Jesteś tutaj:

Uwolnij się od kosmetycznych mitów

Balsam nawilżający sprawdza się jako krem do twarzy? Antyperspirant szkodzi zdrowiu? Słońce leczy trądzik? Czas na świadomą pielęgnację skóry.
Pora obalić mity dotyczące codziennej pielęgnacji skóry i stosowanych przez nas kosmetyków.

Uwolnij się od kosmetycznych mitów

Zdjęcie: Andres Hernandez

Balsam nawilżający sprawdza się jako krem do twarzy? Antyperspirant szkodzi zdrowiu? Słońce leczy trądzik? Czas na świadomą pielęgnację skóry.

Pora obalić mity dotyczące codziennej pielęgnacji skóry i stosowanych przez nas kosmetyków.

Każda kobieta spotyka się z licznymi, nie zawsze prawdziwymi stwierdzeniami i stereotypami na temat kosmetyków, których używa do codziennej higieny. Pojawia się obawa i niechęć przed krytykowanymi preparatami. Tym samym dużym problemem staje się wybór odpowiedniego produktu do pielęgnacji skóry. Dlatego przyszedł czas, żeby raz na zawsze rozprawić się z najbardziej popularnymi i powszechnymi mitami kosmetycznymi. Opierając swój wybór na faktach, nie mitach będziemy mogli w sposób racjonalny wybrać najlepszy dla siebie kosmetyk, wykorzystując w 100% jego możliwości i właściwości.

Legendy o antyperspirantach

Antyperspiranty kumulują w organizmie szkodliwe dla człowieka toksyny

Antyperspiranty nie powodują nagromadzenia szkodliwych substancji w organizmie. Trzeba pamiętać, że wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym, który przeciwdziała przegrzaniu organizmu.

Pot składa się w 99% z wody i tą drogą nie są usuwane substancje toksyczne, które są wydalane z organizmu głównie przez wątrobę i nerki - mówi Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog. Dlatego też stosowanie antyperspirantów nie powoduje zahamowania wydzielania szkodliwych substancji z organizmu.
 

Antyperspiranty przyczyniają się do powstania raka piersi

Zwolennicy tej teorii twierdzą, że związki glinu i inne substancje zawarte w tych kosmetykach antyperspiracyjnych mogą przyczyniać się do rozwoju raka piersi u kobiet. Hipoteza ta, nie jest zgodna z prawdą, co potwierdza m.in. Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich działający przy Komisji Europejskiej. Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że antyperspiranty powodują raka piersi.

Antyperspiranty mogą powodować chorobę Alzheimera

Dotychczas nie udowodniono, że występujące w antyperspirantach związki glinu przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. Nawet, jeśli działanie tego związku może w jakiś sposób powodować powstawanie choroby Alzheimera, to nie przeniknie on do organizmu poprzez aplikację kosmetyku na skórę. Ten mit powstał, gdy stwierdzono podwyższone stężenie glinu w tkance nerwowej u osób z chorobą Alzheimera. Żadne badania nie wykazały związku pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a tą chorobą - dodaje Dorota Bystrzanowska.

Mity dotyczące pielęgnacji skóry

Słońce leczy trądzik

Latem dzięki słońcu stan skóry, jej wygląd i kondycja znacząco się poprawiają. Trzeba jednak pamiętać, że na skutek długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych dochodzi do jej przesuszenia. To z kolei może nasilić produkcję łoju,

a co za tym idzie pogorszyć zmiany trądzikowe. Zwykle po krótkotrwałej samoistnej poprawie w okresie letnim dochodzi do nasilenia trądzika jesienią - ostrzega Dorota Bystrzanowska.

Kremy przeciwzmarszczkowe mogą być stosowane w każdym wieku

Starzenie się skóry jest procesem indywidualnym, na który wpływ ma wiele czynników genetycznych i środowiskowych, takich jak stres, przemęczenie, czy nieodpowiednia pielęgnacja. Często wiek, w którym pojawiają się pierwsze zmarszczki nie idzie w parze
z naszym wiekiem metrykowym. Przyjęło się, że pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe należy stosować już w wieku 25. lat, natomiast "mocniejsze" kosmetyki począwszy od 35. roku życia. Decydującą kwestią powinien być stan skóry - radzi Dorota Bystrzanowska. Pamiętajmy, że kuracje przeciwzmarszczkowe dają najlepszy efekt, jeśli są stosowane, jako profilaktyka, czyli przed pojawieniem się zmarszczek. Odpowiednie kremy potrafią opóźnić widoczne efekty starzenia nawet o kilka lat. Rozpoczęcie kuracji przeciwzmarszczkowej, w momencie, gdy zmarszczki są już widoczne przyniesie znacznie mniejsze rezultaty - dodaje specjalista dermatolog.

Nawilżający balsam do ciała może być stosowany, jako krem do twarzy

To jeden z bardzo niebezpiecznych dla naszej skóry mitów. Pod żadnym pozorem nie powinno się używać balsamu, do pielęgnacji twarzy, gdyż jego składniki, takie jak np. kompozycje zapachowe mogą podrażniać bardzo delikatną skórę twarzy, a w kontakcie ze słońcem mogą spowodować reakcje fototoksyczne czy fotoalergiczne. Na rynku są dostępne preparaty przeznaczone jednocześnie do stosowania na twarz i ciało, ale jest to wówczas wyraźnie zaznaczone na ulotce dołączonej do opakowania.

Z kolei krem do twarzy można bez obaw stosować na skórę całego ciała - mówi Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog.

 

REXONA BASIC

Idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które wymagają od kosmetyków niezawodnej i długotrwałej ochrony są antyperspiranty Rexona, dostępne zarówno w formie sztyftu, kulki oraz aerozolu, każdy w wielu wariantach zapachowych.

Materiały PR

Źródło: Ciszewski Public Relations
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także