Jesteś tutaj:

Pij kawę i chroń swoje piersi!

Kobiety, które regularnie piją kawę znajdują się w grupie mniejszego ryzyka zachorowania na raka piersi – orzekli szwedzcy naukowcy.

Pij kawę i chroń swoje piersi!

Zdjęcie: Alexander Baxevanis

Kobiety, które regularnie piją kawę znajdują się w grupie mniejszego ryzyka zachorowania na raka piersi – orzekli szwedzcy naukowcy.

Rak piersi – ukryty zabójca

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Choroba nie jest jednorodna – obecnie rozpoznaje się podstawowe dwa typy nowotworu – zależnego oraz nie zależnego od hormonów płciowych. Oba typy nowotworów są zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety. Niezwykle ważne jest szybkie postawienie diagnozy, aby rozpocząć prawidłowe i skuteczne leczenie.

Czy jesteś w grupie zwiększonego ryzyka?

Zagrożenie rakiem piersi rośnie wraz z wiekiem, zwłaszcza po menopauzie. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się kobiety, których krewne (przede wszystkim pierwszego stopnia: matka, siostra) chorowały na raka piersi. W szczególności, jeśli zachorowanie wystąpiło przed okresem przekwitania (menopauzą).

Ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększają również:
  • wczesny wiek wystąpienia pierwszej miesiączki,
  • późny wiek wystąpienia menopauzy,
  • późny wiek pierwszej ciąży, bądź jej brak,
  • brak lub krótki okres karmienia piersią.

Dobroczynny wpływ kawy na prewencję raka piersi

Szwedzcy naukowcy prowadzący badania, porównali styl życia kobiet zdrowych oraz chorujących na nowotwór piersi. W obrębie badanej grupy, zebrali również informacje na temat ilości konsumowanej kawy w ciągu dnia.

Wyniki badań pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, że kobiety regularnie pijące kawę, mają mniejsze ryzyko zachorowania na nie zależnego od hormonów raka piersi.

Dotychczas nie odkryto, który związek zawarty w kawie może mieć kluczowe znaczenie w prewencji nowotworu piersi. Natomiast szwedzcy naukowcy zapewniają, że korzystny wpływ kawy jak najbardziej istnieje i będą prowadzone dalsze badania naukowe w celu opisania dokładnych mechanizmów prewencji raka piersi przez kawę.

Regularnie kontroluj swoje piersi

Wczesne wykrycie raka piersi i rozpoczęcie prawidłowego leczenia, daje duże szanse powodzenia terapii, pozwalającej na uniknięcie niechcianej amputacji piersi.

Do powszechnych metod wykrywania zmian w piersiach zaleca się regularne samobadanie piersi przez kobiety, okresowe badanie piersi przez lekarza podczas kontroli ginekologicznej oraz badania obrazowe (USG piersi oraz mammografia).

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także