Jesteś tutaj:

Uciążliwi towarzysze lata - jak przeciwdziałać komarom, kleszczom i innym insektom?

Ukąszenia owadów zdarzają się bardzo często. Niektóre dają tylko nieprzyjemne uczucie świądu i zaczerwienienia, inne mogą doprowadzić nawet do bardzo poważnych chorób tj. borelioza. Warto wiedzieć jak zabezpieczyć się przed ukąszeniami, oraz jak radzić sobie, gdy nie udało nam się uniknąć "ugryzienia" przez komara czy kleszcza.

Uciążliwi towarzysze lata - jak przeciwdziałać komarom, kleszczom i innym insektom?
Komary, meszki, kleszcze czyli nieproszeni towarzysze podróży
Ukąszenia tych owadów zdarzają się bardzo często. Po każdorazowym dłuższym pobycie na łonie natury, szczególnie w lesie, na polanach, w górach, warto w domu obejrzeć dokładnie całe ciało, by móc zlokalizować miejsce ukąszenia i szybko zareagować.
Kleszcze preferują najczęściej miejsca dobrze ukrwione:
 • okolice szyi, miejsca za uszami,
 • w pachwinie,
 • pod kolanami
 • czy w okolicy pępka. Sam moment przekłucia naskórka i wysysania krwi pozostaje niezauważony, ponieważ wydzielina kleszcza działa znieczulająco. Dopiero po 2-3 dniach podrażnione miejsce zaczyna swędzieć, a wypełniony krwią owad powiększa się, stając się coraz bardziej widoczny. W przypadku komarów i meszek najważniejsze objawy to zaczerwienienie skóry, niekiedy obrzęk, ale przede wszystkim uciążliwy świąd skóry.

Kilka słów na temat boreliozy
Największym zagrożeniem związanym z ukąszeniem kleszcza jest choroba zakaźna znana jako BORELIOZA. Wywołują ją bakterie z gatunku Borrelia burgdorferi, przenoszone na człowieka i zwierzęta, głównie ze śliną kleszczy. Pomimo, że nie każde ukąszenie tego insekta kończy się boreliozą, to jednak procent kleszczy, będących nosicielami tej bakterii nieustannie wzrasta. W Polsce obszarami gdzie zapadalność na boreliozę jest największa (tzw. obszary endemiczne) są głównie rejony Podlasia i Suwalszczyzny, a także Mazury.
Najważniejszym objawem, który niezaprzeczalnie wskazuje na zakażenie bakterią Borrelia burgdorferi jest tzw. rumień wędrujący. W miejscu ukąszenia pojawia się zmiana rumieniowa, o średnicy około 5 cm, mająca kształt okrągłego piętna, z jaśniejszym środkiem. Jak sama nazwa wskazuje, rumień może przemieszczać się obwodowo. Niestety, problem ze zdiagnozowaniem boreliozy polega na tym, iż rumień wędrujący u prawie 1/3 chorych nie pojawia się w ogóle, bądź nie jest tak charakterystyczny, aby można było go uznać za wskaźnik różnicujący tę chorobę.
Przebieg boreliozy można opisać w 3 etapach:
 • Stadium 1.: pojawienie się rumienia wędrującego, a także ogólnoustrojowych objawów grypopodobnych: wysoka gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie, bóle kostno-mięśniowe
 • Stadium 2.: infekcja rozwija się, rumień dalej obecny jest w tym samym miejscu lub przemieszcza się, bóle stawów i mięśni nasilają się, dochodzi do wystąpienia objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego: bóle mięśnia sercowego, przyspieszone tętno
 • Stadium 3.: niepodjęcie leczenia we wczesnych etapach rozwoju choroby powoduje przejście boreliozy w stadium infekcji przewlekłej, która atakuje wiele narządów i tkanek: dochodzi do nawracających bóli nerwowo-mieśniowych, połączonych nawet z porażeniem nerwów obwodowych i niedowładem kończyn. Mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne: pamięci, koncentracji. Symptomy przewlekłej boreliozy są bardzo różnorodne i niejednoznaczne, dotyczą wielu układów i narządów. Powoduje to często postawienie błędnej diagnozy, niewłaściwe leczenie, a tym samym przykre konsekwencje choroby, która ciągnie się przez wiele lat.
Kolejnym problemem, związanym z tą chorobą jest brak wiarygodnych testów, które potwierdziłyby obecność bakterii, dzięki czemu możliwe byłoby zaordynowanie właściwego leczenia. Obecnie w Polsce nie jest dostępna skuteczna szczepionka przeciwko boreliozie, dlatego najważniejsze wydaje się zapobieganie ukąszeniom kleszczy, a także właściwe ich usunięcie i ewentualne rozpoznanie choroby we wczesnym stadium.

Kleszczowe zapalenie mózgu - KZM
Niestety - kleszcze poza możliwością przeniesienia bakterii powodujących boreliozę, mogą stać się również przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu. Ta niebezpieczna choroba wywoływana jest przez wirusy z rodziny Flaviviridae. Do zakażenia dochodzi w momencie ukąszenia przez zarażonego kleszcza, lub spożycia pokarmów pochodzących od zarażonych wcześniej zwierząt. Tak jak i w przypadku boreliozy - nie każdy kleszcz zaraża wirusami powodującymi KZM. Jednak są rejony w Polsce, gdzie możliwość zarażenia jest większa.
Choroba przebiega w dwóch etapach. Pierwszy - to czas wiremii - tzn. namnażania się wirusów w organizmie. Objawy temu towarzyszące są nieswoiste i mogą przypominać przebieg grypy. U około 70 % osób - objawy te ustępują samoistnie. Niestety u 1/3 zakażonych może rozwinąć się drugi etap choroby - niebezpieczny mogący doprowadzić nawet do śmierci. Po okresie utajenia (trwającym do 20 dni) wirusy przedostają się do mózgu powodując wysoka gorączkę, bóle głowy, sztywność karku, majaczenie, zaburzenia koordynacji, utratę świadomości, porażenie kończyn. Kleszczowe zapalenie mózgu może przyjąć postać zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu lub zapalenia rdzenia i korzeni nerwowych. Dwie ostatnie postacie choroby mogą zakończyć się śmiercią.
Niestety - na chwilę obecną nie istnieje skuteczny sposób przyczynowego leczenia kleszczowego zapalenia mózgu.

Kleszcze - jak się ich skutecznie pozbyć?
Ukąszenia przez te insekty stają się obecnie coraz częstszym zjawiskiem. Nie zawsze jednak postępujemy właściwie, chcąc się ich pozbyć. Po pobycie w lesie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, aby móc jak najszybciej odnaleźć ewentualnego kleszcza i niezwłocznie go usunąć.
Ze względu na budowę aparatu gębowego kleszcza i możliwość wpuszczenia do krwiobiegu śliny lub treści jelitowej, które zawierają patogeny, nie wolno go wyrywać, wyciągać, ściskać. Kleszcza należy wykręcać. Nie ma większego znaczenia, czy ruch wykonujemy zgodnie czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Najważniejsze, aby zrobić to możliwie najdokładniej i usunąć go w całości. Poza tym, niewskazane jest smarowanie ukąszonego miejsca tłuszczem (masłem lub oliwą), lakierem do paznokci lub alkoholem. Owad, dusząc się, może wydzielić do krwi jeszcze więcej toksyn. Osoby wprawione w usuwaniu kleszczy mogą zrobić to samodzielnie, np. pęsetą, złapać jak najbliżej skóry i wykręcić, uważając jednocześnie, aby nie oderwać głowy.
W aptece dostępne są również specjalne akcesoria do usuwania owadów. Przyrządy takie jak Anty-kleszcz czy Aspivenin działają na zasadzie pompki ssącej. Wytworzone zostaje podciśnienie (ok. 0,75 Atm), zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny. Pompka ssąca pozwala na łatwe i szybkie usunięcie kleszcza. Poza tym, wytworzone podciśnienie wstrzymuje krążenie krwi w lokalnej sieci naczyń włosowatych, przez co zapobiega rozprzestrzenianiu się toksyn w organizmie.
W sprzedaży dostępne są również: specjalny przyrząd do usuwania kleszczy Trix, działający na zasadzie lassa, a także kleszczołapki Tick-Twister, których ruch obrotowy powoduje wykręcenie i szybkie usunięcie kleszcza. Pamiętajmy także, aby po zabiegu przemyć rankę wodą z mydłem i zdezynfekować ją spirytusem (np. gazikiem Leko, nasączonym 70% alkoholem izopropylowym).
Na wizytę u lekarza warto się zdecydować, jeśli kleszcz (lub jego głowa po oderwaniu odwłoka) długo tkwił w skórze. Poza tym wszelkie objawy takie jak: wysoka gorączka, wzrastający obrzęk i zaczerwienienie wokół ukąszonego miejsca to także sygnały, których nie powinniśmy lekceważyć. Jeśli nie mamy możliwości skonsultowania się z lekarzem pierwszego kontaktu, warto udać się na pogotowie w celu jak najszybszego usunięcia kleszcza.

Jak się bronić przed kleszczami i innymi insektami
Przede wszystkim odpowiednio się ubierać - jeśli wybieramy się do lasu, na camping, planujemy wieczór przy grillu lub wokół ogniska, warto założyć długie spodnie, koszule z długim rękawem, ciepłą kurtkę, a także coś na głowę. Poza tym, jeśli w lecie lubimy spać przy otwartym oknie, warto zainwestować w zakup moskitiery - zamontowana w oknie skutecznie zatrzyma wszelkie niepożądane insekty.
Zarówno apteki jak i sklepy kosmetyczne oferują szeroki wybór środków odstraszających owady, tzw. repelentów. Ich składnikami są głównie olejki eteryczne: cytrynowy, eukaliptusowy, lawendowy, miętowy, z liści geranium. Ich intensywny aromatyczny zapach skutecznie odstrasza insekty. Specyfiki te należy stosować co 2- 3 godziny, na skórę, bądź bezpośrednio na ubranie. Siła ich działania maleje po spoceniu się i umyciu. Nie wolno ich stosować na skórę zranioną lub poparzoną. Co więcej, po ich aplikacji, należy unikać silnego nasłonecznienia, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień skórnych.

Repelenty dostępne są w formie płynnych aerozoli, kremów, żeli:

Nowością w walce z komarami, meszkami i kleszczami jest FRUU NA KOMARY.
W skład serii Chicco wchodzą produkty, tylko i wyłącznie na bazie ekstraktów roślinnych, nietoksyczne i bezpieczne dla skóry dziecka nawet od 1 miesiąca życia.
Nowością na rynku są plastry przeciw komarom, z serii Mosbito lub "Bez Bzz w domu", które zapewniają skuteczną ochronę przed insektami przez ok. 12 godzin. Można naklejać je na ciało lub na przedmioty otaczające (krzesło, krawędź łóżka, wózek). Substancje w nich zawarte są nietoksyczne, a więc bezpieczne zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Dobre efekty odstraszające daje też zażywanie witaminy B1, komary nie tolerują jej zapachu. Jeśli nie mamy pod ręką syntetycznych repelentów, warto też zastosować gotowe olejki eteryczne: cytrynowy, lawendowy, eukaliptusowy, goździkowy, bazyliowy. Pamiętajmy jednak, aby skóry posmarowanej olejkami cytrusowymi (bergamotkowy, cytrynowy, grejpfrutowy, pomarańczowy) nie wystawiać na słońce, istnieje bowiem duże ryzyko pojawienia się przebarwień.

Opaski na komary

Opaski na rękę odstraszające komary i inne insekty to nowa propozycja na walkę z uciążliwymi insektami. Opaska wydziela przyjemny zapach, który skutecznie odstrasza komary.
Opaska BUGSLOCK działa, aż przez 240 godzin.
Dostępna jest również opaska MOSQUITO-BAND, którego aktywne działanie trwa do 48 godzin.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także