Jesteś tutaj:

Rukiew wodna może ustrzec przed rozwojem raka piersi

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, oświadczają, że rukiew wodna (rukola, rzeżucha wodna) posiada szczególnie korzystne właściwości w prewencji i terapii raka piersi.

Rukiew wodna może ustrzec przed rozwojem raka piersi

Zdjęcie: Wendell Smith

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, oświadczają, że rukiew wodna (rukola, rzeżucha wodna) posiada szczególnie korzystne właściwości w prewencji i terapii raka piersi.

Otóż, związki zawarte w rukwii wodnej, posiadają zdolność do zahamowania rozwoju komórek nowotworowych raka piersi, dzięki "wyłączeniu" reakcji organizmu umożliwiających wzrost komórek nowotworowych.

Dodatkowo związki te charakteryzują się możliwością pozbawienia substancji odżywczych ("zagłodzenia") komórek zmienionych nowotworowo, po przez zablokowanie doprowadzania krwi i tlenu, niezbędnych w odżywianiu komórkowym.

Rukiew wodna posiada także zdolność wpływania na funkcjonowanie białek (Hypoxia Inducible Factor (HIF)), ogrywających kluczową rolę w procesie nowotworzenia (rozwoju choroby nowotworowej).

W jaki sposób przebiega proces nowotworzenia?

Rozwijające się komórki nowotworowe należą do komórek szybko dzielących się i zużywających ogromne ilości zapasów energetycznych i odżywczych. W chwili gdy nie starcza im niezbędnych substancji, w organizmie powstaje sygnał inicjujący tworzenie nowych naczyń krwionośnych, doprowadzających wraz z krwią składniki potrzebne do przeżycia komórek nowotworowych. Tym sposobem dochodzi do zainfekowania komórek zdrowych i przekształcenia ich w komórki zmienione chorobowo.

Profesor Graham Packam (kierownik badań na Uniwersytecie w Southampton) dowodzi, iż rukola posiada ciekawy składnik (2- izotiocyjanian fenyloetylu), który blokuje proces nowotworzenia, dzięki zdolności do zakłócania i "wyłączania" funkcjonowania białek sygnałowych.

Badacze sugerują, że odkrycie to stanowi bardzo wartościową informację, nie tylko dla świata nauki, ale też dla każdej kobiety, dając jej szanse na uchronienie się przed zachorowaniem na raka piersi.

Wnioski płynące z eksperymentu, utwierdzają nas w zrozumieniu jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia pełni dieta.

Na czym polegał eksperyment?

Zebrano grupę kobiet, w której znajdowały się pacjentki z "opanowanym" rakiem piersi, czyli takie osoby, które przeszły rozpoznanie i leczenie nowotworu, a obecnie są sklasyfikowane jako osoby zdrowe. Osoby biorące udział w badaniu miały za zadanie codziennie spożywać 80g rukwii. W trakcie badania pobierano próbki krwi, na podstawie których formułowano wnioski.

Okazało się, że spożywanie rukoli, przyczyniło się do osłabienia funkcjonowania białek sygnałowych, które pomimo "wyleczenia", dalej znajdowało się we krwi.

Coś więcej na temat cudownej rośliny?

Rukiew wodna (Nasturtium officinale), inaczej określana mianem rukoli lub rzeżuchy wodnej, należy do tzw. bylin, a kwitnie w okresie od czerwca do września. W Polsce jest raczej rzadko spotykana w uprawie, natomiast coraz częściej wykorzystywana jako dodatek do dań. Poza swoim estetycznym wyglądem, ciekawym (ostrym) smakiem i korzennym aromatem, posiada właściwość wykorzystywaną w awitaminozach - jest bowiem zasobna w witaminy. Ponadto ziele rukwi wodnej zawiera glikonasturcynę (glikozyd), gorycze oraz sole mineralne (jod), dzięki którym spełnia również swoją rolę w lecznictwie.

Warto zatem rozważyć wprowadzenie tej leczniczej i równocześnie smacznej rośliny do swojej diety. Nie tylko osiągniemy bardziej nowoczesny i pięknie wyglądający (wręcz wykończeniowy) efekt naszych posiłków, ale równocześnie zapewnimy sobie zdrowie.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100914115240.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także