Jesteś tutaj:

Choroby dziąseł utrudniają zajście w ciążę?

Zgodnie z nowymi doniesieniami, kobiety nie dbające o swoje dziąsła mają problemy z zajściem w ciążę.

Choroby dziąseł utrudniają zajście w ciążę?

Zdjęcie: ePi.Longo

Zgodnie z nowymi doniesieniami, kobiety nie dbające o swoje dziąsła mają problemy z zajściem w ciążę.

Profesor Roger Hart - autor badania, na zebraniu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii oświadczył, że choroby dziąseł (podobnie jak otyłość) wywierają negatywny wpływ na zdolność poczęcia potomstwa.

Co kryje się pod hasłem „choroby dziąseł”?

Choroby dziąseł, inaczej określane jako choroby przyzębia to przewlekłe stany infekcyjne i zapalne dziąseł, wraz z otaczającymi je tkankami. Powodowane są przez typowe dla jamy ustnej bakterie, które w przypadku braku dbałości o higienę w obrębie jamie ustnej, mogą powodować rozwój stanu zapalnego. Wówczas może dochodzić do widocznego „odsuwania” się dziąseł od zębów i tworzenia się tym samym wolnych przestrzeni (kieszonek przyzębia), w których rozwija się stan zapalny. Zapalenie w obrębie dziąseł może uruchomić kaskadę (następujące po sobie procesy) destrukcji kolejnych tkanek, a nawet prowadzić do objęcia stanem zapalnym całego organizmu. W rezultacie, choroby dziąseł są często kojarzone z chorobami serca, cukrzycą typu drugiego, chorobami układu oddechowego i układu moczowego, trudnościami w zajściem w ciążę, jak i problemami w trakcie jej trwania – takimi jak poronienia i przedwczesne narodziny.

Przyjmuje się, że u około 10% populacji diagnozuje się choroby dziąseł!

W celu zapobiegania chorobom przyzębia zaleca się regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Tak proste zabiegi, które powinny być rutynowymi (i kilkukrotnymi) czynnościami każdego dnia, wystarczą, aby zapobiec chorobom dziąseł.

Profesor Hart (profesor medycyny rozrodu na Uniwersytecie Zachodniej Australii i równocześnie główny prowadzący badania) stwierdził: „Dotąd nie było żadnych publikacji naukowych badających wpływ chorób przyzębia na możliwości kobiet do zajścia w ciążę. Dlatego też, wyniki tego badania mogą się stać kolejnym (jednym z wielu już odkrytych) czynnikiem w aspekcie zdrowia kobiety, który wymaga poprawy i może z łatwością zostać poprawiony, a dzięki któremu zwiększą się szansę na zapłodnienie”.

Na czym polegało badanie?

Uczestnikami badania była grupa ciężarnych kobiet, licząca 3737 osób. Naukowcy analizowali informacje dotyczące sposobu i okoliczności ich planowania ciąży, jak i efektów owych zamierzeń

Jakie osiągnięto wyniki?

Na podstawie zebranych danych stwierdzono, że w przypadku kobiet, u których występowały choroby dziąseł, starania o zajście w ciążę trwały średnio nawet siedem miesięcy. W porównaniu z kobietami, u których nie zdiagnozowano chorób przyzębia, czas potrzebny do zapłodnienia był o dwa miesiące dłuższy.

Ponadto zaobserwowano, że kobiety nie należące do rasy kaukaskiej chorujące na choroby przyzębia potrzebowały czasem aż jednego roku, aby w końcu osiągnąć sukces w postaci upragnionej ciąży.

Zaobserwowano także, że w przypadku 146 kobiet, czas potrzebny do zajścia w ciążę był dłuższy niż 12 miesięcy (wskaźnik upośledzenia płodności). Kobiety te, częściej były już starsze, paliły papierosy, miały chore dziąsła i były otyłe. Zatem takie czynniki stanowiły przeszkodę w zajściu w ciążę.

Profesor Hart oznajmił: „Nasze badanie sugerują, że obecność chorób przyzębia jest możliwym do zmodyfikowania czynnikiem ryzyka (opóźnienie zajścia w ciążę)”. Eliminacja chorób dziąseł, a więc zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej (regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów) może skrócić czas potrzebny do zapłodnienia. Podobnie jest w przypadku pozostałych - istotnych pod kątem upragnionego macierzyństwa – czynników, takich jak otyłość, czy nałogowe palenie papierosów. Kobieta może zmienić nawyki, to znaczy zaprzestać palenia i przejść na dietę odchudzającą, a także zadbać o stan przyzębia, jeśli bardzo pragnie zajść w ciążę. Nie może natomiast zmienić swojego wieku. A ten czynnik (wiek powyżej 35 lat) nie tylko może wpływać na trudności w poczęciu potomstwa, ale również stanowić ryzyko powikłań zdrowotnych przyszłego dziecka.

„Każda kobieta, przed planowanym zajściem w ciążę powinna udać się na wizytę do swojego rodzinnego lekarza, oraz lekarza ginekologa, aby mieć pewność, że jest wystarczająco zdrowa, żeby starać się o dziecko. Lekarze powinni wówczas doradzić pacjentce, jak zmienić pewne nawyki życiowe (wprowadzenie odpowiedniej diety, zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu, suplementowanie kwasu foliowego - co najmniej pół roku przed zaplanowanym poczęciem), aby odniosły one jak najkorzystniejsze skutki dla przyszłej matki i jej dziecka. Wyniki naszego badania skłaniają również do zalecenia wizyty u dentysty, aby wyleczyć wszelki choroby zębów i przyzębia, zanim kobieta zajdzie w ciążę”.

Biorąc pod uwagę najnowsze wyniki badań, można stwierdzić, że kobiety mają wiele zadań (nawyków) do poprawienia, aby móc zajść w ciążę, w krótkim czasie. Pamiętajmy przede wszystkim o zaprzestaniu palenia papierosów, suplementowaniu kwasu foliowego (którego deficyt prowadzi do wad cewy nerwowej u dziecka), wprowadzeniu zdrowej, czyli zbilansowanej (bogatej we wszelkie niezbędne dla zdrowia składniki) diety, zrzuceniu zbędnych kilogramów (pamiętając, że waga i tak się znacząco zmieni w trakcie ciąży) i dbałości o stan naszego uzębienia.

Postarajmy się zapewnić zdrowie naszym dzieciom, zanim jeszcze się narodzą!

mgr farm. Kinga Dziwisz

Artykuł źródłowy: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/07/110705071548.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także