Jesteś tutaj:

Probiotyki na alergię

Dobroczynne bakterie, czyli probiotyki mogą pomóc uchronić dziecko przed rozwojem alergii pokarmowej.

Probiotyki na alergię

Zdjęcie: brownpau

Dobroczynne bakterie, czyli probiotyki mogą pomóc uchronić dziecko przed rozwojem alergii pokarmowej.

1. Które preparaty probiotyczne są skuteczne w profilaktyce i zwalczaniu alergii pokarmowej?

Obecnie najbardziej polecanym preparatem probiotycznym, którego profil działania jest ukierunkowany na działanie zapobiegające czy lecznicze w alergiach pokarmowych jest Dicoflor. Dicoflor zawiera optymalną ilość dobroczynnych bakterii Lactobacillus rhamnosus GG w czystej postaci, a jego skuteczność w obniżaniu zarówno ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry oraz bezpieczeństwo są udowodnione klinicznie.

Dicoflor jest dostępny w różnych postaciach:

2.Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie probiotyku?

 • Na ilość bakterii zawartych w preparacie gwarantującą dobroczynny wpływ na zdrowie. Aby dany produkt bogaty w probiotyki "działał" na nasz organizm, musi zawierać co najmniej 1 mln żywych komórek bakteryjnych w 1 ml! Aby poprawić lub utrzymać na dobrym poziomie stan naszej mikroflory jelitowej powinno się dostarczyć organizmowi kilka miliardów bakterii probiotycznych dziennie (do 8 mld dziennie).
 • Na obecność odpowiedniego symbolu i nazwy szczepu bakterii, który powinien mieć trójczłonową nazwę, np. Lactobacillus (rodzaj) rhamnosus (gatunek) GG (szczep), a także kod taksonomiczny wskazujący na zarejestrowanie szczepu w Amerykańskiej Kolekcji Rodzajów Kultur (w przypadku LGG to ATCC 53103). Szczep probiotyczny powinien również pochodzić z przewodu pokarmowego człowieka, mieć zdolność przeżycia w przewodzie pokarmowym i jego kolonizacji (tak, jak w przypadku LGG). Produkty zawierające w nazwie przedrostek "bio", nie muszą oznaczać, że zawierają probiotyki, a jedynie mogą świadczyć o pochodzeniu z ekologicznych upraw.
 • Na udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność i bezpieczeństwo preparatu.
 • Na dodatkowe składniki (więcej niż jeden szczep bakterii, witaminy, składniki mineralne), które mogą wpływa na wchłanianie i działanie preparatu.

3. Jak stosować Dicoflor ?

Dla dzieci i młodzieży do 12 r. ż. wskazany jest Dicoflor 30 zawierający dzienną dawkę tj. 3 mld. bakterii, zaś dla dorosłych Dicoflor 60 zawierający 6 mld. dobroczynnych bakterii.

W profilaktyce alergii pokarmowej u niemowląt zaleca się kobietom w ciąży stosowanie Dicofloru 60 przez ostatni miesiąc ciąży, a następnie podawanie niemowlętom Dicofloru 30 przez pierwsze 6 miesięcy po porodzie.

W przypadku wspomagania zwalczania objawów istniejącej alergii pokarmowej należy podawać przez okres 6-8 tygodni: niemowlętom i dzieciom Dicoflor 30, natomiast młodzieży i dorosłym - Dicoflor 60.

4.Jak przechowywać preparaty z probiotykami?

Bakterie probiotyczne są bardzo wrażliwe na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, takich jak wilgoć, wysoka temperatura, dlatego do niedawna większość z nich trzeba było przechowywać w lodówce (np. Trilac).

Na szczęście dzięki innowacyjnym technologiom, nowe generacje tych preparatów można bez obaw przechowywać w temperaturze pokojowej, koniecznie w suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.

5. Dlaczego Dicoflor jest uznawany za idealny probiotyk ?

Dicoflor został uhonorowany nagrodą zaufania konsumentów Złoty Otis 2007, ponieważ posiada cechy idealnego probiotyku, takie jak:
 • odpowiednią liczbę dobroczynnych bakterii, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie; w 1 saszetce/kapsułce preparatu Dicoflor 30 znajduje się 3 miliardy , a w Dicoflor 60 - 6 miliardów żywych kultur bakterii;
 • wysoką skuteczność, gdyż obecny w preparacie szczep bakterii - Lactobacillus rhamnosus GG wykazuje doskonałą przyczepność do komórek nabłonka jelita, łatwo kolonizuje w tej części przewodu pokarmowego i szybko się namnaża;
 • trwałość, bowiem szczep bakterii zawarty w Dicoflorze jest odporny na kwasy i żółć, dzięki czemu nie ulega rozkładowi w przewodzie pokarmowym;
 • udowodnione bezpieczeństwo - szczep Lactobacillus rhamnosus GG, który znajduje się w czystej postaci w preparacie Dicoflor został bardzo dokładnie przebadany. Okazało się, że jest on na tyle bezpieczny, że stosuje się go w profilaktyce grzybicy przewodu pokarmowego u wcześniaków.

Patrycja Jankowska

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra UruszczakSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

O witaminach dowiesz się z darmowego Poradnika Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także