Jesteś tutaj:

Pigułki antykoncepcyjne mają już 50 lat

Tabletki antykoncepcyjne pierwszy raz pojawiły się w aptekach 50 lat temu. O pigułkach mówi się, że zmieniły świat.

Pigułki antykoncepcyjne mają już 50 lat

Zdjęcie: epSos .de

Pierwsze opakowania hormonalnej metody antykoncepcji trafiły do amerykańskich aptek w 1960 roku. Jednak historia pigułki zaczęła się dużo wcześniej. Już w latach 20 ubiegłego stulecia prowadzono doświadczenia na królikach. To właśnie wtedy zaobserwowano, że substancja z jajników ciężarnych samic wszczepiona innym samicom królików, zabezpiecza te przed zapłodnieniem.

Do Polski doustna antykoncepcja hormonalna trafiła w 1966 r.

Od tamtego czasu hormonalna metoda antykoncepcji uległa znacznym zmianom. Zmienił się skład tabletek. Zwrócono uwagę na zagrożenie jakie niesie za sobą stosowanie wysokich dawek hormonów. W związku z czym znacznie obniżono ich zawartość. Obecnie stosuje się inny sposób dawkowania.

tabletkach antykoncepcyjnych mówi się wiele dobrego. Według niektórych pigułka umożliwiła rozwój zawodowy kobiet, pozytywnie wpłynęła na relację małżeńskie, przełamała strach kobiet przed niechcianą ciążą. Mówi się nawet, że pigułki "przyczyniły się do równości kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, rodzinie, edukacji oraz w związku intymnym".

Tabletki antykoncepcyjne mają również zagorzałych przeciwników. Mimo licznych udoskonaleń, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej niesie za sobą duże zagrożenie dla zdrowia. O tym czy kobieta może stosować tabletki, czy nie - zawsze powinien decydować lekarz. W Polsce ta metoda antykoncepcji nie jest akceptowana przez Kościół Katolicki.

W kraju ok. 20 % kobiet stosuje doustna antykoncepcje hormonalną. Według danych częściej są to mieszkanki większych miast.

mgr farm. Aleksandra UruszczakJeśli chcesz wiedzieć więcej na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej

pobierz darmowy poradnik Domzdrowia.pl

"100 pytań i odpowiedzi na temat antykoncepcji doustnej".


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także