Jesteś tutaj:

Jeśli męczy Cię uporczywy kaszel - przeczytaj ten artykuł...

Trudności z mówieniem, uczucie dyskomfortu w drogach oddechowych, niekiedy pojawiające się nocne ataki - kaszel bywa bardzo dokuczliwy. Na szczęście, asortyment leków bez recepty pozwala pacjentom skutecznie wyeliminować kaszel. Ten artykuł powinien rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego leku, a także dostarczyć garść informacji na temat skutecznej terapii.

Jeśli męczy Cię uporczywy kaszel - przeczytaj ten artykuł...

Zdjęcie: Thom Chandler

Mimo, że każdy z nas, jak najszybciej wolałby zahamować kaszel, to należy jednak pamiętać, że jest to naturalny, fizjologiczny odruch obronny naszego organizmu. Jego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielin i ciał obcych.

Tu pojawia się pytanie -

Co może wywoływać kaszel?

 • infekcja wirusowa, będąca przyczyną przeziębienia - dochodzi do nagromadzenia śluzu w drogach oddechowych, obrzęku i podrażnienia drzewa oskrzelowego. W efekcie zostają pobudzone tzw. receptory kaszlu, informacja nerwowa dociera do mózgu i ośrodka kaszlu, co skutkuje wywołaniem odruchu kaszlowego;
 • reakcja alergiczna, wywołana najczęściej przez pyłki traw lub sierść zwierząt;
 • wchłonięcie (aspiracja) ciał obcych do dróg oddechowych
 • astma, a dokładniej jej zaostrzenie - dodatkowo pojawiają się trudności w oddychaniu;
 • dym papierosowy, klimatyzowane pomieszczenia, które także są przyczyną podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych;
 • niektóre leki, szczególnie preparaty obniżające ciśnienie tętnicze należące do grupy inhibitorów enzymu konwertazy angiotensynowej (np. leki CAPTOPRIL, TANATRIL, PRESTARIUM, ENARENAL);
 • choroba refluksowa przełyku (polega na zarzucaniu kwaśnej treści żołądka do przełyku, co powoduje odczyn zapalny w dolnej jego części, w pewnym stopniu dochodzi też do częściowej aspiracji treści żołądka do dróg oddechowych). Kaszel w chorobie refluksowej ma związek ze spożywaniem pokarmów, przyjmowaniem pozycji leżącej po jedzeniu oraz występuje rano po wstaniu z łóżka. Często towarzyszy mu zgaga i inne objawy z przewodu pokarmowego.
Nietypową odmianą jest tzw. kaszel psychogenny, ma on podłoże psychiczne, przyczyną są najczęściej nerwice, stany lękowe.

Podstawowe pytanie - kaszel suchy czy mokry

Określenie charakteru kaszlu jest sprawą niezwykle istotną. Od tego bowiem zależy jaki rodzaj leku powinniśmy zastosować.

Kaszel suchy

tzw. nieproduktywny pojawia się zwykle na początku infekcji. Pacjent odczuwa "drapanie w gardle", jednak nie odkrztusza wydzieliny. Suchy kaszel jest bardzo męczący, towarzyszy mu niekiedy silne łzawienie. Często dochodzi do nocnych ataków, co w negatywny sposób oddziałuje na samopoczucie pacjenta.

Kaszel mokry

tzw. produktywny rozwija się w miarę postępu choroby, gdy dochodzi do nagromadzenia wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Pacjenci skarżą się na uczucie "zalegania" jej w klatce piersiowej. Mają też często trudności z zasypianiem, ponieważ wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, wywołując uczucie drażnienia i łaskotania.

Kiedy z powodu kaszlu warto udać się do lekarza

Pomimo bogatej oferty preparatów dostępnych bez recepty pamiętajmy, że niekiedy wizyta u lekarza bywa konieczna:
 • kaszel trwający dłużej niż 2 tygodnie
 • regularnie nawracający kaszel, przy braku objawów przeziębieniowych
 • kaszel, któremu towarzyszy utrzymujący się ból w klatce piersiowej, podczas wdechu, duszności,
 • obecność krwi w odkrztuszanej wydzielinie

Jakie efekty przynosi leczenie kaszlu lekami bez recepty

Kaszel suchy jest uporczywą dolegliwością, której należy przeciwdziałać i hamować lekami przeciwkaszlowymi. Działają one najczęściej ośrodkowo, na poziomie mózgowym, hamując tam ośrodek kaszlu.
Do najważniejszych związków działających przeciwkaszlowo, wchodzących w skład preparatów dostępnych bez recepty należą:
W celu złagodzenia przykrych objawów suchego kaszlu, poleca się także stosowanie syropów ziołowych, w skład których wchodzą m.in.:
Te surowce roślinne zawierają bowiem związki śluzowe, mające właściwości powlekające i osłaniające. W efekcie łagodzą męczące ataki suchego kaszlu.
Kaszlu mokrego w żaden sposób nie należy hamować. Terapia powinna iść wręcz w odwrotnym kierunku. Stosowane leki wykrztuśne ułatwiają usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych. Dochodzi do tego na drodze kilku różnych mechanizmów:
 • związki upłynniające wydzielinę oskrzelową, o charakterze soli nieorganicznych, (np. wodorowęglan sodu, chlorek sodu, siarczan sodu, chlorek amonu, wodorowęglan amonu, siarczan potasu np. SÓL EMSKA)
 • substancje drażniące nieznacznie błonę śluzową żołądka i na tej drodze pobudzające zakończenia nerwowe w drogach oskrzelowych, co ułatwia odkrztuszanie, np. pochodne gwajakolu - gwajafenezyna, sulfogwajakol - SYROP Z SULFOGWAJAKOLEM, THIOCODIN.
 • związki dezorganizujące strukturę śluzu (np. acetylocysteina - ACC)
 • substancje pobudzające enzymy do rozkładu cząsteczek śluzu (np. bromheksyna - FLEGAMINA)
 • substancje zmniejszające lepkość śluzu, a tym samym jego przyczepność do ścian oskrzeli, (np. ambroksol, - MUCOSOLVAN, FLAVAMED, ENTUS)

Działanie wykrztuśne posiadają także specyfiki ziołowe, na bazie takich surowców jak:

Skuteczne i bezpieczne leczenie kaszlu - o czym należy wiedzieć

1. Leki wykrztuśne można przyjmować tylko do godziny 17.00, nie wolno stosować ich bezpośrednio przed snem, gdyż będą powodowały nasilenie odruchu kaszlu i utrudnią zasypianie.

2. Leków przeciwkaszlowych w żadnym wypadku nie należy stosować, kiedy istnieją jakiekolwiek symptomy zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Zahamowanie odruchu kaszlu może spowodować pogorszenie stanu pacjenta i wydłużenie czasu trwania choroby.

3. Mimo dostępnych na rynku preparatów zawierających jednocześnie środki wykrztuśne i hamujące kaszel, np. tabletki CONTRIL, złożony preparat GRYPOLEK, zwalczający pierwsze objawy przeziębienia (dekstrometorfan i gwajafenezyna), THIOCODIN (kodeina, sulfogwajakol) lepiej unikać takich nielogicznych połączeń.

4. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do charakteru dręczącego nas kaszlu, warto na noc zastosować środek przeciwkaszlowy, natomiast po przebudzeniu i w ciągu dnia do godziny 16.00 -17.00 przyjmować syrop wykrztuśny.

5. Dbajmy o odpowiednio nawilżone pomieszczenia, w których przebywamy, wietrzmy je regularnie gdy kaszlemy, pijmy dużo ciepłych napojów; w szczególności uporczywy suchy kaszel łagodzi herbata z miodem czy sokiem malinowym.

6. Ulgę przynoszą także zabiegi aromaterapeutyczne: inhalacje z parą wodną z dodatkiem olejków eterycznych. Działanie wykrztuśne posiadają: olejek tymiankowy, eukaliptusowy, sosnowy. Właściwości dezynfekujące mają: olejki szałwiowy, miętowy, terpentynowy. Dobrym rozwiązaniem są ich mieszaniny, w preparatach: OLBAS OIL czy INHALOL.
Dobrze sprawdzają się także masaże, nacierania pleców i klatki piersiowej maściami.

7. Z dodatkiem olejków eterycznych, np. WICK VAPO RUB czy RUB AROM.
pozytywne efekty w przypadku trudności z odkrztuszaniem wydzieliny przynosi także oklepywanie pleców chorego, powtarzane nawet kilka razy dziennie.

8. Jeśli dręczy nas kaszel, zadbajmy o wysokie ułożenie poduszki, co na pewno ułatwi zaśnięcie i pozwoli spokojnie przespać całą noc.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także