Jesteś tutaj:

Biegunka podróżnych utrapienie wycieczek

Coraz częściej celem wyjazdów są kraje takie jak Egipt, Turcja czy nawet odległe państwa Azji Południowo-Wschodniej. Jednak nierzadko zdarza się, że taki wyjazd, zamiast niezapomnianych wrażeń może przynieść uciążliwą dolegliwość jaką jest tzw. biegunka podróżnych.

Biegunka podróżnych utrapienie wycieczek

Zdjęcie: Derik DeLong

Coraz częściej celem wyjazdów są kraje takie jak Egipt, Turcja czy nawet odległe państwa Azji Południowo-Wschodniej. Oprócz fascynacji kulturą tych rejonów, jej mieszkańcami i ich codziennym życiem, do wyjazdu skłania nas także chęć poznania tamtejszej kuchni oraz zwyczajów kulinarnych. Jednak nierzadko zdarza się, że taki wyjazd, zamiast niezapomnianych wrażeń może przynieść uciążliwą dolegliwość jaką jest tzw. biegunka podróżnych.

Na czym polega i czym się objawia biegunka podróżnych?

Schorzenie to, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy osób podróżujących, głównie z krajów wysokorozwiniętych - europejskich do tzw. krajów rozwijających się. Jego bezpośrednią przyczyną są bakterie (np. szczepy Escherischia coli, Campylobacter, Shigella, Salmonella), a także wirusy (głównie rotawirusy) obecne w nieodpowiednio oczyszczonej wodzie i pokarmach. Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek nieprzestrzegania higieny żywienia (niedostateczne dbanie o higienę rąk, spożywanie pokarmów z niepewnych źródeł, picie nieprzegotowanej wody nieznanego pochodzenia).

Poza tym, często przyczyną samej biegunki może być po prostu zmiana sposobu odżywiania. Wyjeżdżając do obcego kraju, a w szczególności do krajów Afryki czy Azji Płd-Wsch, musimy być niekiedy przygotowani na ewentualną zmianę codziennej diety, która znacząco różni się od europejskiej. W efekcie, dochodzi także do wymiany fizjologicznej flory bakteryjnej, bytującej w przewodzie pokarmowym, a to z kolei prowadzi do zaburzeń jelitowych.

Najważniejszym symptomem rozwijającej się biegunki jest oddawanie co najmniej 3 luźnych stolców w ciągu doby, czemu najczęściej towarzyszą kurczowe bóle brzucha, gwałtowne parcie na stolec, nudności, zawroty głowy, ogólne osłabienie. Niekiedy mogą pojawić się wymioty i gorączka. Objawy utrzymują się najczęściej przez 3-4 dni.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także