Jesteś tutaj:

Odkryto nowy sposób leczenia raka piersi

Naukowcy odkryli nowy sposób leczenia jednego z najtrudniejszych w terapii form raka piersi, dla którego do tej pory nie znano właściwego leczenia - potrójnie negatywnego raka piersi.

Odkryto nowy sposób leczenia raka piersi

Zdjęcie: Clyde Robinson

Naukowcy odkryli nowy sposób leczenia jednego z najtrudniejszych w terapii form raka piersi, dla którego do tej pory nie znano właściwego leczenia - potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC).

TNBC to rak, który nie manifestuje się poprzez receptory estrogenowe, progesteronowe czy receptory HER2 (co jest typowe dla innych odmian nowotworu piersi). Rak ten jest bardzo agresywny, często diagnozowany u młodych kobiet. Trudność w terapii polega na braku receptorów, na które działają leki zwykle używane w leczeniu nowotworu piersi. Na razie operacja, następująca po chemioterapii jest typową metodą leczenia.

Nowe badania odkryły, że istnieje jeszcze jeden receptor, którego nadekspresja występuje w obecności komórek nowotworowych. Jest to receptor EGFR.

Rozwiązaniem leczenia tej odmiany nowotworu piersi może być inhibicja receptora EGFR. Bowiem zahamowanie zdolności sygnałowych receptora prowadzi do zablokowania wzrostu komórek nowotworowych.

Lekiem, który ma zdolność zablokowania eksprecji tego receptora jest gefitinib. Lek ten dotąd nie był stosowany w leczeniu raka piersi. Teraz eksperci zasugerowali, że jego zastosowanie w tej jednostce chorobowej może okazać się istotne.

Stosowanie samego leku może nie być wystarczające. Dlatego też w trakcie badań podjęto próbę stworzenia kombinacji leków stwierdzając, iż odpowiednie połączenie leków (którego podstawą ma być gefitinib oraz inhibitor ADAM (inhibitor enzymów pobudzających receptor EGFR do wiązania z białkami, prowadząc do sygnalizacji procesu)) powoduje spadek szybkości wzrostu komórek nowotworowych o 91%.

Ponadto skomponowane leczenie ograniczyło zdolność do migracji komórek nowotworowych - procesu, który jest charakterystyczny dla choroby nowotworowej, powodującego przyspieszenie zgonu.

Naukowcy mają nadzieję, że inhibicja ADAM i receptora EGFR może okazać się sposobem na leczenie także innych form nowotworów (raka płuc, trzustki, głowy i szyi).

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/11/101116203442.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także