Jesteś tutaj:

Szczupli żyją dłużej?

Potwierdziły się wcześniej ogłaszane przez naukowców teorie o wpływie spożywanych kalorii na długość życia. Badania przeprowadzone przez uczonych z Washington University of Medicine wyraźnie wskazują, że mniej pochłanianych kalorii jest gwarantem dłuższego życia.

Szczupli żyją dłużej?

Zdjęcie: Rafael Antonio

Potwierdziły się wcześniej ogłaszane przez naukowców teorie o wpływie spożywanych kalorii na długość życia. Badania przeprowadzone przez uczonych z Washington University of Medicine wyraźnie wskazują, że mniej pochłanianych kalorii jest gwarantem dłuższego życia.

Sensacyjne wieści o tym, że ludzie którzy jedzą mniej mają automatycznie niższą temperaturę ciała od osób objadających się, ukazały się w piśmie Aging.

Naukowcy już jakiś czas temu zauważyli tę zależność, prowadząc eksperymenty na gryzoniach. Wówczas zwierzęta, którym podawano uboższe posiłki żyły o wiele dłużej od myszy i szczurów karmionych zwyczajnymi potrawami.

Tym razem porównano temperaturę ciała 24 ponad pięćdziesięcioletnich uczestników badania, którzy zajadali się wysokokalorycznymi potrawami z temperaturą 24 osób w podobnym wieku, które przynajmniej od 6 lat przestrzegały diety w wersji light. Pod lupę wzięto również tę samą liczbę pięćdziesięciolatków, którzy trenowali biegi długodystansowe. Takie zestawienie miało umożliwić wykrycie co jest przyczyną niższej temperatury ciała - czy jest to szczupła sylwetka biegaczy czy może wprowadzenie w życie diety.


Średnia optymalna temperatura wnętrza ciała u osób na diecie niskokalorycznej była o około 0,2 stopnia Celsjusza niższa. To różnica istotna statystycznie. Taką samą obserwowaliśmy u żyjących długo myszy, będących na diecie niskokalorycznej. Odkryliśmy też, że u biegaczy, którzy byli w tym samym wieku i mieli podobną budowę ciała, temperatura nie była obniżona – relacjonuje kierujący prowadzonymi badaniami Luigi Fontana.

Za optymalną temperaturę wnętrza przyjmuje się taką, w której wszystkie organy pracują najsprawniej. Zazwyczaj wskazuje się w tym wypadku się wartość 37,7 stopni Celsjusza.

Zmniejszenie ilości kalorii jest korzystne nie tylko dla ludzi, ale też np. dla drożdży i zwierząt. U organizmów prostych dieta niskokaloryczna może wydłużyć życie nawet do trzech razy!

CHCESZ WIEDZIEĆ JAK BIEGAĆ ŻEBY SCHUDNĄĆ?

Nie wiadomo jednak do dziś ilu kalorii należałoby się pozbyć, by przedłużyć sobie życie w bezpieczny sposób. Uczestnicy eksperymentu zjadali o 25% kalorii poniżej średniej. Równocześnie należeli do stowarzyszenia CR Society, czyli grupy osób, które poza ubogokaloryczną dietą za priorytet obierają dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Pomiaru ciepłoty ciała u badanych dokonywano przy użyciu kapsułki do połykania. Osiągnięte wyniki pomiarów zapisywano co minutę.

Doświadczenia przeprowadzone na myszach i szczurach skłaniają do przyjęcia hipotezy, że rolę gra tutaj nie tylko niższa temperatura ciała, ale dodatkowo metoda, jaka doprowadziła do takiego spadku ciepła. Gryzonie, które niższą temperaturę zawdzięczały systematycznym kąpielom w chłodnej wodzie nie doczekały się w efekcie przedłużonego życia

Nie sądzę, by otyły palacz spożywający alkohol mógł kiedykolwiek przedłużyć swoje życie za pomocą pastylki obniżającej temperaturę. Jednak nie wykluczam, że dobrze dobrana dieta niskokaloryczna, w połączeniu z umiarkowaną aktywnością fizyczną oraz pigułka zapewniając takie korzyści, jak przy bardzo restrykcyjnej diecie, przedłużą ludzkie życie – podsumowuje doktor Fontana.

CHCESZ WIEDZIEĆ JAK BIEGAĆ ŻEBY SCHUDNĄĆ?
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także