Jesteś tutaj:

Bezpieczne stosowanie leków na grypę w cukrzycy – na co zwrócić uwagę

Zbliża się okres jesienno - zimowy, czyli czas wzmożonych zachorowań na grypę. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, grypa powinna wymagać Twojej szczególnej uwagi. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając lek przeciw objawom grypy.

Bezpieczne stosowanie leków na grypę w cukrzycy – na co zwrócić uwagę

Zbliża się okres jesienno - zimowy, czyli czas wzmożonych zachorowań na grypę. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, grypa powinna wymagać Twojej szczególnej uwagi. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając lek przeciw objawom grypy.

Czy osoby chorujące na cukrzycę mogą zażywać leki na grypę?

Tak, oczywiście. Za każdym razem muszą jednak wybrać odpowiedni preparat, dostosowany do ich potrzeb.

Dostępne bez recepty leki na grypę, chociaż działają objawowo (czyli nie leczą przyczyny choroby, a łagodzą jej objawy), skracają czas trwania choroby i zdecydowanie poprawiają samopoczucie chorego.

Jak zapobiegać grypie?

Diabetycy są bardziej podatni na infekcję, a grypa zwykle trwa u nich dłużej. Dodatkowo, cukrzycy są szczególnie narażeni na powikłania grypy.

Warto więc zapobiegać chorobie, a jeżeli już się pojawi - w porę rozpocząć z nią walkę.

Lekarze zalecają, aby co roku zaszczepić się przeciw grypie!

Należy też:
 • unikać zatłoczonych miejsc
 • nie przebywać wśród osób chorych na grypę
 • często myć ręce.

Skład preparatu przeciw grypie a cukrzyca.

Diabetycy zawsze powinni zapoznać się ze składem leku, który zamierzają przyjąć. Warto w tym celu przeczytać ulotkę - wyszczególnione są w niej dwie grupy substancji zawartych w preparacie:
 • Substancje pomocnicze - nie mają one własnego działania leczniczego. Ich zadaniem jest ochrona substancji czynnych oraz odpowiednie zabarwienie i wypełnienie postaci leku, a także nadanie przyjemnego smaku i zapachu. W przypadku osób zdrowych są obojętne dla organizmu, lecz niektóre z nich, np. alkohol lub cukier mogą być niebezpieczne dla cukrzyków.
 • Substancja czynne (aktywne) - to właśnie one odpowiadają za efekt leczniczy preparatu. Niektóre z substancji czynnych są przeciwwskazane dla diabetyków.

Których substancji pomocniczych zawartych w preparatach przeciw grypie powinni unikać diabetycy? Dlaczego?

Szczególnie niebezpieczne dla cukrzyków składniki popularnych leków przeciw grypie to:
 • cukier (np. sacharoza, glukoza, syrop glukozowo - fruktozowy)
 • alkohol.


Substancje te mogą znacząco wpływać na poziom glukozy we krwi. Najczęściej dodawane są do syropów i nalewek, dlatego cukrzycy powinni unikać tych postaci leku.

Które substancje pomocnicze (słodzące) są bezpieczne dla cukrzyków?

Bez obaw można stosować preparaty na grypę, które zawierają jako substancje słodzące aspartam lub sorbitol. Zwykle producenci wyraźnie zaznaczają, że preparat nie zawiera cukru i może być stosowany przez osoby chorujące na cukrzycę.

Jakie substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe zawarte w preparatach na grypę są przeciwwskazane dla cukrzyków?

Szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę są preparaty:
 • Zawierające kwas acetylosalicylowy (Aspiryna) i jego pochodne (salicylany). Substancje te nasilają działanie pochodnych sulfonylomocznika (są to doustne leki przeciwcukrzycowe), mogą więc wywołać nadmierny spadek poziomu glukozy we krwi (hipoglikemię)!
 • Ibuprofen - zwiększa siłę działania insuliny oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Należy więc pamiętać, że po jego zażyciu również może wystąpić hipoglikemia! Ibuprofen powinien być stosowany bardzo ostrożnie także przez osoby z zaburzeniami funkcji wątroby i nerek (częste powikłania cukrzycy).

Jaki lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy mogą stosować diabetycy?

Najbezpieczniejszą substancją przeciwbólową i przeciwgorączkową dla osób chorujących na cukrzycę jest paracetamol. Jest on bardzo popularnym składnikiem preparatów na grypę. Diabetycy muszą jednak pamiętać, że paracetamol może działać toksycznie na wątrobę i nerki. Osoby z cukrzycą (u których często występują powikłania w postaci nefropatii, czyli uszkodzenia nerek) powinny zasięgnąć rady lekarza przed zażyciem leków z paracetamolem.

Które leki na kaszel są bezpieczne dla diabetyków?

Osoby chorujące na cukrzycę mogą stosować:
 • Dekstrometorfan - który jest popularnym składnikiem preparatów na grypę, ma działanie przeciwkaszlowe. W zalecanych dawkach nie stwierdzono przeciwwskazań do jego stosowania przez cukrzyków.
 • Butamirat - również nie stwierdzono przeciwwskazań do jego stosowania przez osoby chorujące na cukrzycę.

Jak zwalczyć katar u diabetyka?

W walce z katarem stosuje się leki obkurczające drobne naczynia krwionośne, które zmniejszają wydzielanie śluzu, likwidują przekrwienie i obrzęk, ułatwiają oddychanie. Leki te (np. pseudoefedrynę i chlorowodorek fenylefryny) stosuje się ogólnie. Miejscowo, w postaci spray?u, można stosować np. ksylometazolinę lub oksymetazolinę.

Pseudoefedryna i fenylefryna są stosowana doustnie, jako składniki wielu preparatów na grypę. Obkurczają liczne naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawiają również samopoczucie - podnosząc ciśnienie krwi. Może być to jednak niebezpieczne działanie w przypadku pacjentów z nadciśnieniem oraz chorobą wieńcową (często współistniejące z cukrzycą). Pseudoefedryna i fenylefryna mogą zmniejszać skuteczność działania insuliny i leków przeciwcukrzycowych! Ponadto, pseudoefedryna może toksycznie działać na nerki.

Diabetycy powinni więc w miarę możliwości unikać preparatów z pseudoefedryną i fenylefryną.

Leki na katar stosowane miejscowo

Oksymetazolina i ksylometazolina to popularne składniki miejscowych leków na katar. Stosowane są bezpośrednio na błonę śluzową nosa w postaci spray?u. Dla diabetyków są bezpieczniejsze niż leki stosowane doustnie, ponieważ w zalecanych dawkach praktycznie nie wykazują działania ogólnego. Należy jednak pamiętać, że leków tych nie wolno stosować dłużej niż przez 5 dni!

Czy pacjenci z cukrzycą mogą przyjmować leki przeciw wirusowi grypy (działające przyczynowo)?

Leki przeciwwirusowe, takie jak oseltamiwir (Tamiflu), zanamiwir (Relenza), amantadyna (Viregyt K) i rimantadyna (Rimantin) stosuje się wyłącznie pod kontrolą lekarza, często zdarza się, że pacjenci muszą być hospitalizowani. Zatem w każdym przypadku lekarz decyduje o możliwości ich stosowania przez konkretnego chorego.

O czym powinna pamiętać osoba z cukrzycą, która choruje na grypę?

W czasie grypy osoba chorująca na cukrzycę powinna:
 • Częściej niż zwykle oznaczać poziom cukru we krwi (najlepiej co 3 - 4 godziny)
 • Pamiętać o przyjmowaniu posiłków zgodnie z planem - w przypadku znacznego spadku apetytu należy poprosić lekarza o dostosowanie dawki insuliny
 • Częściej niż zwykle pić niesłodzone napoje - koniecznie w przypadku występowania wymiotów i biegunki
 • Odpoczywać w łóżku, wysypiać się.
Katarzyna Machowska

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także