Jesteś tutaj:

Przejadłam się i czuję się fatalnie. Dietetyczne SOS

Święta tuż tuż, a wraz z nimi jedzeniowe szaleństwo. Dlatego już dziś zabezpiecz się na ewentualność niestrawności związanych z przejedzeniem.

Przejadłam się i czuję się fatalnie. Dietetyczne SOS

Zdjęcie: ClickFlashPhotos / Nicki Varkevisser

Z przyjemnością informujemy o kolejnym artykule w nowym dziale Czytelni Domzdrowia.pl traktującym o dietach i zdrowej jakości życia, który przygotowaliśmy dla Państwa we współpracy z www.fabrykadiet.pl.

Zapraszamy do lektury!

Jeśli odczuwasz uczucie przepełnionego żołądka, mdłości czy zgagi oznacza to, że masz do czynienia z przejedzeniem. Jeśli przesadzisz z ilością słodyczy, tłuszczów, alkoholu, mogą się dołączyć bóle brzucha, wymioty, podrażnienie wątroby i woreczka żółciowego.

Jak złagodzić te objawy? Oto kilka prostych sprawdzonych metod:

 • daj odpocząć żołądkowi - wstrzymaj się od jedzenia przez kilka godzin;
 • nawadniaj organizm. Pij niegazowaną wodę mineralną, herbaty ziołowe (np. mięta lub rumianek) lub przygotuj napar z majeranku czy kminku;
 • jeśli masz biegunkę - nie głodź się. Jedz dania lekkostrawne i przede wszystkim dużo pij m.in. sok z czarnych jagód. Unikaj mleka i cukru;
 • masuj i rozgrzewaj brzuch. Delikatne masowanie brzucha pomoże rozkurczyć jego napięte mięśnie, a także pobudzić perystaltykę jelit. Aby efekt był jeszcze lepszy, możesz wykonywać te czynności w ciepłej kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków;
 • poruszaj się, najlepiej na świeżym powietrzu. Spacer czyni cuda. Korzyści z niego jest wiele: dotlenisz organizm, szybciej spalisz nadmiar kalorii i pobudzisz jelita do wydajniejszej pracy.


To, co jesz zależy jedynie od Ciebie. Dobrze jest wziąć to pod uwagę szczególnie w okresie świąteczno-karnawałowym.

Warto przyjaźnie traktować swój układ trawienny i jak najrzadziej dostarczać mu takich rewolucji. Jeśli jednak zdarzy Ci się zaszaleć miej pod ręką niezbędniki - chociażby w postaci ziół pomagające zwalczyć ten nieprzyjemny stan ciała.Życzę Zdrowej Jakości Życia!

Monika Rola

specjalista ds. żywienia

www.fabrykadiet.pl
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także