Jesteś tutaj:

Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia włosów

Większość z nas myje włosy codziennie lub co drugi dzień. Często nieświadomie popełniamy podstawowe błędy, które niekorzystnie wpływają na stan naszych włosów.

Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia włosów
Większość z nas myje włosy codziennie lub co drugi dzień. Jeśli zabieg mycia włosów wykonujemy prawidłowo, stosując preparaty przeznaczone do pielęgnacji naszego rodzaju włosów, dbamy o nie idealnie.

Natomiast często nieświadomie popełniamy podstawowe błędy, które niekorzystnie wpływają na stan naszych włosów.

Używamy zbyt ciepłej wody do mycia włosów

Gorąca woda działa przede wszystkim szkodliwie na skórę głowy, gdyż wzmaga produkcję gruczołów łojowych, przez co włosy mają większą skłonność do przetłuszczania się oraz mogą wyglądać nieświeżo już po umyciu.

Kupujemy jeden szampon dla wszystkich domowników

Zastanawiając się nad kupnem właściwego preparatu do codziennej pielęgnacji włosów często zapominamy o indywidualnych potrzebach włosów każdego członka rodziny. Wybór szamponu uniwersalnego na pewno jest wygodny, natomiast wcale nie oszczędny.


Należy pamiętać, że stosowanie niewłaściwego szamponu szkodzi, a myjąc włosy każdego dnia, regularnie czynimy szkodę naszym włosom i zwiększamy ryzyko nadmiernego przetłuszczania się włosów, przesuszenia włosów, czy powstania łupieżu.


Z pozoru ekonomiczny jeden szampon dla całej rodziny, może okazać się złym wyborem, gdyż próby zwalczenia problemu z włosami, który wystąpił, mogą być dużo bardziej kosztowne, niż nabycie szamponów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb włosów domowników.

Stosujemy preparaty o niewłaściwym składzie

Sięgając po preparaty przeznaczone do naszego rodzaju włosów warto zwrócić uwagę na skład. Zdarza się, że nowoczesna formuła szamponów, czy odżywek zawiera silikony (methicon, siloxan, silicon), które obciążają włosy i utrudniają przenikanie substancji odżywczych w głąb struktury włosa.


Niekorzystnie na włosy działają również niektóre detergenty, czyli środki wytwarzające pianę, a zwłaszcza: Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. Środki te mogą nadmiernie wysuszać skórę, wywoływać podrażnienia, a nawet uczulać.


Czytając skład kosmetyków warto zapamiętać zasadę, że substancje naturalne i syntetyczne użyte do produkcji preparatu uszeregowane są według kolejności malejącej ilości.

Jeśli w pierwszych pozycjach składu preparatu zauważymy silikony, bądź detergenty, warto sięgnąć po inny preparat.

Niewłaściwie osuszamy włosy ręcznikiem

Łatwa czynność, którą wykonujemy zawsze po umyciu włosów tak na prawdę ma istotne znaczenie na stan naszych włosów. Podstawowym błędem jest przede wszystkim zawijanie włosów w ręcznik bezpośrednio po umyciu i pozostawianie go na głowie przez okres kilkunastu minut. Ręcznik jak najbardziej wchłonie wodę, jednak zawinięte przez dłuższy czas włosy są pozbawione dostępu powietrza, co sprawia, że szybko stają się nieświeże i matowe.

Ponadto nierozczesane wcześniej włosy łatwo plączą się, a w konsekwencji trudno uporać się z powstającymi kołtunami.


Dlatego też zaleca się, aby po umyciu delikatnie odcisnąć wodę z włosów. Ręcznik powinien służyć jedynie do delikatnego osuszenia włosów, a nie do silnego tarcia, czy zawijania włosów na dłuższy czas, aby podeschły.

Nieumiejętnie rozczesujemy mokre włosy

Wiele z nas ma problem z rozczesaniem włosów, gdyż bezpośrednio po umyciu są poplątane - zwłaszcza, jeśli nie stosujemy odżywek do włosów, które sprawiają, że rozczesywanie włosów jest ułatwione.

Dużym błędem jest rozczesywanie włosów „na siłę”, w pośpiechu – w ten sposób uszkadzamy strukturę włosów, które z dnia na dzień będą bardziej podatne na łamanie się.


Do wstępnego rozczesywania włosów warto użyć drewnianego grzebienia, z rzadko rozstawionymi zębami. Powolne rozczesywanie splątanych włosów należy rozpocząć od końcówek, stopniowo wydłużając zakres ruchów. Dopiero starannie rozczesane włosy można jeszcze raz delikatnie osuszyć ręcznikiem i poddać dalszym zabiegom.

Często używamy suszarkę czy prostownicę

Susząc włosy w pośpiechu, ustawiając najwyższą temperaturę uszkadzamy strukturę naszych włosów. Włosy może szybciej będą suche, ale kosztem utraty blasku i większej podatności na złamania.


Podobne działanie szkodliwe wywierają prostownice do włosów. Bardzo wysoka temperatura - nawet ponad 100 stopni Celsjusza sprawia, że struktura włosów ulega uszkodzeniu, a pierwszym sygnałem pogorszenia stanu włosów są przesuszone i rozdwajające się końcówki.


Nie oznacza to wcale, że należy całkowicie zrezygnować z suszenia czy prostowania włosów. Wszystko z umiarem. Po pierwsze należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu suszarki, aby suszyć włosy delikatnym, ciepłym strumieniem powietrza. Używanie prostownicy do włosów powinniśmy pozostawić na wyjątkowe okazje.


Na co dzień warto sięgać po preparaty pielęgnacyjne, które wygładzają i prostują włosy. Na rynku dostępne są również lotiony do stosowania tuż przed prostowaniem włosów.

Należy pamiętać o starannym wysuszeniu włosów przed zastosowaniem prostownicy, gdyż prostowanie wilgotnych włosów silnie uszkadza głęboką strukturę włosów sprawiając, że włosy są łamliwe, suche i pozbawione blasku.


Z pozoru tak prosta czynność – jak mycie, czy suszenie włosów, jednak wykonywana każdego dnia nieprawidłowo może skutkować wystąpieniem problemów z włosami. Łatwo zauważalny łupież, czy efekt przetłuszczonych włosów można dostrzec gołym okiem. Jednak osłabienie struktury włosa zauważymy dopiero, kiedy włosy zaczną wypadać.

Dlatego też warto zdawać sobie sprawę, jakie błędy w codziennej pielęgnacji włosów popełniamy najczęściej, aby móc ich unikać i cieszyć się pięknymi włosami przez długie lata.


Małgorzata Kruk

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także