Jesteś tutaj:

Przelotny romans – jak się zabezpieczyć?

Jaki sposób zabezpieczenia wybrać, aby uniknąć ”niechcianej” ciąży?

Przelotny romans – jak się zabezpieczyć?
Jaki sposób zabezpieczenia wybrać, aby uniknąć ”niechcianej” ciąży?

Antykoncepcja to sprawa męska…, a może jednak damska?

Często w trakcie nieplanowanych zbliżeń pada pytanie do partnera: „Czy masz zabezpieczenie?”. Wówczas zazwyczaj oczekuje się, że to mężczyzna powinien posiadać przy sobie prezerwatywę (bo o tę formę antykoncepcji najczęściej pytamy, gdyż jest najbardziej popularną formą zabezpieczenia). Kwestia zabezpieczenia dotyczy obu partnerów i nie należy o tym zapominać.


Istnieje kilka sposobów antykoncepcji – ale którą z nich wybrać?

Kwestię wyboru rodzaju zabezpieczenia należy rozważać indywidualnie. Oczywiście wybierając sposób antykoncepcji, szczególnie w przypadku partnerów stałych, należy uwzględniać zdanie partnera. Decydującym elementem powinna być znajomość różnych sposobów antykoncepcji. Jedynie wówczas możemy stwierdzić, który sposób najbardziej nam odpowiada.

Co kryje się pod pojęciem antykoncepcji?

Antykoncepcja to działanie mające na celu niedopuszczenie do zapłodnienia (połączenia komórki jajowej z plemnikiem), a więc do zajścia w ciążę. Należy oddzielić pojęcie antykoncepcji od naturalnych sposobów zapobiegania ciąży, w przypadku których efektywność jest bardzo niska, a wymagana jest równocześnie wstrzemięźliwość seksualna w konkretnych etapach cyklu menstruacyjnego (których wyznaczenie nie jest możliwe dla każdej kobiety).

Antykoncepcja obejmuje zarówno metody mechaniczne (prezerwatywy) jak i hormonalne (tabletki antykoncepcyjne, tabletki po stosunku, plastry antykoncepcyjne, dopochwową antykoncepcję, implanty, iniekcje, wkładki wewnątrzmaciczne).

Wskaźnikiem skuteczności antykoncepcji jest tak zwany współczynnik Pearla.

O czym informuje współczynnik Pearla?

Współczynnik Pearla informuje ile kobiet spośród 100 stosujących przez jeden rok daną metodę antykoncepcji zaszło w ciążę. Im wartość współczynnika jest niższa tym skuteczność danej metody jest lepsza. I tak, dla prezerwatyw współczynnik Pearla oscyluje w granicach 2–15 (zatem 2–15 kobiet pośród 100 stosujących prezerwatywy zaszło w ciążę). W przypadku antykoncepcji hormonalnej skuteczność jest zdecydowanie bardziej zadowalająca, o czym informuje współczynnik Pearla znajdujący się w granicy 0,1-5.

Która metoda antykoncepcji jest najłatwiejsza?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ odpowiedź zależy od podejścia danej osoby. Dla niektórych najłatwiej jest stosować prezerwatywy, ponieważ są łatwo dostępne (w aptekach, kioskach, na stacjach benzynowych, czy nawet sklepach spożywczych) i szybkie w zastosowaniu. Inni stwierdzą, że wolą systematyczne (codzienne) przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, dzięki czemu nie będą musieli martwić się o zabezpieczenie w momencie nieplanowanego zbliżenia.

Dlatego też ponownie podkreśla się indywidualne potrzeby użytkowników środków antykoncepcyjnych.

W jaki sposób przed ciążą zabezpieczają prezerwatywy?

Zacznijmy od tego, czym są prezerwatywy. Prezerwatywy męskie (bo ten rodzaj prezerwatyw jest najczęściej stosowany) wykonane są z elastycznego materiału (zwykle lateksu, poliuretanu). Nakładane są na członek w trakcie wzwodu, ale jeszcze przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Stanowią mechaniczną barierę, uniemożliwiająca przenikanie plemników ze spermy do pochwy (dzięki czemu nie może dojść do zapłodnienia).

W jaki sposób przed ciążą zabezpieczają tabletki antykoncepcyjne?

Wyróżnia się dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną (DTA) oraz minitabletkę gestagenną (MTG). Mechanizm działania każdej z nich jest odmienny.

DTA zawiera dwie komponenty (składowe) hormonalne: składową estrogenową i składową progestagenową. Estrogen hamuje wydzielanie hormonu FSH, zapobiegając tym samym rozwojowi dominującego pęcherzyka (który przekształca się w dojrzałą komórkę jajową, zdolną do opuszczenia jajnika w trakcie owulacji). Progestagen hamuje wydzielanie hormonu LH, zapobiegają jajeczkowaniu (opuszczaniu komórki jajowej z jajnika). Tabletki te są przyjmowane przez 21 dni i odstawiane na 7 dni, w trakcie których dochodzi do krwawienia - nie jest to jednak krwawienie wynikające z usuwania obumarłej komórki jajowej, ponieważ jak już wspomniano, nie doszło do owulacji.

MTG zawiera niskie dawki progestagenów. Tabletki te muszą być przyjmowane w sposób ciągły (codziennie o tej samej porze). Ich mechanizm działania polega na zmianie konsystencji śluzu szyjkowego, który staje się na tyle gęsty, że stanowi dla plemników barierę trudną do pokonania. Dodatkowo dochodzi do zmian w obrębie endometrium (błony śluzowej macicy), przez co niemożliwym staje się zagnieżdżenie zarodka (przylgnięcie zarodka do ściany macicy, umożliwiające jego dalszy rozwój).

W kolejnych artykułach przedstawione zostaną pozostałe metody antykoncepcji.

mgr farm. Kinga Dziwisz
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także