Jesteś tutaj:

Co to jest tens?

Ból porodowy można łagodzić na wiele sposobów. Nie wszystkie jednak są w pełni bezpieczne dla organizmu. Jednym z najbezpieczniejszych metod walki z bólem porodowym jest TENS. Leczenie i uśmierzanie bólu impulsami elektrycznymi jest coraz powszechniej stosowane ma wielu oddziałach położniczych.

Co to jest tens?

Zdjęcie: Thomas Pompernigg

Ból porodowy można łagodzić na wiele sposobów. Nie wszystkie jednak są w pełni bezpieczne dla organizmu. Jednym z najbezpieczniejszych metod walki z bólem porodowym jest TENS. Leczenie i uśmierzanie bólu impulsami elektrycznymi jest coraz powszechniej stosowane ma wielu oddziałach położniczych.

TENS to przezskórna stymulacja nerwów. Elektrostymulatory TENS wysyłają prąd impulsowy o niskim natężeniu przez elektrody. Elektrody przykleja się do pleców kobiety rodzącej. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania czy mrowienia.

Według mnie urządzenie skutecznie działa - mówi Iwona, mama 6-miesięcznego Antosia - Czułam mrowienie zagłuszające skurcz. Podczas bólów krzyżowych TENS był niezastąpiony! - dodaje. TENS skutecznie blokuje informacje bólowe, nie powodując przy tym działań ubocznych i interakcji z innymi lekami.

Brytyjskie badania naukowe dowodzą ogromnej skuteczności tej metody. Aż 80% porodów z zastosowaniem TENS w istotny sposób zmniejsza się odczucie bólu. Dzięki temu poród staje się dla większości kobiet dużo łatwiejszy. I to bez farmakologicznych środków znieczulających. W trakcje stymulacji można swobodnie poruszać się, przyjmować wygodne pozycję oraz chodzić. Jeśli przyszła mama chce wziąć prysznic wystarczy tylko odkleić elektrody, a po prysznicu ponownie je przykleić.

Dzięki zastosowaniu TENS-u czas porodu może ulec skróceniu. Mama jest mniej zmęczona, gdy nadchodzi najważniejszy moment porodu, czyli faza parcia. Metoda jest szczególnie polecana w przypadku rosnącej liczby kobiet, które unikają przyjmowania jakichkolwiek leków podczas porodu.

TENS jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka, należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

 • nie wolno stymulować brzucha ciężarnej,
 • nie wolno układać elektrod na podrażnionej, zranionej skórze lecz otoczyć elektrodami ranę, naklejając elektrody na zdrowej skórze,
 • nie stosować w czasie obsługi maszyn i pojazdów (możliwość odwrócenia uwagi),
 • nie stosować w odległości < 1 m od aktywnych urządzeń wysokiej częstotliwości,
 • nie stosować przed 37 tygodniem ciąży.
TENS-u nie powinny stosować mamy, które mają zaawansowane żylaki zewnętrzne w miejscu aplikacji elektrod (np. żylaki na nogach lub znaczne hemoroidy), rozrusznik serca, silną arytmia serca (wymagana opinia kardiologa) lub epilepsję (wymagana opinia neurologa i pierwszy zabieg pod kontrolą).

TENS jest idealnym rozwiązaniem dla przyszłych mam, które boją się bólu porodowego.

W większości szpitali trzeba dodatkowo płacić za poród bez bólu - mówi z goryczą Ania, przyszła mama w 6-miesiącu ciąży - Dlatego kupiłam TENS. Urządzenie jest tańsze, niż znieczulenie w szpitalu i ma wiele zastosowań. I to bez skutków ubocznych! - dodaje Ania.

TENS przyda się także po porodzie. Ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości bólowych, rehabilitacji a nawet w kosmetyce. Zwalcza między innymi bóle menstruacyjne, bóle kręgosłupa i reumatyczne. Rehabilitację prądami TENS z powodzeniem stosują sportowcy po kontuzjach. Regularnie stosowany ujędrnia i wysmukla ciało. Świeżo upieczonym mamom pozwoli szybciej odzyskać formę po trudach porodu.

Sprawdzonym i bezpiecznym urządzeniem TENS jest cyfrowy stymulator Elle TENS. Został specjalnie zaprojektowany do uśmierzania bólu porodowego, dlatego jest polecany przez położnych i lekarzy. Elle TENS jest bezpieczny i łatwy w użyciu, bez żadnych skutków ubocznych dla matki lub dziecka. Pozwala kontrolować łagodzenie bólu i pomaga w naturalny sposób, gdy poród zaczyna się w domu lub w szpitalu.

Urządzenie posiada certyfikat CE 0120 i jest zgodne z dyrektywą 93/42/EEC dla urządzeń medycznych.

Więcej informacji: Infolinia: 0801 011 673 www.babycaretens.pl

Cena: 299 pln

Materiały PR

Źródło: Pawłowska Media
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także