Jesteś tutaj:

Naturalne sposoby na pozbycie się łupieżu

Większość szamponów zawiera silnie działające syntetyczne środki chemiczne, które nie przyczyniają się do rozwiązania problemu łupieżu, a jedynie pogarszają kondycję skóry głowy. Dlatego warto sięgnąć po produkty zawierające składniki naturalne w postaci wyciągów ziołowych.

Naturalne sposoby na pozbycie się łupieżu

Zdjęcie: Harsh Patel

Łupież nie jest groźną chorobą, aczkolwiek uciążliwą i krepującą. W celu pozbycia się łupieżu, należy zastosować odpowiedni zestaw kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Większość szamponów zawiera silnie działające syntetyczne środki chemiczne, które nie przyczyniają się do rozwiązania problemu łupieżu, a jedynie pogarszają kondycję skóry głowy. Dlatego warto sięgnąć po produkty zawierające składniki naturalne w postaci wyciągów ziołowych.

Łupież jest schorzeniem długotrwałym, występującym zarówno u dzieci jak i dorosłych. Schorzenie to polega na nadmiernym złuszczaniu się komórek naskórka w obrębie skóry głowy, czemu towarzyszy okresowy świąd. Zbyt szybkie złuszczanie się naskórka, powoduje krępujący efekt w postaci białego „proszku” na ramionach oraz we włosach. Łupież jest zjawiskiem sezonowym, z największym nasileniem w zimie, a najmniejszym w lecie.

Przez wiele lat istniał pogląd, że łupież w niektórych przypadkach może prowadzić do łysienia. Otóż, obecnie wyklucza się taką możliwość i choć te problemy mogą współistnieć, to nie ma żadnych klinicznie udokumentowanych dowodów związku łysienia z łupieżem.

Nie ma całkowitej zgodności wśród środowiska naukowego, co do przyczyn powstawania łupieżu. Jedni twierdzą, że jest to choroba dziedziczna. Inni zaś uważają, że przyczyną powstawania łupieżu jest zakażenie grzybicze skóry głowy. Istnieje również pogląd, że pojawienie się łupieżu jest związane ze stosowanie szamponów, zawierających zbyt silne środki myjące np. laurylosiarczan sodu (SLS).

Jedno jest pewne, pozbycie się łupieżu nie jest łatwym zadaniem, ale nie jest to zadanie niewykonalne!

Prześledźmy jakie zioła, zostały uznane przez specjalistów w dziedziny farmakognozji (nauki zajmującej się wykorzystaniem roślin w celach leczniczych) za przydatne w zwalczaniu łupieżu.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z melaleuki skrętolistnej (drzewo herbaciane), posiada silne działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przewiwwirusowe. Właściwości te zostały potwierdzone w wielu testach klinicznych i są powszechnie wykorzystywane w medycynie naturalnej.

W porównaniu z często stosowanymi w przeciwłupieżowych preparatach substancjami (np. ketokonazolem, octopiroxem), olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie wolniejsze, lecz bardziej długotrwałe i efektywne. Działanie to zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany w wielu kosmetykach. Jest składnikiem żelów do mycia, szamponów, toników i kremów. Możemy go również zakupić w aptece w formie „czystej”. Jednak trzeba pamiętać, że przy stosowaniu samego olejku herbacianego, należy używać go w rozcieńczeniach z wodą lub oliwą z oliwek, gdyż może podrażniać skórę po bezpośredniej aplikacji bez uprzedniego rozcieńczenia!

Prawidłowe stosowanie olejku z drzewa herbacianego polega na rozpuszczeniu ok. 7 kropli olejku w łyżce oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron, a w następnej kolejności nacieraniu tak sporządzonym roztworem skóry głowy. Dobrze jeśli mikstura pozostanie na skórze głowy przez kilka godzin.

Dostępne preparaty: OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO, SZAMPON Z OLEJKIEM Z DRZEWA HERBACIANEGO HIMALAYA HERBALS, GAL – ODŻYWKA KERATYNOWA, SEBORADIN ODŻYWKA WITAMINOWO-ZIOŁOWA.

2. Rozmaryn lekarski

Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne oraz grzybobójcze. W aptece możemy nabyć kosmetyki do pielęgnacji włosów zawierające wyciąg z rozmarynu lub sporządzić samemu płukankę do włosów z suszonego rozmarynu lub olejku rozmarynowego.

Przepis na płukankę: łyżeczkę rozmarynu należy zalać szklanką wrzątku, po kilku minutach odcedzić, po ostygnięciu płynu raz dziennie należy płukać skórę głowy i włosy (codziennie należy przygotować świeży napar). Jeśli wybierzemy olejek eteryczny postępujemy podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego, co zostało opisane powyżej.

Dostępne preparaty: SZAMPON ROZMARYNOWY WELEDA, OLEJEK ROZMARYNOWY, ODŻYWKA DO WŁOSÓW ROZMARYNOWA PROVIDA, PRODERMA POKRZEPOL PŁYN PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW.

3. Liście laurowe

Liść laurowy jest doskonale znaną nam przyprawą, szeroko stosowaną w polskiej kuchni. Jednak wawrzyn szlachetny (tak nazywa się roślina będąca źródłem liści laurowych), okazuje się być skuteczny w zwalczaniu łupieżu.

Przepis na płukankę: garść liści laurowych należy wrzucić do litra zagotowanej wody (ale nie wrzącej), następnie naczynie przykrywamy i czekamy 20 minut. Wywar odcedzamy i czekamy aż ostygnie, a następnie płuczemy głowę.

4. Ocet jabłkowy

Znany jest jako dodatek do sałatek oraz innych dań. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Możemy nabyć go w postaci płynu w sklepach spożywczych i stosować w formie płukanki, dwie łyżki stołowe octu jabłkowego dodajemy do szklanki ostudzonej wody, płuczemy roztworem włosy po umyciu!

Możemy również zakupić w aptece kapsułki zawierające ocet jabłkowy, które pomogą nam zwalczyć łupież „od środka”. Dostępne preparaty: CIDREX PLUS, APLEPLUS OCET JABŁKOWY, APPLECAPS.

5. Witamina F

Szczególnie ważne w prawidłowym funkcjonowaniu naszej skóry są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie potrafi sam syntetyzować. Są one określane mianem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) lub nazywane są witaminą F. Zaliczamy do nich: kwas linolowy, linolenowy oraz arachidowy.

Kwasy te łagodzą podrażnienie i świąd skóry, które towarzyszą powstawaniu łupieżu, gdyż wykazują działanie przeciwzapalne. Znajdziemy je m.in. w oleju z nasion lnu, wiesiołka oraz z pestek winogron.

Najskuteczniejszym sposobem na suplementację diety w te kwasy, są preparaty dostępne w aptece w postaci kapsułek, gdyż zawierają stosunkowo dużą ilość skoncentrowanych wyciągów, z nasion powyżej wymienionych roślin. Dostępne preparaty: NATURKAPS WIESIOŁEK, OEPAROL, OLEJ Z NASION WIESIOŁKA, NASIONA LNU, LEN MIELONY, OLEJ Z NASION WINOGRON.

W aptekach dostępny jest również szampon, zawierający skoncentrowany wyciąg z pestek winogron: ORGANIX KURACJA ODBUDOWUJĄCA.


Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także