Jesteś tutaj:

Zespół chronicznego zmęczenia jako efekt infekcji wirusowej.

Jak podają badacze z University of Dundee, zjawisko to może być powodowane przez zakażenie retrowirusem o nazwie XMRV.

Zespół chronicznego zmęczenia jako efekt infekcji wirusowej.

Zdjęcie: Ste Elmore

Jak podają badacze z University of Dundee, zjawisko to może być powodowane przez zakażenie retrowirusem o nazwie XMRV.

Czym jest Zespół Chronicznego Zmęczenia (Chronic fatigue syndrome - CFS)?

Zespół Przewlekłego Zmęczenia jest chorobą objawiającą się osłabioną pamięcią i koncentracją, częstymi bólami głowy oraz mięśni, ogólnym zmęczeniem pomimo braku wysiłku. Zjawisko to jest negatywnie odbierane w społeczeństwie, często nawet określane jako brak motywacji do pracy bądź lenistwo. Zdiagnozowanie tej przypadłości nie jest łatwe, a jeszcze trudniejsze jest jej leczenie.

Skąd wniosek, że choroba ta może być efektem infekcji wirusowej?

Do tej pory, domniemywano, że choroba ta jest konsekwencją nieprawidłowości o podłożu psychicznym. Nowe doświadczenia odnalazły lepsze wytłumaczenie tego zjawiska.
Za ideą infekcji wirusowej przemawia kilka przesłanek. Pierwszą i zarazem kluczową, są wyniki badań krwi osób cierpiących na Zespół Chronicznego Zmęczenia. Wykryto bowiem, że pacjenci ci posiadają nadmierną ilość neutrofili (czyli komórek biorących czynny udział w reakcji obronnej organizmu na wniknięcie czynnika chorobotwórczego). Drugim ważnym aspektem potwierdzającym założenie naukowców, były dane z wywiadu z pacjentami. Większość skojarzyła początek choroby z przebytą niedługo wcześniej infekcją wirusową. Kolejnym ważnym zjawiskiem obserwowanym u osób badanych była obecność dużej ilości wolnych rodników (atomów i cząsteczek wykazujących zdolność niszczenia struktur lipidowych budujących organizm).

Dlaczego winą obarcza się retrowirusa XMRV?

Nie bez powodu naukowcy dowodzą, że ten właśnie wirus może być głównym czynnikiem wywołującym Zespół Przewlekłego Zmęczenia. Otóż, właśnie ten retrowirus został wykryty u większości pacjentów chorujących na to schorzenie. Niestety nie jest to jedyny niekorzystny efekt działania XMRV, bowiem wirus ten może również powodować rozwój raka prostaty.
Kinga Dziwisz
Na podstawie: http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Wirus-wywoluje-zespol-chronicznego-zmeczenia,101494,11.html
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także