Jesteś tutaj:

Nosisz soczewki? Zadbaj o oczy

Coraz więcej ludzi decyduje się na korekcję wad wzroku za pomocą soczewek kontaktowych. Jest to bezpieczna alternatywa dla okularów, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad użytkowania soczewek oraz korzystania z porady lekarskiej.

Nosisz soczewki? Zadbaj o oczy

Zdjęcie: Bpw

Coraz więcej ludzi decyduje się na korekcję wad wzroku za pomocą soczewek kontaktowych. Jest to bezpieczna alternatywa dla okularów, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad użytkowania soczewek oraz korzystania z porady lekarskiej.

Korzyści i ryzyko

Stosowanie soczewek kontaktowych niesie ze sobą liczne zalety takie jak: nieograniczone przez oprawki pole widzenia, dobra widoczność niezależnie od warunków pogodowych, komfort noszenia zwłaszcza w przypadku uprawiania sportu czy w podróży. Ważnym jest, aby wyboru soczewek dokonał lekarz okulista. Na podstawie badania, wywiadu oraz posiadanej wiedzy zadecyduje on o najlepszym rozwiązaniu w zależności od rodzaju wady, wieku i trybu życia.

Z noszeniem szkieł kontaktowych związane jest jednak ryzyko powikłań ocznych, do których należą głównie: zaczerwienienie oka, łzawienie, uczucie dyskomfortu, pieczenie, swędzenie. Są one spowodowane najczęściej zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi, alergią, niedotlenieniem rogówki czy szkodliwym działaniem składników płynu do pielęgnacji. Można je zminimalizować przestrzegając podstawowych zasad użytkowania soczewek kontaktowych.

Zasady użytkowania soczewek kontaktowych

 • dokładnie umyj ręce (najlepiej mydłem antybakteryjnym) i spłukuj przed każdym kontaktem z soczewkami, do wytarcia użyj ręcznika papierowego
 • przy każdym zdejmowaniu soczewek przeprowadzaj ich czyszczenie i dezynfekcję zgodnie ze wskazówkami okulisty
 • codziennie zmieniaj płyn w pojemniczku, nie używaj zamiast niego wody
 • nie dotykaj końcówki butelki z płynem i zakręcaj ją zaraz po użyciu
 • nie stosuj płynu po upływie daty ważności i powyżej 6 miesięcy od otwarcia butelki
 • przestrzegaj terminu wymiany szkieł na nową parę
 • w przypadku soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym koniecznie zdejmij je przed snem
 • w razie wystąpienia objawów ze strony oczu, zdejmij soczewki i zasięgnij porady specjalisty
 • nie zapominaj o regularnych wizytach u okulisty

Soczewki, a tryb życia

Noszenie szkieł kontaktowych nie zmusza do zrezygnowania z makijażu. Należy jedynie pamiętać, by wykonywać go po założeniu soczewek, a zmywać po ich zdjęciu. Warto stosować kosmetyki hypoalergiczne lub przeznaczone dla użytkowników szkieł kontaktowych.

W przypadku objawów suchego oka, które mogą być nasilone przy stosowaniu soczewek w klimatyzowanym pomieszczeniu, przed monitorem komputera czy w czasie podróży samolotem, warto zdecydować się na krople do oczu o działaniu nawilżającym. Należy pamiętać o tym, że jeśli krople zawierają środki konserwujące, to soczewkę należy założyć 15 minut po aplikacji produktu.

Dla wygody i bezpieczeństwa w czasie podróży warto zdecydować się na soczewki jednodniowe. Brak kontaktu z rękami wyeliminuje konieczność codziennej dezynfekcji i znacznie zmniejszy ryzyko powikłań ze strony oczu. Podobne rozwiązanie jest zalecane w trakcie uprawiania sportu, szczególnie w przypadku pływania, gdyż woda sprzyja rozwojowi infekcji.

Dieta dla oczu

Obecność antyoksydantów w spożywanych produktach poprawia ostrość widzenia. Antocyjany, obecne głównie w borówkach, uszczelniają naczynia krwionośne gałki ocznej. Witamina A oraz betakaroten występujący w dużej ilości w marchwi poprawia widzenie o zmierzchu. Luteina obecna w szpinaku czy żółtku jaj chroni natomiast narząd wzroku przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Warto spożywać produkty bogate w witaminy E i C, które również neutralizują wolne rodniki tlenowe. Zasobne w witaminę E są oleje pochodzenia roślinnego. Najcenniejszym źródłem witaminy C są natomiast czarne porzeczki, cytrusy, papryka, wątróbka. Obecne w olejach roślinnych oraz rybach nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 także posiadają właściwości antyoksydacyjne. Wśród minerałów, którym przypisuje się istotną rolę w ochronie wzroku znajdują się cynk, selen i miedź. Pierwiastki te występują głównie w ostrygach, rybach, produktach pełnoziarnistych, orzechach. W okresie niedoboru powyższych składników np. zimą można wspomagać się preparatami z półki aptecznej.

Ćwicz i relaksuj oczy

Świadomość korzyści wynikających z aktywności fizycznej jest wysoka. Jednak mało kto pamięta, że nasze oczy również potrzebują ćwiczeń dla prawidłowego funkcjonowania. Pozwalają one na rozluźnienie napięcia akomodacyjnego oka. Należą do nich ruchy wahadłowe lub po torze ósemki gałek przy zamkniętych oczach. Kolejnym ćwiczeniem jest naprzemienne obserwowanie punktów znajdujących się blisko i daleko. Oczy można ćwiczyć na zmianę, zakrywając jedno z nich dłonią. Taka gimnastyka oczu jest szczególnie ważna w przypadku wad wzroku. Ćwiczenia należy wykonywać po zdjęciu soczewek kontaktowych.

Biorąc pod uwagę, że oko jest intensywnie eksploatowanym narządem w ciągu dnia, nie należy zapominać o relaksie dla nich. Wystarczy prosta czynność zamknięcia oczu i położenia na nich dłoni. Rozszerzenie źrenic w ciemności przy jednoczesnym rozkurczeniu mięśni gałki pozwala na odpoczynek. Pomocne jest także mruganie i spojrzenie w dal, co poprawia skupienie i akomodację. W wolnej chwili można wykonać odprężający masaż oczu, polegający na delikatnym uciskaniu opuszkami palców czoła, skroni i okolic oczu.

Zmysł wzroku ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Szczególnie w przypadku osób korygujących wady wzroku za pośrednictwem soczewek kontaktowych istotną jest troska o oczy przejawiająca się właściwą pielęgnacją i regularną wymianą szkieł. Proste codzienne czynności mogą spowodować zmiany, które będą z pewnością wyraźnie widoczne.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także