Jesteś tutaj:

Zioła pomocne w leczeniu żylaków nóg

Niektóre rośliny zawierają substancje korzystnie wpływające na stan żył, przez co są wykorzystywane w preparatach leczniczych dostępnych w aptece. Wśród roślinnych leczniczych stosowanych w terapii żylaków, główne miejsce zajmuje kasztanowiec zwyczajny.

Zioła pomocne w leczeniu żylaków nóg
Niektóre rośliny zawierają substancje korzystnie wpływające na stan żył, przez co są wykorzystywane w preparatach leczniczych dostępnych w aptece. Wśród roślinnych leczniczych stosowanych w terapii żylaków, główne miejsce zajmuje kasztanowiec zwyczajny.

Właściwości kasztanowca

Kasztanowiec zawiera substancję czynną nazywaną escyną. Escyna wykazuje szereg korzystnych działań takich jak:
 • przeciwzapalne,
 • łagodzące ból,
 • zmniejszające obrzęk,
 • poprawiające przepływ krwi,
 • zmniejszające kruchość naczyń krwionośnych,
 • poprawiające elastyczność i napięcie naczyń,
 • zwiększające dotlenienie tkanek,
 • przyspieszające rozpuszczanie skrzepów.

Właściwości wyciągu z kasztanowca są nieocenione w terapii żylaków. Dlatego też escyna znajduje się w wielu preparatach o tym przeznaczeniu (Aescin, Venotonin, Esceven).

W aptece dostępne są również leki zawierające poza escyną jeszcze rutozyd (Vitaleg, Sapoven T, Venescin forte).

Działanie rutozydu

Rutozyd jest substancją naturalnie występującą w roślinach takich jak fiołek trójbarwny czy bez czarny. Substancja ta, wykazuje zdolność hamowania aktywności hialuronidazy, dzięki czemu zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność. Dzięki swojej aktywności w obrębie funkcjonowania enzymów, przedłuża także działanie witaminy C w organizmie. Ponadto rutozyd wykazuje właściwości antyoksydacyjne, chroniące organizm przed atakiem wolnych rodników tlenowych. Jest składnikiem powszechnie stosowanego Rutinoskorbinu. Preparaty przeznaczone do stosowania w leczeniu terapii zawierające tylko rutozyd to przykładowo Venoruton 300 i Venoruton forte oraz Venolan 300mg.

Właściwości hesperydyny

Pochodna rutozydu - hesperydyna, również wykazuje właściwości poprawiające elastyczność i szczelność nabłonka naczyń krwionośnych. Występuje w owocni pomarańczy gorzkiej i mięty pieprzowej.

Działanie diosminy

Diosmina także jest substancją pochodzenia naturalnego, wykazująca szczególnie korzystne działanie na naczynia krwionośne. Skutecznie zmniejsza obrzęki, poprawiania napięcia i elastyczności naczyń krwionośnych. Ponadto hamuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu zmniejsza reakcje alergiczne i zapalne. Występuje w takich roślinach jak trędownik bulwiasty, szczwół plamisty.

Niektóre preparaty (Venobon, Vitaleg, Zaawansowany kompleks proantocyjanidyny Solgaru) zawierają jeszcze inne wyciągi roślinne:
 • z miłorzębu japońskiego, który polepsza krążenie a także hamuje agregację płytek krwi,
 • borówki czarnej, poprawiającej krążenia, przez co jest ona zalecana u osób z żylakami i hemoroidami,
 • zielonej herbaty, łagodnie stymulującej krążenia,
 • owoców cytrusowych, gdyż zawierają rutozyd,
 • pestek winogron, stosowanych dzięki zawartości przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed atakiem wolnych rodników, które mają zdolność uszkadzania błon komórkowych.

Dostępne preparaty na żylaki

Preparaty zawierające wyciągi roślinne, przeznaczone do stosowania w przypadku żylaków występują zazwyczaj w dwóch formach - tabletek lub kremów.

Kinga Dziwisz

konsultacja: mgr farm. Aleksandra UruszczakSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl

"Skuteczne wskazówki jak radzić sobie z objawami klimakterium"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także