Jesteś tutaj:

Piegi kontra opalanie

Piegi obecne na skórze to niekiedy powód do dumy, a czasem przyczyna wielu zmartwień. W jaki sposób, wiosną i latem, odpowiednio pielęgnować „piegowatą” skórę?

Piegi kontra opalanie
Piegi obecne na skórze to niekiedy powód do dumy, a czasem przyczyna wielu zmartwień. Mogą one dodawać uroku, ale gdy zwiększa się ich nasilenie - mogą nie wyglądać zbyt estetycznie. W wyniku działania słońca liczba piegów może się zwiększyć.

W jaki sposób, wiosną i latem, odpowiednio pielęgnować „piegowatą” skórę?

Piegi – skąd się one biorą?

Piegi to plamki o niewielkich rozmiarach, które pojawiają się najczęściej w odsłoniętych okolicach ciała. Obejmują partie takie jak twarz, dekolt oraz grzbiety rąk. Piegi częściej występują u osób rudych, ale nie jest to regułą.

Jaka jest przyczyna ich powstawania?

Niewątpliwie jest to skłonność genetyczna, która jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie. W obrębie „piegowatej” skóry istnieją zaburzenia w funkcjonowaniu komórek odpowiedzialnych za powstawanie opalenizny (melanocytów). Proces wytwarzania przez nie barwnika jest znacznie przyśpieszony. W efekcie ilość barwnika jest bardzo duża i nierównomiernie rozkłada się on po całej powierzchni naskórka – tak powstają piegi.

W jaki sposób słońce wpływa na intensywność piegów?

W okresie zimowym z reguły piegów jest mniej i są one mniej widoczne. To właśnie w okresie wiosenno - letnim obserwujemy jak zwiększa się ich ilość na powierzchni skóry. Ponadto przybierają one ciemniejszą barwę i w skutek tego bardziej zwracamy na nie uwagę. Jaka jest zatem główna przyczyna ich powstawania?

Promieniowanie ultrafioletowe – to ono stymuluje aktywność melanocytów. Każda dawka UV uaktywnia melanocyty. W efekcie dochodzi do tworzenia się barwnika. W wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów tworzy się coraz większa liczba piegów.

W jaki sposób zmniejszyć widoczność piegów?

Obecnie nie istnieje sposób, który umożliwiłby całkowite usunięcie piegów. Istnieją jednak metody, które zmniejszają ich nasilenie. Dzięki temu skóra zdobiona piegami wygląda ładnie i atrakcyjnie.

Ograniczenie wpływu promieniowania UV

Niewątpliwie słońce jest pierwszym czynnikiem wpływającym na wygląd piegów, który trzeba wyeliminować. W tym celu niezbędne są kremy z filtrem 50+. W celu uzyskania skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV kosmetyki te należy nakładać grubą warstwą. Krem z filtrem powinno się aplikować na skórę nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu komórki naskórka nie będą stymulowane do produkcji barwnika i nie dojdzie do powstawania nowych piegów. Do cery skłonnej do powstawania przebarwień polecany jest filtr marki BIODERMA PHOTODERM SPOT SPF50+/ UVA35 - KREM ZAPOBIEGAJĄCY PRZEBARWIENIOM 30 ML.

Zabiegi złuszczające

Z uwagi na fakt, że piegi są zmianami, które tworzą się w obrębie naskórka, stosując zabiegi intensywnie złuszczające można uzyskać efekt rozjaśnienia piegów.

Mikrodermabrazja – jest to zabieg polegający na złuszczaniu głębokich warstw naskórka za pomocą specjalnej głowicy. Kilkakrotnie wykonana znacznie rozjaśnia delikatne przebarwienia – w tym piegi.

Kwasy owocowe – obecnie są to składniki wielu kosmetyków rynkowych. W wyższych stężeniach powodują mikro-złuszczanie naskórka. W efekcie skóra jest gładka i rozjaśniona, a jej koloryt wyrównuje się.

Pamiętajmy, aby po wykonaniu wyżej wymienionych zabiegów, zawsze zastosować filtr słoneczny.

Skóra bezpośrednio po złuszczaniu jest znacznie bardziej wrażliwa na działanie promieni UV.

Joanna Hirszler, kosmetolog
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także