Jesteś tutaj:

Kiedy męskość zawodzi – przyczyny impotencji

Przyczyny impotencji mogą być bardzo różne: od zaburzeń hormonalnych po stres. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z tym problemem.

Kiedy męskość zawodzi –  przyczyny impotencji

Zdjęcie: Racchio

Przyczyny impotencji mogą być bardzo różne: od zaburzeń hormonalnych po stres. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z tym problemem.

Impotencja to zaburzenie polegające na braku erekcji, czyli wzwodu bądź ejakulacji (wytrysku), pomimo stymulacji seksualnej (podniecenia). Chociaż wydawałoby się, że zaburzenia erekcji dotyczą głównie starszych mężczyzn, w rzeczywistości problem ten może dotykać mężczyzn w każdym wieku. Impotencja w młodym wieku, chociaż rzadsza, również się zdarza.

Jakie mogą być przyczyny impotencji?

czynniki psychogenne – lęki przed niepowodzeniem kontaktu seksualnego, zaniżona samoocena oraz małe poczucie własnej wartości, zaburzone relacje między partnerami (częste kłótnie, brak porozumienia, niedopasowanie temperamentów obojga partnerów), depresja, nadmierny stres, przemęczenie, zbyt intensywna praca i niedostateczna ilość snu

czynniki hormonalne - obniżone stężenie testosteronu, podwyższone stężenie prolaktyny, nadczynność lub niedoczynność tarczycy

choroby prącia - np. choroba Peyroniego, skrzywienie prącia, stulejka

urazy i choroby układu nerwowego - zmiany chorobowe (wylewy, krwiaki, udary, guzy, stwardnienie rozsiane (SM), zespół Alzheimera, choroba Parkinsona) w obrębie mózgu mogą doprowadzić do uszkodzenia ośrodka odpowiedzialnego za funkcje seksualne lub dróg, po których impulsy czuciowe (powodujące podniecenie seksualne) docierają do tego ośrodka

cukrzyca - na impotencję cierpi aż 50% cukrzyków! W porównaniu z mężczyznami, którzy nie chorują na cukrzycę, cukrzycy są niemal trzykrotnie bardziej narażeni na problemy ze wzwodem. Czasami zaburzenia erekcji są jednym z pierwszych objawów cukrzycy. Impotencja częściej towarzyszy cukrzycy typu II, ale pojawia się także u części pacjentów chorych na cukrzycę typu I. Zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem cukrzycy dotyczą degeneracji nerwów i naczyń krwionośnych, znajdujących się w członku i odpowiadających za erekcję.

Zaburzenie erekcji występuje w przypadku, gdy zwężenie i niedrożność obejmuje naczynia krwionośne umiejscowione w obrębie tętnic prącia, a unerwienie ciał jamistych prącia ulega uszkodzeniu. Cukrzyca uszkadza również wegetatywny układ nerwowy odpowiadający m.in. za erekcję, a uszkodzenia w tym obrębie sprawiają, że nerwy nie przewodzą impulsów pobudzających, a tym samym erekcja jest zablokowana (tzw. neuropatia cukrzycowa).

nadciśnienie tętnicze – może prowadzić do zmian w naczyniach prącia, a co za tym idzie utrudnienia przepływu i wypełnienia krwią

choroby serca – członek jest organem hydraulicznym i musi być wsparty pompą jaką jest serce. Jeśli serce jest niewydolne powoduje to osłabienie wzwodu.

urazy i zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej - np. zabiegi na pęcherzu moczowym, złamania kości miednicy, usunięcie prostaty

uzależnienie od nikotyny - szacuje się, że ponad 100 tysięcy palących tytoń Polaków cierpi na zaburzenia erekcji i ejakulacji.

Palenie papierosów powoduje impotencję u większości młodych mężczyzn.

Substancje zwarte w papierosach mogą obniżyć ciśnienie krwi, a to przedkłada się bezpośrednio na zmniejszenie ilości krwi tętniczej, jaka dopływa do prącia. Nieprawidłowe ciśnienie krwi jest wynikiem uszkodzenia przez dym nikotynowy śródbłonka, produkującego tlenek azotu. Uszkodzony śródbłonek produkuje zbyt małą ilość tlenku azotu, aby mógł on rozszerzyć naczynia krwionośne w stopniu pozwalającym na wzwód. Ponadto, ilość krwi docierającej do prącia jest mniejsza z powodu nagłych skurczów naczyń krwionośnych w prąciu, wywoływanych przez przyjmowanie nikotyny.

Nikotyna trafiająca do krwioobiegu powoduje uszkodzenie mechanizmu zastawkowego, odpowiedzialnego za zatrzymanie krwi w prąciu. Nałogowe palenie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic, które doprowadzają krew do członka. Zwężenie tych tętnic jest prostą drogą do zaburzeń erekcji.

nadużywanie alkoholu i/lub narkotyków (heroina, marihuana) – uszkadzają mózg oraz nerwy obwodowe unerwiające prącie, obniżają libido, zaburzenia wzwodu występuje u około 60% ludzi uzależnionych od alkoholu

zażywanie środków dopingujących - w szczególności sterydów, prowadzi do wczesnej impotencji na drodze zaburzenia gospodarki hormonalne w organizmie mężczyzny, szczególnie dochodzi do obniżenia poziomu testosteronu

długotrwała jazda na rowerze - może przyczynić się do impotencji u młodych mężczyzn, ponieważ siodełko rowerowe wywiera ucisk na nerwy i hamuje dopływ krwi do penisa. Może to prowadzić do czasowego braku czucia w członku.

zażywanie niektórych leków - β-adrenolityki stosowane w chorobach serca np. chorobie niedokrwiennej lub nadciśnieniu tętniczym, leki moczopędne, steroidy, leki psychotropowe

W przypadku wielu mężczyzn, wyeliminowanie stresowych sytuacji jak również zmiana stylu życia: redukcja masy ciała, rzucenie palenia, zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, mogą całkowicie znieść zaburzenia erekcji.

Jednak jeśli zaburzenia wzwodu utrzymują się przez dłuższy czas, mimo wprowadzonych przez nas zmian w codziennym stylu życia, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.


Anna Machura

konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także