Jesteś tutaj:

Wypadanie włosów i łysienie

Problem łysienia oraz wypadania włosów dotyczy dużej liczby populacji. Utrata włosów znacznie zmniejsza poczucie pewności siebie. Osoby dotknięte tym problemem często borykają się z brakiem akceptacji własnego wyglądu.

Wypadanie włosów i łysienie

Zdjęcie: Lkinkade

Problem łysienia oraz wypadania włosów dotyczy dużej liczby populacji. Utrata włosów znacznie zmniejsza poczucie pewności siebie. Osoby dotknięte tym problemem często borykają się z brakiem akceptacji własnego wyglądu.

JAK PRZEBIEGA PROCES WZROSTU WŁOSA?

Długość życia włosów u danej osoby ma charakter indywidualny. Może się wahać od dwóch do sześciu lat.

Dla wzrostu włosa charakterystyczne są trzy fazy. Faza aktywnego wzrostu (anagen), która trwa najdłużej – dwa do sześciu lat. Około 60-70 procent włosów skóry głowy powinno znajdować się w tym stanie. Kolejno po anagenie następuje krótka faza przejściowa - katagen. W tym czasie dochodzi do inwolucji opuszki włosa, który zostaje odcięty od naczyń krwionośnych. Wskutek tego włos przesuwa się w kierunku ujścia mieszka włosowego. Faza ta trwa jedynie 2-3 tygodni. Znajdować się w niej powinno od 1-3 procent włosów skóry głowy. W ostatniej fazie tzw. spoczynku (telogen) korzeń włosa oddziela się od ścianek mieszka włosowego i przesuwa się coraz bardziej w kierunku jego ujścia. Stary włos jest wypychany przez nowy i wypada. Ponownie rozpoczyna się faza aktywnego wzrostu.

UTRATA WŁOSÓW – czy można odwrócić ten proces?Istnieją specjalne preparaty, które pomagają wzmocnić włosy i zapobiegają ich wypadaniu. Dobrym przykładem są ampułki VICHY DERCOS AMINEXIL SP94. Zawarta w składzie preparatu cząsteczka SP94 pobudza włosy do szybszego wzrostu, a aminexil zapobiega ich wypadaniu.

Trwała utrata włosów następuje w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego wskutek urazu, gdzie powstaje blizna.

Mieszki włosowe tworzą się w okresie życia płodowego i nie ma możliwości, aby utworzyły się później. Raz uszkodzony mieszek nie może się odnowić i wypadanie włosów w tym przypadku jest procesem nieodwracalnym.

W pozostałych przypadkach, omówionych poniżej, proces wypadania można częściowo bądź całkowicie odwrócić.

PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW

Nieodżywiony korzeń włosa

Wypadanie włosów często jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Częste głodówki czy stosowanie restrykcyjnych diet znacznie ogranicza ilość substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedostateczna ilość składników takich jak żelazo, cynk, krzem, biotyna, witaminy z grupy B oraz aminokwasy - ma niekorzystny wpływ na nasze włosy. Wskutek tego do korzenia włosa nie jest dostarczana odpowiednia ilość substancji odżywczych.

Wiele innych czynników również ma wpływ na wypadanie włosów. W wyniku działania stresu czy chorób skóry głowy, takich jak grzybice i stany zapalne powstające w jej przebiegu, dochodzi do upośledzenia krążenia w okolicy macierzy włosa. Z powodu spowolnienia krążenia, maleje ilość substancji odżywczych dostarczanych do macierzy włosa. Włos staje się coraz słabszy, aż w końcu wypada.

Hormony, a łysienie

Wpływ na proces wypadania mają również hormony tj. dihydroksytestosteron (pochodna testosteronu), który odpowiada za łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. W tym przypadku dochodzi do szybkiego "dojrzewania" włosa. Jest to tzw. mechanizm telogenowy. Faza aktywnego wzrostu skraca się i dochodzi do wydłużenia fazy spoczynku (telogenowej). Ponadto w łysieniu androgenowym często zamiast normalnego włosa (terminalnego) odrasta włos mieszkowy – znacznie słabszy.

W przypadku kobiet mechanizm ten jest znacznie słabszy. Dzieje się tak ponieważ znajdujący się w organizmie kobiety estrogen zapobiega nadmiernej utracie włosów. Ponadto stężenie testosteronu u kobiet jest znacznie niższe niż u mężczyzn. Dlatego łysienie kobiet przebiega znacznie łagodniej niż łysienie mężczyzn.

Innym typem łysienia powstającym w wyniku działania hormonów jest tzw. łysienie plackowate. Na owłosionej skórze głowy widać owalne, wyłysiałe obszary. W tym przypadku mechanizm łysienia jest mieszany – telogenowy i anagenowy. Problem ten dotyczy przeważnie dzieci i młodzieży.

W łysieniu plackowatym, podobnie jak w przypadku łysienia androgenowego, włos szybciej dojrzewa i wypada w wyniku mechanizmu telogenowego. Ponadto występuje tu również mechanizm anagenowy. W fazie aktywnego wzrostu, w obrębie macierzy włosa, dochodzi do spowolnienia podziałów komórkowych. Korzeń włosa ulega ścieńczeniu i nie przechodząc już dalej w kolejne fazy - wypada.

Wypadanie włosów dotyczy także kobiet po porodzie. W okresie ciąży znacznie wzrasta stężenie estrogenu w organizmie. Ma to wpływ na wygląd włosów, które są gęste, mocne i błyszczące. Wysokie stężenie estrogenu pobudza mieszki włosowe i w efekcie włosy nie wypadają - aż do momentu rozwiązania ciąży. Po porodzie stężenie estrogenu znacznie spada i mechanizm wypadania zostaje wznowiony. Wypadają wszystkie włosy, które nie wypadły w trakcie ciąży.

Podobną sytuacje mamy w przypadku osób, które biorą tabletki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają wysokie stężenie estrogenu. W momencie ich odstawienia również może dojść do nadmiernej utraty włosów.

Chemioterapia - jej wpływ na nasze włosy

Leki stosowane w chemioterapii mają bardzo silne działanie. Poza niszczeniem komórek nowotworowych, niszczą również zdrowe komórki organizmu - w tym także komórki obecne w mieszku włosowym. Wskutek tego może dojść nawet do całkowitej utraty włosów. Na szczęście proces ten jest odwracalny i w momencie odstawienia leków nadmierne wypadanie ustępuje.

Pamiętajmy, że normą jest wypadanie około 100 włosów na dobę. Gdy liczba ta jest większa - mamy do czynienie z nadmiernym wypadaniem włosów.

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także