Jesteś tutaj:

Wiosenne porządki... wszystko na temat oczyszczania organizmu

Najwyższy czas, aby wiosenne orzeźwienie i zastrzyk pozytywnej energii dotarły i do naszego organizmu. Najpierw jednak pora na małe porządki... Aby móc skutecznie przeprowadzić detoksykację organizmu, należy bacznie przyjrzeć się winowajcom takiego stanu rzeczy oraz dostępnym metodom odtruwania organizmu.

Wiosenne porządki... wszystko na temat oczyszczania organizmu

Zdjęcie: Grand Velas Puerto Vallarta

Wiosna zawitała już w pełni nie tylko w kalendarzu, ale również w przyrodzie, która powoli budzi się do życia z zimowego letargu. Najwyższy czas, aby wiosenne orzeźwienie i zastrzyk pozytywnej energii dotarły i do naszego organizmu. Najpierw jednak pora na małe porządki... Aby móc skutecznie przeprowadzić detoksykację organizmu, należy bacznie przyjrzeć się winowajcom takiego stanu rzeczy oraz dostępnym metodom odtruwania organizmu. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości i zachęcić do podjęcia kuracji oczyszczającej.

Czy mój organizm potrzebuje detoksykacji

Na początek oceńmy czy potrzebujemy kuracji odtruwającej. W tym celu, należy zadać sobie kilka prostych pytań.

Czy w ciągu ostatnich 2 miesięcy?:

 • miałem nawracające problemy z zasypianiem
 • często czułem się zmęczony/-a, brakowało mi energii i entuzjazmu do pracy
 • miałem problemy ze skupieniem uwagi
 • moja cera zmieniła wygląd na ziemisty, szary
 • moje paznokcie stały się łamliwe, włosy matowe, z tendencją do wypadania
 • mój oddech miał nieświeży zapach
 • dokuczała mi nadpotliwość
 • cierpiałem na problemy trawienne, uczucie pełności po posiłku, częste wzdęcia i gazy
 • czułem się ociężały/-a, często puchły mi nogi
 • paliłem papierosy i piłem duże ilości alkoholu
 • często jadłem wysoce przetworzoną żywność
 • miewałem niepohamowany apetyt na słodycze?"
Jeśli w większości z nich, nasza odpowiedź będzie twierdząca, warto zastanowić się nad podjęciem kuracji oczyszczającej lub zmiany dotychczasowego stylu życia.

Niewidoczne toksyny czyli co nas zatruwa?

Toksyny mogą przedostawać się do organizmu różnymi drogami: poprzez układ oddechowy, droga pokarmową, jak również poprzez barierę naskórka.
Najważniejsi "winowajcy" zatruwający nas toksynami to:

spaliny samochodowe

Najwięcej zanieczyszczeń motoryzacyjnych gromadzi się w pobliżu ruchliwych dróg. Poza tym zmorą większych ośrodków aglomeracyjnych jest tzw. smog - to zjawisko atmosferyczne polega na współwystępowaniu dużego stężenia zanieczyszczeń pochodzących z działalności człowieka, przy jednoczesnej znacznej wilgotności powietrza i braku wiatru. Negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne oraz nasze zdrowie ma również ołów pochodzący ze spalin samochodowych, platyna będąca składnikiem katalizatorów, mikrocząstki gumy ze zdartych opon. Wszystkie te czynniki powodują co raz wyższy odsetek chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), a także pacjentów cierpiących na szereg innych schorzeń alergicznych.

farby, kleje, inne detergenty

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie mają chemikalia, używane w czasie zwykłego remontu domu czy mieszkania. Lakiery, farby zawierają duże ilości benzenu, nitrobenzenu. Do organizmu dostają się one drogą oddechową poprzez wdychanie oparów tych produktów. Wywołują bóle i zawroty głowy, mdłości, a dłuższa ekspozycja na ich działanie może być przyczyną niekorzystnych zmian w układzie nerwowym.

środki ochrony roślin, nawozy sztuczne

Jeszcze kilkanaście lat temu hitem wśród rolników stały się pestycydy. Pozwalały skutecznie wyeliminować szkodniki upraw, zwiększyć zbiory. Jednak po wykryciu szkodliwego działania na organizm człowieka, znacznie ograniczono ich stosowanie. Obecnie używa się środków bezpieczniejszych, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Mimo to, każdy rodzaj nawozów sztucznych spłukiwany z powierzchni ziemi z deszczem, trafia do rzek, zbiorników wodnych. Związki chemiczne będące składnikami nawozów słabo rozpuszczają się w wodzie, a dobrze w tłuszczach. Kumulują się zatem w organizmach żywych, głównie w rybach morskich. Spożywanie ryb z takich zanieczyszczonych zbiorników grozi zatruciem pokarmowym, a w poważniejszych przypadkach nawet zaburzeniami w układzie hormonalnym (głównie w tarczycy).

antybiotyki

Odkrycie penicyliny stało się przełomowym momentem w dziejach farmacji i medycyny. Obecnie pojawia się jednak "druga strona medalu". Z roku na rok naukowcy alarmują, że nadużywanie antybiotyków o szerokim spektrum działania (na wiele różnych szczepów bakteryjnych) ma bardzo negatywne długoterminowe konsekwencje. Ponadto przestrzegają hodowców przed dodawaniem antybiotyków do paszy zwierząt. Rośnie bowiem oporność bakterii, pojawiają się nowe szczepy, bardziej zjadliwe i chorobotwórcze.

dodatki do żywności

Asortyment supermarketów przyciąga obecnie klientów bardzo szeroką ofertą produktów spożywczych. Tworząc nowe produkty producenci starają się jak najbardziej uprościć nasze codzienne życie. Pośpiech, stres, sprawiają, że spożywamy coraz więcej żywności wysoce przetworzonej, dań typu "fast food", "instant". Takie produkty to wręcz kopalnia różnego rodzaju dodatków konserwujących , tzw. wzmacniaczy smaku i zapachu, substancji zagęszczających i żelujących, barwników. Producenci żywności mają obowiązek umieszczania na etykiecie pełnego składu produktu, ale my, jako klienci rzadko je czytamy - a to błąd. Często bowiem to właśnie niezdrowe odżywianie i wyżej wspomniane dodatki do żywności są przyczyną licznych alergii skórnych i pokarmowych.

kosmetyki

Szeroka gama kosmetyków często powoduje, że podczas zakupów w drogerii nie zwracamy uwagi na ich skład, dermatologiczne rekomendacje firmy, przeprowadzone badania kliniczne. Interesuje nas jedynie "końcowy efekt upiększenia i odmłodzenia". Nierzadko, nowy krem do twarzy szybko znajduje miejsce głęboko schowany w szafce, gdyż spowodował reakcję alergiczną skóry. Najczęściej manifestuje się ona rozległym rumieniem, łuszczeniem się skóry, zaostrzeniem zmian trądzikowych, silnym wysuszeniem naskórka. Kosmetyki do włosów również mogą być przyczyną rekcji alergicznych - pojawia się łupież, zaczerwienienie skóry głowy, stan zapalny, świąd i pieczenie. Przyczyną tych zmian są najczęściej konserwanty, tzw. parabeny, a także substancje zapachowe. Ponadto, coraz częstszym problemem wśród pacjentów odwiedzających dermatologa jest skóra nadwrażliwa, skłonna do zaczerwienień. Wymaga wyjątkowo łagodnej pielęgnacji i stosowania specjalnych kosmetyków wolnych od wszelkich barwników, substancji perfumowanych i konserwantów.

Czy organizm może sam bronić się przed toksynami

Tak. Wykorzystuje do tego celu 3 najważniejsze mechanizmy obronne:

cytochrom P450

 • to białko, którego zadaniem jest bezpośrednie unieszkodliwianie toksyn, by mogły zostać usunięte z organizmu. Proces ten przebiega przy udziale tzw. wolnych rodników tlenowych (są to atomy lub cząsteczki o charakterystycznej budowie chemicznej, biorące udział w wielu reakcjach chemicznych w organizmie człowieka). Ich produkcja zwiększa się podczas eliminacji toksyn, tak więc zbyt duża ilość toksycznych substancji wyzwala nadprodukcję wolnych rodników, które
w nadmiarze mogą stać się szkodliwe dla organizmu.

glutation

 • to organiczny związek chemiczny, peptyd, jego główną rolą jest tworzenie specjalnych wiązań ze szkodliwymi substancjami, które wniknęły do organizmu, aby w odpowiedniej formie zostały z niego wyeliminowane. Jest naturalnym przeciwutleniaczem występującym w każdej żywej komórce organizmu.

glikoproteiny P

 • to białka, zasiedlające głównie jelita, ich zadaniem jest ostateczna eliminacja toksyn z organizmu.
Usuwanie toksyn odbywa się głównie za pośrednictwem układu pokarmowego, gdzie nadrzędną rolę w detoksykacji pełni wątroba oraz jelita, w których żyją "pozytywne" bakterie kwasu mlekowego. Zapewniają one prawidłową pracę jelit, a także zapobiegają namnażaniu się w przewodzie pokarmowym bakterii chorobotwórczych. Układ oddechowy, przez który dostaje się do organizmu większość toksyn, również uczestniczy w ich eliminacji. Substancje szkodliwe i produkty przemiany materii wydalane są także z moczem. Dlatego tak ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów, aby zapobiec zagęszczeniu moczu i gromadzenia w organizmie szkodliwych substancji. Ponadto w detoksykacji organizmu istotną rolę pełni skóra. Poprzez pocenie się, organizm również wydala toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Podobnie jak w przypadku układu moczowego niezbędne jest jednak właściwe nawodnienie organizmu.

Jakie korzyści niesie ze sobą prawidłowa detoksykacja organizmu?


Plusów jest wiele. Pierwsze efekty można zauważyć zaraz po zakończonej kuracji oczyszczającej - regulację wypróżnień, eliminację zaparć, wzdęć, subiektywne odczucie ogólnej lekkości (zlikwidowanie obrzęku, spowodowanego zatrzymaniem wody w organizmie). Resztę pozytywnych skutków detoksykacji można zaobserwować nieco później - poprawę samopoczucia, wzrost energii i chęci do pracy, zwiększenie koncentracji, poprawę stanu skóry, włosów, paznokci. Jak widać, oczyszczanie organizmu niesie ze sobą zarówno korzyści dotyczące zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Jak często można przeprowadzać odtruwanie organizmu?

Lekarze, dietetycy zalecają przeprowadzanie kuracji oczyszczających przynajmniej 4 razy do roku. Najlepszym momentem do ich rozpoczęcia są okresy przejściowe: zima/wiosna, jesień/zima. Tak więc, nadchodzące tygodnie, początek wiosny to właściwy moment na rozpoczęcie detoksykacji organizmu.

Metody oczyszczania - przegląd kuracji odtruwających

Wszystkie niżej wymienione sposoby oczyszczania organizmu można dowolnie łączyć, aby stworzyć własny model detoksykacji organizmu. W przypadku osób starszych, pacjentów cierpiących na różnego rodzaju choroby przewlekłe, nastolatków, przed rozpoczęciem kuracji warto zasięgnąć porady lekarza. Drastycznych metod odtruwania nie powinny prowadzić kobiety w ciąży i karmiące - ich organizm potrzebuje różnorodnej gamy produktów, w celu utrzymania zdrowia matki i prawidłowego rozwoju płodu.

głodówka

 • to jedna z najprostszych i najbardziej znanych metod detoksykacji organizmu. Należy pamiętać, aby ścisły post trwał maksymalnie 1-3 dni. Dłuższe głodówki nie są wskazane. W trakcie jej prowadzenia należy pić duże ilości zróżnicowanych płynów, nawet 3-4 litrów dziennie: soków owocowo-warzywnych, wody mineralnej, zielonej herbaty i oczywiście unikać wszelkich używek - kawa jest zabroniona, nie mówiąc już o napojach alkoholowych.

dieta oczyszczająca

 • powinna trwać ok.10-20 dni. Jej podstawą są świeże warzywa i owoce, ale również suszone (morele, śliwki, daktyle, winogrona). Te ostatnie służą przede wszystkim jako przekąski między posiłkami, zastępując słodycze. Ponadto niezbędnym elementem diety jest spożywanie produktów o dużej zawartości błonnika: kaszy jaglanej i kaszy gryczanej, otrąb pszennych i owsianych, płatków kukurydzianych, ciemnego gruboziarnistego pieczywa. Istotnym komponentem diety są również fermentowane napoje mleczne, zawierające żywe kultury "dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego" - kefiry, maślanki, jogurty (oczywiście odtłuszczone!). Do przygotowania posiłków należy używać oliwy z oliwek. Warto zaopatrzyć się także w specjalny olej lniany tłoczony na zimno (jest bogatym źródłem kwasów omega-3, mających dobroczynny wpływ na układ krążenia, stan skóry i funkcjonowanie układu nerwowego). Nie zapominajmy o odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia: około 1,5-2 litrów, należy pić głównie wodę mineralną, soki owocowe i warzywne a także zieloną herbatę. Warto na czas diety powstrzymać się od spożywania czerwonego mięsa, mocno solonych wędlin, zrezygnować z picia kawy, alkoholu i palenia papierosów.

zioła oczyszczające

 • ich działanie polega na oczyszczaniu krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Nie należy utożsamiać ich właściwości z efektem przeczyszczającym. Do najważniejszych ziół oczyszczających organizm należą: fiołek trójbarwny, skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, zielona herbata, mniszek lekarski, łopian większy, wiązówka błotna, powidlnik indyjski (tamaryndowiec), karczoch zwyczajny, koper włoski, brzoza biała, kocanki piaskowe. Wchodzą one w skład pojedynczych herbatek "FIX" lub są składnikiem gotowych mieszanek ziołowych. Picie naparów z ziół może być również jednym z elementów diety oczyszczającej. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w osobnym artykule: "Pomoc z natury? zioła oczyszczające organizm".

korzystanie z sauny, łaźni parowej

 • ta znana od wieków forma detoksykacji dostarcza jednocześnie mnóstwo przyjemności i pozwala na pełen relaks. W trakcie pobytu w saunie naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, krew szybciej krąży. Ponadto w wyniku intensywnego pocenia się organizm eliminuje znaczne ilości toksyn, głównie tych rozpuszczalnych w wodzie. Z sauny można korzystać maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Z tej formy oczyszczania organizmu powinny jednak zrezygnować osoby z chorobami serca, nerek, nadciśnieniem tętniczym oraz astmatycy.

hydrokolonoterapia

 • polega na mechanicznym oczyszczaniu jelita grubego, z zalegających w nim mas kałowych, bakterii chorobotwórczych i toksyn. Zabieg odbywa się z użyciem specjalnej aparatury, jelito płukane jest na całej jego długości. Usuwanie złogów odbywa się w obiegu zamkniętym, przy fizjologicznym parciu, nieczystości usuwane są jednorazową rurką na zewnątrz. Dla skutecznego oczyszczenia jelita, potrzebnych jest kilka zabiegów, które nie należą do tanich.
Ta metoda jest polecana głównie osobom cierpiących z powodu przewlekłych zaparć, wzdęć, otyłości. Budzi wiele kontrowersji, przede wszystkim z powodu jej dużej inwazyjności oraz niebezpieczeństwa całkowitego wyjałowienia jelita, także z tych "dobrych bakterii" kwasu mlekowego. Wszelkie choroby serca, przewodu pokarmowego, anemia, niewydolność nerek są przeciwwskazaniem do jej stosowania.
Agata Bereś

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Te i inne tematy związane z odchudzaniem znajdziesz w darmowym Poradniku Odchudzania Domzdrowia.pl

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także