Jesteś tutaj:

W jakim celu stosujemy antybiotykoterapię?

Nieleczone choroby, wywołane przez drobnoustroje np. angina, mogą doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia wielu kluczowych narządów w naszym organizmie np. mózgu, nerek lub wątroby.

W jakim celu stosujemy antybiotykoterapię?

Zdjęcie: Melanie Tata

Wprowadzenie przez lekarza antybiotyków bądź chemioterapeutyków do farmakoterapii, ma na celu opanowanie rozwijającego się zakażenia bakteryjnego. Nieleczone choroby, wywołane przez drobnoustroje np. angina, mogą doprowadzić bowiem do ciężkiego uszkodzenia wielu kluczowych narządów w naszym organizmie np. mózgu, nerek lub wątroby.

Bakterie są drobnoustrojami, które namnażają się we wnętrzu ludzkiego ustroju w zaskakującym tempie. Dzięki szybkiemu wzrostowi ilości komórek w swych skupiskach, mogą z łatwością przenosić się z prądem krwi, infekując kolejne narządy. Dlatego też jak najszybciej takie zakażenie należy zwalczyć.

Czasem, gdy antybiotyk lub chemioterapeutyk, okazują się być nieskuteczne w stosunku do drobnoustroju zasiedlającego nasz organizm, konieczne staje się wykonanie antybiogramu.

Antybiogram - to badanie wykonywane w tzw. laboratoriach mikrobiologicznych, mające na celu określenie wrażliwości obecnych w próbce bakterii na antybiotyki, za próbkę mogą posłużyć np. wymazy z gardła, oka lub ucha. Badanie to umożliwia celne dobranie nowego skutecznego antybiotyku, bez popełnienia kolejnego błędu w leczeniu.

Na rynku farmaceutycznym istnieje szeroka gama antybiotyków, zarówno tych naturalnych, półsyntetycznych jak i chemioterapeutyków.

Musimy jednak pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem o podjęciu antybiotykoterapii nie możemy decydować na własna rękę.

W tym celu należy bezwzględnie udać się do lekarza prowadzącego.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest dbałość o nasze zdrowie. Każdy antybiotyk jest bowiem skierowany przeciwko konkretnemu rodzajowi bakterii.

Jeżeli zaczęlibyśmy przyjmować antybiotyk, niedziałający na drobnoustroje bytujące w naszym organizmie, nie dość że nie zdołalibyśmy zwalczyć toczącej się infekcji bakteryjnej, ale również moglibyśmy doprowadzić do uodpornienia tychże bakterii na jakąkolwiek inną antybiotykoterapię. Skutkowałoby to niezwykle ciężkim przebiegiem choroby, bez perspektyw na wyleczenie. Dlatego też, ta grupa leków wymaga w swym zastosowaniu dużej ostrożności!

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także