Jesteś tutaj:

Trzeci trymestr ciąży – coraz bliżej do porodu

Wchodzisz w trzeci trymestr ciąży. Twoje maleństwo rośnie jak na drożdżach, czujesz jego ruchy, już niedługo pojawi się na świecie. Intensywnie przygotowujesz się do porodu. O czym pamiętać?

Trzeci trymestr ciąży – coraz bliżej do porodu

Zdjęcie: jenniamigo

Wchodzisz w trzeci trymestr ciąży. Twoje maleństwo rośnie jak na drożdżach, czujesz jego ruchy, już niedługo pojawi się na świecie. Intensywnie przygotowujesz się do porodu. O czym pamiętać?

Umownie trzeci trymestr rozpoczyna się w 27 tygodniu ciąży. Do porodu pozostały niecałe trzy miesiące. Jesteś szczęśliwa, bo czujesz, jak dziecko porusza się i reaguje na twój nastrój. Ale czasami jest ci ciężko, czujesz się opuchnięta, obolała... i z napięciem zastanawiasz się, jak to będzie po porodzie.

Te ostatnie miesiące ciąży kobiety przeżywają różnie. Czasami się niecierpliwią, chciałyby, aby dziecko już pojawiło się na świecie, skarżą się na ograniczenia w poruszaniu się, czują się „ciężkie”, szybko się męczą. Te dolegliwości odczuwają szczególnie kobiety, które już mają małe dzieci lub te, które wciąż są aktywne zawodowo. W tym okresie powinnaś szczególnie starać się zachować spokój i równowagę – to ważne, aby psychicznie przygotować się na pojawienie na świecie nowej istoty. Spróbuj się nie przemęczać, dużo odpoczywaj, wysypiaj się, rób wszystko, co sprawia ci przyjemność. Pamiętaj, że twoje dobre samopoczucie wpływa na stan twojego maluszka.

Co dzieje się w twoim organizmie?

W trzecim trymestrze dziecko szczególnie intensywnie rośnie i zaczyna mu być bardzo ciasno w twoim brzuchu. Ma coraz mniejszą możliwość swobodnych ruchów, dlatego szczególnie intensywnie odczuwasz wszystkie jego „akrobacje”. Rośnie też jego masa, co zwiększa obciążenie twojego kręgosłupa, a znacznie rozciągnięta macica powoduje ucisk i zastój krwi w żyłach miednicy. Może to skutkować pojawieniem się lub nasileniem bólów w okolicy lędźwiowej, żylaki nóg, mogą dokuczać hemoroidy oraz obrzęki kostek i podudzi. Macica uciska też na pęcherz, co skutkuje częstym oddawaniem moczu, a wstawanie w nocy do toalety niestety w tych końcowych miesiącach ciąży to raczej zasada. Pojawia się też ucisk na żołądek, co zmniejsza jego objętość, dlatego powinnaś raczej przestawić się na tryb jedzenia mniejszych posiłków, ale częściej. Może dokuczać ci zgaga i zaparcia. Twoje chrząstki stawowe i skóra stają się bardziej rozciągliwe i miękkie, co jest symptomem przygotowania się organizmu do porodu.

Jak rozwija się dziecko?

Na początku trzeciego trymestru twoje maleństwo waży około 1000 gramów, a po 40 tygodniach ciąży jego masa waha się między 2800 a 4000 gramów i mierzy około 50 cm długości.

W ostatnich miesiącach ciąży szczególnie intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, jego świadomość i pamięć. Coraz silniej odbiera bodźce zewnętrzne, odczuwa to co samo, co ty. Dlatego staraj się nie denerwować, unikaj stresu i przemęczenia. Potwierdza się prawdziwość twierdzenia, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Spróbuj dostarczyć swojemu maleństwu jak najwięcej pozytywnych wrażeń.

Intensywnie rozwijają się oskrzela i płuca dziecka. Około 33. tygodnia maluszek ma już paznokcie u rąk i nóg, brwi, rzęsy i włoski na głowie. Około 35. tygodnia ciąży oczy dziecka są niebieskie i takie pozostaną po porodzie. Ich ostateczny kolor ustali się do kilku tygodni po porodzie. Kości dziecka intensywnie rosną, stąd też pamiętaj, aby w pokarmach dostarczać więcej wapnia. Pamiętaj też o żelazie – twoje dziecko teraz go szczególnie potrzebuje.

O czym pamiętać w tych ostatnich miesiącach ciąży?

Przede wszystkim spróbuj przygotować się psychicznie do porodu i obecności na świecie nowego członka rodziny. Twoje życie całkowicie się zmieni, pojawią się nowe obowiązki, a przez pierwsze miesiące dziecko będzie wymagało od ciebie ciągłej uwagi. Twoje myśli teraz o wiele częściej niż na początku ciąży krążą wokół dziecka i porodu. Coraz częściej martwisz się o jego i swoje zdrowie, boisz się bólu przy porodzie i powikłań. Nie pozwól, aby czarne myśli cię opanowały. Spróbuj jak najlepiej przygotować się do porodu, a wszystko pójdzie dobrze. Jeśli jeszcze nie chodzisz na zajęcia do szkoły rodzenia – to już najwyższy czas. Spotkasz tam kobiety, z którymi będziesz mogła porozmawiać o swoich problemach, a doświadczone położne i lekarze nauczą cię, jak bezpiecznie urodzić i jak opiekować się noworodkiem w pierwszych miesiącach jego życia. Porozmawiaj ze swoim partnerem, czy chciałby uczestniczyć z tobą w zajęciach i wykładach.

Znajdź czas na aktywność. Kobiety, które ćwiczą i dużo ruszają się w tych ostatnich miesiącach ciąży, łatwiej znoszą bóle porodowe i mają mniej komplikacji. Ćwiczenia dobrze zrobią także maluszkowi.

Około 30. tygodnia warto rozejrzeć się za szpitalem, w którym chciałabyś rodzić. Na oddziale położniczym zapytaj o dostępne znieczulenie porodowe, czy jest sala do porodów rodzinnych, czy twój partner lub inna bliska osoba może być obecna przy porodzie, jak wyglądają sale szpitalne, czy dziecko będzie cały czas z tobą. Zwróć uwagę na jakość usług medycznych, zapytaj, za które usługi musisz zapłacić (np. za znieczulenie lub poród rodzinny). Spróbuj się dowiedzieć, czy w razie komplikacji szpital ma oddział neonatologiczny i inkubatory. Przy okazji zapytaj o listę rzeczy i badań niezbędnych do porodu – każda placówka ma swoje wymagania. Wcześniej skompletuj sobie listę potrzebnych rzeczy do szpitala – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.W tym samym czasie powinnaś udać się do ginekologa na trzecie USG. To badanie oceni rozwój i położenie dziecka, stan łożyska i płyn owodniowy. Warto teraz umawiać się na wizyty częściej, przynajmniej raz na 2 tygodnie. Lekarz zleci też serię badań laboratoryjnych, m.in. morfologię, badanie moczu, glikemię, wykona pomiary ciśnienia tętniczego krwi i wagi. Porozmawiaj też z lekarzem o suplementach, szczególnie o preparatach z kwasami omega-3. Są one ważne dla rozwoju układu nerwowego dziecka, być może warto sięgnąć po dodatkową dawkę.

Po 36. tygodniu zaleca się wizyty u położnika co tydzień – lekarz będzie sprawdzał, czy twój organizm nie zaczyna się zbyt wcześnie przygotowywać do porodu. Nie martw się, jeśli co pewien czas odczuwasz pojedyncze skurcze, kiedy mięśnie brzucha twardnieją na kilka sekund. Nie ma powodu do obaw, to normalne. Od około 38. tygodnia twoje ciało będzie się przygotowywać do porodu – stawy i więzadła miednicy rozluźniają się, a dziecko zaczyna przesuwać się „głową w dół”. Coraz częściej pojawiają się też skurcze. Jedź do szpitala dopiero kiedy będę regularne i pojawiają się co 10 minut przez minimum pół godziny. Jeśli odejdą wody płodowe – to sygnał, że zaczyna się poród.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także