Jesteś tutaj:

Opalanie kobiet w ciąży

Większość kobiet stara się już od pierwszych dni ciąży zadbać o jak najlepsze warunki rozwoju swojego potomstwa. Kontrolują dietę, nie przyjmują leków, nie spożywają alkoholu. Stosując się do zaleceń ginekologów, jednak często zapominają, że szkodliwym czynnikiem może być również promieniowanie słoneczne.

Opalanie kobiet w ciąży

Zdjęcie: Britt-knee

Kobiety ciężarne ponoszą odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za dziecko, które mają urodzić. Dlatego świadomość bezpieczeństwa jest szczególnie istotna w trakcie ciąży. Większość kobiet stara się już od pierwszych dni ciąży zadbać o jak najlepsze warunki rozwoju swojego potomstwa. Kontrolują dietę, nie przyjmują leków, nie spożywają alkoholu i przestają palić papierosy. Stosując się do zaleceń ginekologów, jednak bardzo często zapominają, że szkodliwym czynnikiem może być również promieniowanie słoneczne.

Indywidualność skóry kobiety ciężarnej.

Skóra kobiety ciężarnej jest rozciągnięta, więc także cieńsza, przez co łatwiej dochodzi do jej wysuszenia. Należy zatem zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, które równocześnie rozwiąże po części problem pozostających po ciąży rozstępów. Nawilżona skóra regeneruje się szybciej, dzięki czemu rozstępy będą zanikać w krótszym czasie.

Delikatność skóry ciężarnych niesie ze sobą większe ryzyko poparzeń a także powstawania plamek w wyniku zbytniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Plamki te, przede wszystkim pojawiają się na twarzy i bardzo często nie ustępują po przerwaniu opalania, ani po zakończeniu ciąży.

Czy kobieta ciężarna może się opalać?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że kobieta ciężarna nie może się opalać. Istnieje wiele przeciwwskazań, ale są także korzyści wypływające z działania słońca na organizm ciężarnej jak również na organizm dziecka rozwijającego się w jej macicy. Ważne jest, aby kobieta w ciąży korzystała z kąpieli słonecznych w rozsądny sposób, mając przede wszystkim na uwadze zdrowie własne i swojego dziecka.

Należy zatem poznać jakie mogą być negatywne skutki opalania w ciąży i w jaki sposób ich uniknąć oraz jaki dobroczynny wpływ posiada słońce i jak go wykorzystać.

Konsekwencje opalania w ciąży.

Poronienie

Jest najcięższą konsekwencją opalania w ciąży. Może do niego dojść w wyniku pobudzenia mięśni macicy do skurczu, co jest związane z podwyższeniem temperatury ciała.

Przegrzanie dziecka

Jest bardzo niekorzystnym efektem pojawiającym się jako wynik wzrostu temperatury wód płodowych.

Wzrost ciśnienia tętniczego krwi

Ciśnienie tętnicze zawsze wzrasta w trakcie opalania, więc również matka zostanie obciążona niebezpieczeństwem nadciśnienia tętniczego, które z kolei może powodować rozwój chorób z nim współistniejących.

Odwodnienie

Kąpiele słoneczne nasilają pracę gruczołów potowych, prowadząc do utraty znacznych ilości wody z organizmu oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Równocześnie można spodziewać się towarzyszącego odwodnieniu - osłabienia.

Omdlenia

Wynikiem omdlenia jest upadek, który dla dziecka może mieć poważne konsekwencje, nie wykluczając w tym przypadku także poronienia.

"Pajączki" i plamy na skórze

Powstają pod wpływem rozszerzenia naczyń w trakcie wzrostu temperatury i niestety nie zanikają po przerwaniu ekspozycji na słońce.DOWIEDZ SIĘ TAKŻE O BLASKACH I CIENIACH FILTRÓW CHEMICZNYCH I MINERALNYCH! >>

Czerniak

Czyli złośliwy nowotwór, który rozwija się dzięki oddziaływaniu promieni UV. Dotyka on przede wszystkim skóry, ale może także atakować gałkę oczną lub błony śluzowe przewodu moczowego lub pokarmowego.

Zalety rozsądnej ekspozycji na słońce.

 • Wzmożenie produkcji witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowe przyswajanie wapnia oraz fosforu, pierwiastków niezbędnych w utrzymaniu poprawnej struktury kośćca. Witamina D chroni przed występowaniem krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych.
 • Poprawa wyglądu skóry u kobiet z trądzikiem, które ze względu na ciążę nie mogą zażywać leków wpływających na stan skóry.
 • Korzystny wpływ na nastrój kobiety, w wyniku pobudzenia produkcji tak zwanych hormonów szczęścia - endorfin. A jak wiadomo nastrój odgrywa znaczącą rolę w okresie ciąży.
 • Pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Jeżeli miejscem, w którym kobieta zażywa kąpieli słonecznych będzie nadmorska plaża, dziecko dodatkowo będzie zaopatrywane w jod, który między innymi chroni przed występowaniem chorób tarczycy takich jak na przykład kretynizm tarczycowy.

Zasady rozsądnego opalania ciężarnych:

 • Nie wolno bezpośrednio narażać brzucha na działanie promieni słonecznych.
 • Czas opalania powinien być krótki, a w szczególności zaleca się omijać godziny przedpołudniowe.
 • Stosowanie kremów z filtrami mineralnymi inaczej nazywanymi fizycznymi jest zalecane ze względu na fakt, że odbijają promienie słoneczne. Nie należy stosować kremów z filtrami chemicznymi, ponieważ mogą powodować uczulenia. Kremy muszą stanowić odpowiednio wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB, przy czym nie powinno się używać kremów z filtrem SPF niższym niż 30.
 • Kremy należy nakładać na pół godziny przed ekspozycją na słońce i ponawiać co dwie do trzech godzin, lub po każdorazowym wyjściu z wody. Zasada ta dotyczy ogólnie opalania, ale warto zaznaczyć, że kobieta ciężarna absolutnie nie powinna przebywać na słońcu przez długi okres czasu.
 • Nawet w trakcie dni pochmurnych trzeba stosować kremy z filtrami, gdyż promienie przenikają przez chmury.
 • Kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i parasole są niezbędnym atrybutem kobiety ciężarnej. Jeżeli matka ma zamiar opalać się na plaży powinna znaleźć miejsce słabiej nasłonecznione, rozłożyć parasol i ubrać kapelusz. Nie zapominając oczywiście, aby opalać się w godzinach popołudniowych.
 • Uzupełniania płynów jest bardzo istotnym zabiegiem, ograniczającym ryzyko osłabienia i omdlenia, tym samym również upadku.
 • Przyspieszacze opalania są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży.
Kinga Dziwisz

konsultacja mgr farm. Aleksandra UruszczakDOWIEDZ SIĘ TAKŻE O BLASKACH I CIENIACH FILTRÓW CHEMICZNYCH I MINERALNYCH! >>
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także