nawet podwójne widzenie. Nie wolno bagatelizować takich objawów. Są one wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza, gdyż mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku!

Niedoczynność tarczycy – jak się objawia?

W niedoczynności tarczyca produkuje zbyt mało T3 i T4, co wywołuje dokładnie odwrotną odpowiedź organizmu niż w nadczynności. Metabolizm zwalnia, następuje przyrost masy ciała, chorzy są osłabieni, szybko się męczą, ich ruchy są spowolniałe, są senni i apatyczni. W niedoczynności pojawiają się objawy sugerujące depresję, jak zaburzenia pamięci, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia nastroju. Jednym z pierwszych charakterystycznych objawów jest ciągłe uczucie zimna oraz szybko marznące stopy i dłonie.

Niedobór hormonów tarczycy od razu odbija się na kondycji skóry. Staje się ona sucha, zimna, blada, szorstka i nadmiernie zrogowaciała (szczególnie na łokciach i kolanach), czasem przyjmuje żółtawe zabarwienie. Włosy stają się suche, łamliwe, łatwo wypadają.

Chorzy z niedoczynnością często skarżą się na bóle i skurcze mięśni oraz obrzęki - to wynik zatrzymania wody w organizmie. Rzadziej oddają mocz, a w stawach kolanowych, na twarzy, rękach i powiekach pojawia się opuchlizna, przez co rysy twarzy są zniekształcone. Dochodzi do tego obrzęk strun głosowych i języka, co skutkuje ochrypłym, matowym, zmienionym głosem.

Mniej T3 i T4 oznacza spowolnienie metabolizmu, co dotyczy również układu pokarmowego. Pojawiają się zaparcia i szybki przyrost wagi. Ponadto spada częstość oddechu, serce zaczyna wolniej pracować i spada ciśnienie krwi. U kobiet, tak jak w nadczynności, pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, przy czym w tym wypadku cykle się skracają, a miesiączki są obfite. Może to skutkować problemami z zajściem w ciążę oraz trudnością z jej utrzymaniem. U panów niedobór hormonów tarczycy powoduje spadek libido i zaburzenia erekcji.

Kiedy pojawia się wole?

Powiększenie tarczycy oraz wytworzenie na szyi tzw. wola jest widocznym sygnałem, że działanie i produkcja hormonów tego gruczołu zostały zaburzone. Wole może się pojawić zarówno w niedoczynności, jak i w nadczynności tarczycy. Początkowo powiększona, zmieniona chorobowo tarczyca nie wywołuje żadnych dolegliwości. Dopiero kiedy dochodzi do znacznego przerostu, widoczne staje się pogrubienie szyi, a czasami pojawiają się wyczuwalne pod palcami guzki. Dodatkowo może powodować uczucie ucisku na szyi i utrudniać oddychanie i połykanie. Jednak takie objawy pojawiają się już w zaawansowanej chorobie.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także