Jesteś tutaj:

Dziecko kontra samolot!

Wrzask, płacz, bezradność i nienawistne spojrzenia pasażerów – czy tak wyobrażasz sobie lot samolotem z Twoim dzieckiem? Nie musi tak być. Wystarczy dobrze się przygotować, aby czerpać z podróży jak najwięcej przyjemności.

Dziecko kontra samolot!

Zdjęcie: loomingy1

Wrzask, płacz, bezradność i nienawistne spojrzenia pasażerów – czy tak wyobrażasz sobie lot samolotem z Twoim dzieckiem? Nie musi tak być. Wystarczy dobrze się przygotować, aby czerpać z podróży jak najwięcej przyjemności.

Większość rodziców czeka bardzo długie miesiące, a nawet lata od narodzin dziecka, zanim zabierze je w pierwszą podróż samolotem. Boją się niedogodności, zachowania swojej pociechy w trakcie lotu, a także reakcji innych pasażerów. A przecież nie musi to być udręką dla nikogo. Przeciwnie – jest to wygodniejszy sposób przemieszczania się niż podróż pociągiem czy samochodem. Ale nie ma co ukrywać – dla rodziców to nie lada wyzwanie. Z jednej strony organizacyjne, z drugiej emocjonalne. Co zrobić, żeby lot samolotem z dzieckiem nie przerodził się w koszmar? Jak dobrze zaplanować taką podróż?

Starannie dopasuj lot

Najważniejsze to dobrze zaplanować lot. Zacznij od wyboru najlepszego połączenia. Najlepszego dla dziecka, czyli bezpośredniego lub z możliwie najmniejszą liczba przesiadek. Warto z dzieckiem podróżować w nocy, ponieważ jest duża szansa, że prześpi spokojnie cały lot.

Bilety i lotnisko

Większość linii lotniczych oferuje małym pasażerom niższe ceny biletów. Starszym dzieciom – najczęściej do 12 lat – przysługuje zazwyczaj 30-33% zniżki.

Dzieci do lat 2 mogą liczyć na prawie darmowy przelot – za bilet zapłacisz około 80-90% ceny biletu normalnego. Weź jednak pod uwagę to, że w takiej sytuacji dzieciom nie przysługuje osobne miejsce ani posiłek. Nie możesz też zabrać dla dziecka osobnego bagażu. Masz za to prawo bez dodatkowych opłat zabrać składany wózek lub fotelik samochodowy, który zostawiasz przy samym wejściu do samolotu i odbierasz tuż po wyjściu z niego.

W przypadku niemowląt dobrze sprawdza się na lotnisku nosidło na brzuch – masz cały czas wolne ręce, nie musisz siłować się z rozkładaniem i składaniem wózka z dzieckiem na ręku.

Warto przyjechać na lotnisko wcześniej, a nie tuż przed odlotem. Spokojnie nadasz bagaż, nakarmisz dziecko i przewiniesz je. Lotniska, szczególnie międzynarodowe, wyposażone są w specjalne łazienki dla matek z dzieckiem, gdzie można przebrać malucha. W razie jej braku można, skorzystać z łazienki przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych.

Mając dużo czasu bez pośpiechu znajdziesz dogodne miejsce w samolocie. Najlepsze jest siedzenie w jednym z ostatnich rzędów. W pobliżu znajduje się toaleta, a także przedział stewardess. Kolejka do toalety oraz przechodzące stewardessy mogą jednak rozpraszać dziecko.

Boisz się latać? Sprawdź jak możesz sobie pomóc!

Co ze sobą zabrać?

Najważniejsze to oczywiście dokumenty. Dziecko musi mieć wyrobiony paszport lub dowód tymczasowy (jednak wtedy może podróżować tylko na terenie UE).

Druga kwestia to jedzenie i picie. Jeżeli karmisz dziecko piersią, problem masz z głowy. Jeżeli nie to weź jedzenie w słoiczkach i poproś o podgrzanie stewardessę. Ważne jest, aby było to coś, co dziecko lubi jeść. Kieruj się zasadą, że przekąski zabierane w podróż powinny być pożywne i niebrudzące. Pamiętaj również, że w samolocie jest dość sucho, więc bardzo ważne są płyny. Najlepiej gasi pragnienie niegazowana woda mineralna.

Ważne jest, aby mieć przy sobie najpotrzebniejsze dla dziecka rzeczy, jednak pamiętaj – nie bierz zbyt dużo. W samolotach na ogół nie ma zbyt wiele miejsca, poza tym będziesz musiała nosić tę torbę ze sobą mając dziecko na ręku. Spróbuj więc spakować się ekonomicznie. Zabierz ze sobą na pokład jedynie rzeczy, których będziesz potrzebować podczas lotu, chociaż trzeba uwzględnić także ewentualne opóźnienia.

Co warto zabrać na pokład: pieluchy, jeśli dziecko jeszcze ich używa, chusteczki nawilżające, zabawki, picie i słoiczki z gotowym jedzeniem, ubrania na zmianę i coś ciepłego do założenia przed wyjściem z samolotu (jeśli będziesz wracać z ciepłych krajów, a w Polsce jest zimno), kocyk.

Dowiedz się także, jak przygotować wakacyjną kosmetyczkę Twojego dziecka!

Złe samopoczucie dziecka

Sam lot nie jest zazwyczaj dla dziecka nieprzyjemny. Największy problem to start i lądowanie samolotu. Dzieci są wrażliwe na zmiany ciśnienia, mocno odczuwają zatykanie uszu. Aby temu zapobiec, przystaw niemowlę do piersi podczas startu i lądowania. Możesz podać mu również butelkę ze smoczkiem. Starsze dzieci mogą ssać twarde cukierki lub żuć gumę. Ważne, aby często przełykały, dlatego picie wody również jest wskazane.

Jak uniknąć nudy

Dziecko jest ruchliwe i ciężko mu usiedzieć przez kilka godzin w jednym miejscu. Lot, zwłaszcza wielogodzinny, może być dla niego nużący. Dlatego zadbaj o to, żeby miało co robić. Weź ulubioną zabawkę czy misia – oczywiście 1,5-metorwy pluszak nie wchodzi w grę. Dla dzieci, które lubią słuchać bajek w wersji audio, możesz zabrać płyty i odpowiedni sprzęt. Starsze dzieci mogą czytać książki lub słuchać muzyki.

Nie denerwuj się na zapas

Im więcej dowiesz się przed lotem, tym większa szansa, że nie przydarzy się nic nieprzewidzianego. Dlatego skontaktuj się z liniami lotniczymi przed odlotem i dowiedz się, jakie udogodnienia oferują dla matek z dzieckiem, a jakie są ograniczenia.

Staraj się zrelaksować. Tak naprawdę stresujesz się tylko ty – dla dziecka jest to wprawdzie nowa sytuacja, ale jeżeli jesteś przy nim, to czuje się bezpiecznie. Nie panikuj, jeżeli zdarzy się cos niespodziewanego, czuwa nad Wami personel pokładowy. Nie krępuj się i poproś o pomoc stewardessę. To jest jej praca, na pewno nie pierwszy raz ma małego pasażera na pokładzie, będzie wiedziała co zrobić.

Ale przede wszystkim pamiętaj, każda podróż, nawet ta najgorsza, kiedyś się kończy.Boisz się latać? Sprawdź jak możesz sobie pomóc!
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także