Jesteś tutaj:

Kiedy i jak używać kosmetyków do opalania, by chronić naszą skórę?

Wydawałoby się, że każdy z nas doskonale wie, w jaki sposób aplikować kosmetyki do opalania, aby spełniały one swoją rolę w ochronie naszej skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednak w praktyce często nie stosujemy się do tych zaleceń. Warto więc przypomnieć kilka ważnych reguł:

Kiedy i jak używać kosmetyków do opalania, by chronić naszą skórę?

Zdjęcie: Dennis Brown

Zasada nr 1 - Dobór właściwego faktora
Jeśli znamy już swój fototyp skóry, wybór odpowiedniego kosmetyku nie powinien być problemem. Jeśli wybieramy się na dłuższe wakacje w ciepłe rejony, warto zaopatrzyć się w kilka różnych specyfików, różniących się faktorem. Zanim nasza skóra przyzwyczai się do słońca - będziemy stosować faktor wyższy, potem stopniowo korzystając z niższych. Dzięki temu uzyskamy piękną opaleniznę, bez poparzeń. Warto wiedzieć, że nieprawdą jest, iż zastosowanie niższego faktora, niż zalecany dla danej karnacji, pomaga w uzyskaniu ładnej opalenizny, w krótszym czasie. Skóra nie jest wtedy dostatecznie chroniona i bardzo podatna na poparzenia słoneczne.

Zasada nr 2 - Nałożenie kosmetyku
Kosmetyki do opalania najlepiej nakładać w domu, około 15-20 minut przed wyjściem na plażę. Nie działają one bezpośrednio po nałożeniu. Musi minąć kilkanaście minut, aby specyfik się wchłonął i zapewnił odpowiednią ochronę naszej skórze.

Zasada nr 3 - Aplikacja kosmetyku na całe ciało
Nieprawdą jest twierdzenie, że posmarować kremem należy tylko twarz, dekolt i barki. Pamiętajmy, aby posmarować całe ciało, także nogi, w szczególności miejsca pod kolanami. Po okresie jesienno-zimowym, kiedy szczelnie zakrywamy je długimi spodniami, nie są przyzwyczajone do słońca. Nie zapominajmy też o ramionach i przedramionach.

Zasada nr 4 - Uwaga na łokcie, kolana, nos
W te miejsca warto nałożyć podwójną warstwę kosmetyku. Te części ciała są w większym stopniu narażone na kontakt z promieniami słonecznymi. Co więcej, skóra w tych miejscach bardzo łatwo ulega wysuszeniu.

Zasada nr 5 - Wielokrotna aplikacja
Przebywając przez cały dzień na pełnym słońcu, nakładanie kosmetyków do opalania powinniśmy powtarzać co 2 - 3 godziny. Ponadto, kąpiel w morzu czy jeziorze tym bardziej zobowiązuje nas do powtórnej ich aplikacji. Woda bowiem "zmywa" specyfik do opalania.
Większość dostępnych na rynku preparatów jest wodoodporna. Jednak także w przypadku tych kosmetyków okres ich działania jest ograniczony. W ciągu dnia niezbędne jest powtórne ich nałożenie.

Zasada nr 6 - Perfumy pozostawmy w domu
Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby nie stosować przedtem żadnych kosmetyków na bazie alkoholu, szczególnie dotyczy to wszelkich wód toaletowych i perfumowanych. Nierzadko zdarza się, że w kontakcie ze słońcem może dojść do miejscowych przebarwień lub podrażnień skóry.

Zasada nr 7 - Zachowajmy czujność nawet w pochmurny dzień
Kremy z filtrami powinniśmy stosować nawet w mniej pogodne dni. Jeśli wybieramy się na wakacje w rejony podzwrotnikowe, ich stosowanie staje się koniecznością bez względu na pogodę. W samym środku lata, do oparzenia może dojść nawet w pochmurny dzień, kiedy wydaje nam się, że słońce nie przebije się przez chmury.DOWIEDZ SIĘ TAKŻE O BLASKACH I CIENIACH FILTRÓW CHEMICZNYCH I MINERALNYCH! >>
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także