Jesteś tutaj:

Nie lekceważ zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji traktowane są często jako "normalne" dla pewnego wieku. Tymczasem - powinno się je postrzegać jako pierwszy objaw poważnych chorób. Ich prawidłowe leczenie mogłoby przywrócić sprawność seksualną.

Nie lekceważ zaburzeń erekcji

Zdjęcie: Giulio Magnifico

"Nie szukaj wymówek, porozmawiaj z lekarzem" - pod tym hasłem przebiega ogólnoeuropejska kampania dotycząca zdrowia seksualnego mężczyzn. Jak mówiono na zorganizowanej w związku z nią konferencji - sprawność seksualna to wyznacznik zdrowia mężczyzn. Jej zaburzenie może być jednym z pierwszych objawów rozwoju poważnych chorób.

Mężczyźni mający problem z erekcją, zwlekają ok. 2 lat zanim zdecydują się udać do lekarza. Wcześniej, problem najczęściej bagatelizują. Zaburzenia erekcji często tłumaczy się stresem, choć tak naprawdę, stres i zaburzenia emocjonalne dotyczą tylko ok. 20 % przypadków. Zaburzenia erekcji mogą być objawem rozwijających się schodzeń - m.in. cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, chorób neurologicznych. Konieczne jest, by mężczyźni przełamali się i zaczęli rozmawiać o swoim problemie w gabinetach lekarskich.

Jak mówi dr Andrzej Depko, wiceprezes polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, ok. 189 milionów mężczyzn na całym świecie cierpi na zaburzenia erekcji, w Polsce - ok. 2,6 miliona. Natomiast po 40 roku życia, aż 40 % mężczyzn ma zaburzenia erekcji, z czego w 95 % przypadków można je skutecznie leczyć.

Mężczyźni często szukają wymówek, by nie traktować swojego problemu poważnie lub sądzą po prostu, że zaburzenia erekcji są normalne dla średniego i starszego wieku, dlatego nie da się ich efektywnie leczyć. Wielu z nich uważa, że dysfunkcja ta jest spowodowana czynnikami psychologicznymi, takimi jak stres czy problemy emocjonalne. W rzeczywistości czynniki te stanowią źródło problemu zaledwie w 20% przypadków3. Jednak, na skutek błędnych wyobrażeń i niepełnej informacji, większość mężczyzn z zaburzeniami erekcji nie decyduje się zwrócić o pomoc do lekarza.

"W Polsce, podobnie jak w innych krajach rozwiniętych, zaburzenia erekcji są bardzo popularnym problemem wśród mężczyzn po 40. roku życia. Niestety mężczyźni są niechętni, by mówić o tego rodzaju zaburzeniach, ponieważ silnie wiążą się one z ich sferą emocjonalną i poczuciem własnej wartości jako mężczyzny. Bardzo ważne jest więc edukowanie społeczeństwa, w tym mężczyzn, ale także ich partnerek czy lekarzy pierwszego kontaktu, na temat tego, że z ED można skutecznie walczyć. Trzeba tylko podjąć "męską decyzję" i zgłosić się do lekarza urologa lub seksuologa." - powiedział prof. Zbigniew Lew Starowicz, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Seksuologii.

Nie szukaj wymówek, porozmawiaj z lekarzem

Kampania "Nie szukaj wymówek, porozmawiaj z lekarzem" została zaprojektowana w odpowiedzi na fakt, że mężczyźni bagatelizują objawy związane z zaburzeniami erekcji oraz unikają kontaktu z lekarzem.

"Chcemy uświadomić mężczyznom, że zaburzenia erekcji to problem, któremu można skutecznie zaradzić. Nierozsądnym podejściem jest samodzielne diagnozowanie problemu i szukanie leków na własną rękę czy też szukanie wymówek i lekceważenie problemu. Najważniejsze dla każdego mężczyzny jest zrobienie tego pierwszego kroku - uznanie własnego problemu i decyzja o pójściu do lekarza, który opierając się na profesjonalnej wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie pomóc pacjentowi.

W momencie, gdy mężczyźni uświadamiają sobie, że nie są osamotnieni ze swoją dolegliwością oraz to, że zaburzenia erekcji mogą być leczone jak każde inne schorzenie, zyskują motywację, by pokonać swoją przypadłość." - powiedziała Radunka Cvejič z firmy Eli Lilly, organizatora kampanii.

Niezwykle ważnym elementem kampanii jest też bardzo nowoczesna strona internetowa www.porozmawiajzlekarzem.pl. Witryna ta może pomóc każdemu, kto interesuje się problemem ED - mężczyznom, którzy dopiero zaobserwowali u siebie objawy zaburzeń erekcji, takim, u których schorzenie zostało już zdiagnozowane oraz ich partnerkom. Strona została zaprojektowana w ciekawy, interaktywny sposób - prowadzi każdego szukającego informacji przez interesujące go zagadnienia i zapamiętuje, które z nich okazały się szczególnie ważne dla danej osoby. To wszystko po to, by osoba zainteresowana ED pod koniec swojej wizyty na stronie mogła wydrukować spersonalizowaną ulotkę z dotyczącymi jej problemami.

Jeśli na przykład jest to mężczyzna z pierwszymi objawami zaburzeń erekcji, może on od razu z ulotką udać się do lekarza, by przedyskutować z nim swoje dolegliwości. Dzięki odsyłaczowi na stronie można również przenieść się do wyszukiwarki gabinetów lekarskich w najbliższej okolicy pacjenta. Żeby zapewnić pełną swobodę i niezależność wyboru lekarza, wyszukiwarka ta obsługiwana jest przez niezależny podmiot.

Co bardzo ważne, na stronie znajduje się również test ED, który pozwala mężczyznom odpowiedzieć na pytanie, czy zaobserwowane przez nich objawy mogą świadczyć o zaburzeniach erekcji. Wynik takiego testu także zostanie dołączony do drukowanych materiałów i może stanowić doskonały punkt wyjścia do rozmowy z lekarzem. Celem programu nie jest bowiem reklama żadnych produktów leczniczych, ale zmotywowanie mężczyzn do rozmowy z lekarzem.

W Polsce patronat naukowy nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Urologiczne oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej.

Na podstawie: QuestiaPR, PAP-nauka w Polsce oraz www.porozmawiajzlekarzem.pl
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także