Jesteś tutaj:

Co się dzieje w ciele kobiety podczas pierwszego trymestru ciąży?

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie zmiany zajdą w twoim organizmie podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży i jak rozwija się twoje maleństwo. Na co należy się przygotować? Jakie badania wykonać?

Co się dzieje w ciele kobiety podczas pierwszego trymestru ciąży?

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie zmiany zajdą w twoim organizmie podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży i jak rozwija się twoje maleństwo. Na co należy się przygotować? Jakie badania wykonać?


Ciążę można stwierdzić najwcześniej po tygodniu od zapłodnienia za pomocą testu ciążowego o wysokiej czułości, który wykrywa w moczu obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej (tzw. beta-hCG). Pierwszym widocznym objawem ciąży jest brak miesiączki, około 4.-6. tygodnia ciąży mogą pojawić się nudności i wymioty, bóle brzucha, zgaga, czasami senność i drażliwość. Ale nie jest to regułą – niektóre kobiety przechodzą te pierwsze tygodnie ciąży prawie bezobjawowo.

Pierwszy trymestr przypada na okres od 1 do 12 tygodnia ciąży. Jest to kluczowy czas dla prawidłowego rozwoju dziecka – w tym okresie kształtują się wszystkie najważniejsze układy i narządy, zaczyna bić serce. Komórki płodu intensywnie się dzielą i dlatego są szczególnie wrażliwe na wszelkie niekorzystne czynniki i podatne na uszkodzenia. Bezwzględnie trzeba zrezygnować z alkoholu i tytoniu, a w przypadku przyjmowania leków – jeszcze przed planowaną ciążą porozmawiać z lekarzem, czy nie należy ich zmienić lub odstawić, a także dowiedzieć się jaki mogą mieć wpływ na rozwijający się płód.

Co może ci dolegać?

Pierwszy trymestr ciąży można przejść prawie bezobjawowo. Ale najczęściej kobiety skarżą się na zmianę samopoczucia. Stają się bardziej drażliwe i nieco pobudzone psychicznie. Pojawia się też niechęć do jedzenia, z drugiej strony - zachcianki na określone potrawy. Dodatkowo osoby wrażliwe na zapachy stają się na nie szczególnie wyczulone.

Około 5.-6. tygodnia powiększają się piersi i otoczki wokół brodawek, a skóra wokół nich staje się ciemniejsza i bardziej wypukła. Mogą też pojawić się poranne nudności oraz senność, zwłaszcza popołudniu. Pamiętaj, aby dobrze się wysypiać (minimum 9 godzin snu w nocy), a jeśli twój organizm tego potrzebuje - zrób sobie małą drzemkę w ciągu dnia. Możesz też odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu, to wynik ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Staraj się unikać przemęczania się, jeśli tylko masz możliwość - odpoczywaj jak najwięcej.

Pamiętaj o zdrowej diecie - twoje dziecko potrzebuje teraz dużo wartościowych substancji do prawidłowego rozwoju. Spróbuj jeść zdrowo, ale niekoniecznie według zasady, że w ciąży należy „jeść za dwoje”. Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety w ciąży to około 2500 kcal na dobę, a przejadanie się prowadzi jedynie do gromadzenia zbędnych kilogramów, które trudno zrzucić po porodzie. W ciąży nie powinnaś się odchudzać, wystarczy, jeśli zdrowo i racjonalnie będziesz się odżywiać. Unikaj jednak takich produktów, jak: surowe mięso, niepasteryzowane mleko, sery pleśniowe, ser feta, surowe lub niedogotowane ryby (także z sushi musisz zrezygnować!), produkty rozmrażane spożywane na zimno - wszystkie mogą być źródłem chorobotwórczych bakterii.

Nudności mogą dokuczać nawet do końca pierwszego trymestru, a niektóre kobiety skarżą się na nie także w ciągu dnia, nie tylko rano. Jak sobie z nimi radzić? Unikaj pokarmów i zapachów wywołujących nudności i spróbuj jeść częściej, ale mniejsze porcje. Zanim wstaniesz z łóżka - zjedz coś, a w ciągu dnia przegryzaj migdały. Czasami pomocne są herbatki imbirowe lub preparaty z imbirem i witaminą B6 dla kobiet w ciąży.

Koniec pierwszego trymestru oznacza ustępowanie nudności, zmniejsza się potrzeba oddawania moczu, a na twoim brzuchu może pojawić się ciemniejsza pionowa kreska od spojenia łonowego do pępka.

Jak rozwija się zarodek?

Po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu w macicy komórki zarodka zaczynają się intensywnie dzielić. Powstaje łożysko i pępowina, którą rozwijający się płód czerpie od matki substancje odżywcze. Rozwój poszczególnych narządów zaczyna się już w 3. tygodniu ciąży. Zalążki układu nerwowego kształtują się w 5. tygodniu od zapłodnienia, kiedy pojawia się także układ pokarmowy oraz widoczna jest głowa z ustami. Zaczyna bić serce, rosną kości: ramieniowa i udowa.

Około 7. tygodnia dużo się dzieje - przede wszystkim intensywnie rozwija się mózg, powstają zawiązki nosa, oczu i uszu. W 8. tygodniu widoczne są mikroskopijne dłonie i palce, pojawia się zalążek układu oddechowego. Na przełomie 9. i 10. tygodnia rozwijają się narządy płciowe dziecka – jądra lub jajniki. Pod koniec pierwszego trymestru długość płodu wynosi od 7 do 9 cm. W 12. tygodniu, czyli z końcem pierwszego trymestru, twoje dziecko zaczyna poruszać rączkami i nóżkami, chociaż jeszcze tego nie czujesz.

O czym pamiętać podczas pierwszego trymestru ciąży?

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest zażywanie kwasu foliowego. Odpowiednie preparaty można bez problemu dostać w aptece bez recepty. Suplementację kwasu foliowego warto zacząć jeszcze na długo przed poczęciem, a najpóźniej na 4. tygodnie przed zapłodnieniem. Kwas foliowy należy brać przynajmniej do 12. tygodnia ciąży, by potem zastąpić go preparatami wielowitaminowymi dla kobiet w ciąży.

Koniecznie trzeba ograniczyć picie kawy, mocnej herbaty i innych napojów z kofeiną, która przenika przez łożysko do krążenia dziecka. Warto je zastąpić wodą mineralną, kawą bezkofeinową, sokami (najlepiej świeżo wyciskanymi) i herbatkami owocowymi.

Około 8. tygodnia udaj się na wizytę do ginekologa. Od tego momentu powinnaś odwiedzać lekarza przynajmniej raz w miesiącu. W tym momencie warto zrobić badania: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, stężenie glukozy w surowicy (tzw. krzywą cukrową), a także badania serologiczne w kierunku kiły, cytologię i badanie czystości pochwy. Jeśli nie pamiętasz, czy chorowałaś na różyczkę i toksoplazmozę, to możesz poprosić o skierowania także na te badania. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, zmierzy ciśnienie krwi i zważy, a wszystko będzie notował w twojej książeczce ciąży.

Zazwyczaj między 11. a 14. tygodniem wykonuje się pierwsze badanie USG. Dzięki niemu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, a także zobaczy akcję serca płodu. Jest to pierwszy moment, kiedy można dokonać pomiaru CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej, na podstawie której można dokładnie określić wiek ciążowy. Pozwala on na precyzyjne stwierdzenie terminu porodu.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także