Jesteś tutaj:

Skąd się bierze kolor włosów?

Widziany przez nas kolor tworzą rozproszone we wnętrzu włosa pigmenty (melaniny), które mają różne kolory.

Skąd się bierze kolor włosów?

Zdjęcie: Maegan Tintari

Widziany przez nas kolor tworzą rozproszone we wnętrzu włosa pigmenty (melaniny), które mają różne kolory. Od żółtego do czerwonego - pigmenty jasne, lub od brązowego do czarnego - pigmenty ciemne.

Barwniki są syntetyzowane w specjalnych komórkach tzw. melanocytach. Gdy pigment jest już gotowy zostaje uwolniony i przechodzi do komórek włosa, gdzie ulega rozproszeniu. Następuje to w obrębie włóknistych struktur włosa. Pigmenty prześwitują przez włos i w efekcie nadają mu barwę.

Naturalny kolor włosów jest zależny od ilości i odcienia barwników, a także od proporcji między pigmentami ciemnymi i jasnymi. Barwa naszych włosów jest determinowana genetycznie.

Siwienie - dlaczego włosy z wiekiem tracą kolor?

Proces tworzenia barwników jest bardzo stabilny. Niestety wraz z wiekiem aktywność melanocytów słabnie, aż w pewnym momencie zupełnie ustaje. W efekcie nowo powstały włos jest pozbawiony barwników - zupełnie przezroczysty. Wizualnie odbieramy to jako kolor siwy.

Joanna Hirszler

Dyplomowany technik usług kosmetycznych i studentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Obecnie pracuje jako dermokonsultantka w aptece ogólnodostępnej.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także