Jesteś tutaj:

Poparzenia słoneczne - jak ukoić skórę?

Poparzenia słoneczne zdarzają się bardzo często. Są spowodowane promieniowaniem UV-B. Dochodzi do nich wtedy, kiedy nie dozujemy odpowiednio promieni słonecznych, bądź nie stosujemy się do zasad bezpiecznego opalania.

Poparzenia słoneczne - jak ukoić skórę?

Zdjęcie: Kelly Sue DeConnick

Wyjeżdżając na wakacje uważnie kompletujemy zawartość kosmetyczki. Poza szamponem, żelem pod prysznic, szczoteczką i pastą podstawowymi elementami pielęgnacyjnego bagażu są emulsja, krem lub spray do opalania. Mają one uchronić naszą skórę między innymi przed poparzeniami słonecznymi.


Urlop to czas gdy wrzucamy na luz i cieszymy się pełnią relaksu. Gdy podczas beztroskiej zabawy zapomnimy o odpowiednio częstej aplikacji kosmetyku z filtrem słonecznym na naszej skórze może pojawić się zaczerwienienie. Jest ono znakiem, że nie zastosowaliśmy się w pełni do zasad bezpiecznego opalania i nasza skóra uległa poparzeniu słonecznemu.

Co to jest poparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest odpowiedzią zapalną na nadmierną ekspozycję na światło ultrafioletowe. Najczęściej jest to oparzenie I stopnia, które objawia się zaczerwienioną, gorącą w dotyku i często opuchniętą skóra. Poparzona część ciała często swędzi , piecze, a nawet boli.

Domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia słonecznego

  • Przede wszystkim należy wziąć kojący prysznic aby schłodzić całe ciało. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie powinien on być zimny. Skóra jest bardzo rozpalona, więc polanie ją lodowatą wodą mogłoby doprowadzić do szoku termicznego. Woda początkowo powinna być letnia. Jej temperaturę powinniśmy stopniowo obniżać do chłodnej, ale nie bardzo zimnej. Aby prysznic przyniósł ulgę poparzonej przez słońce skórę musi trwać co najmniej w ciągu 10-15 minut.
  • Gdy zaczyna dokuczać nam ból, który często jest jednym ze skutków poparzenia słonecznego, można sięgnąć po łagodne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak Ibuprom, Apap.
  • Jeśli nie mamy pod ręką gotowych środków pielęgnacyjnych, możemy skorzystać z domowych sposobów łagodzenia oparzenia słonecznego. Okłady z chłodnego, zsiadłego mleka, jogurtu naturalnego czy kefiru złagodzą podrażnienia i przyniosą ulgę rozpalonej skórze.

Gdy domowe sposoby nie przynoszą rezultatu

W przypadku poparzenia skóry przez słońce warto sięgnąć po preparat zawierający w składzie duże stężenie pantenolu. Mogą to być rozmaite kosmetyki w formie spray’u, pianki bądź mleczka takie jak PANTHENOL SPRAY JOJOBA, PANTHENOL PIANKA oraz

PANTHENOL FORTE MLECZKO Z JOGURTEM. Preparaty te przynoszą natychmiastowe ukojenie skórze i przyśpieszają jej regenerację.

Warto zainteresować się również preparatami chłodzącymi, które działają kojąco, przeciwbólowo, a także przyspieszają regenerację skórytakimi jak żel w aerozolu Termcool czy też Thermi żel.

Efekt kojący i łagodzący, ale także odżywczy może przynieść również woda termalna w sprayu, np. marki Avene , La Roche Posay.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także