Jesteś tutaj:

Drugi trymestr ciąży - jakie zmiany, o czym pamiętać?

Minął pierwszy trymestr - okres burzliwych zmian w twoim organizmie. Twoje maleństwo intensywnie rośnie i zaczyna się poruszać. Oto kilka rad, jak bezproblemowo przejść przez kolejne trzy miesiące!

Drugi trymestr ciąży - jakie zmiany, o czym pamiętać?
Minął pierwszy trymestr - okres burzliwych zmian w twoim organizmie. Twoje maleństwo intensywnie rośnie i zaczyna się poruszać. Oto kilka rad, jak bezproblemowo przejść przez kolejne trzy miesiące!

Drugi trymestr ciąży trwa od 13 do 26 tygodnia ciąży. Pierwsze dolegliwości ciążowe już za tobą, u dziecka rozwinęły się najważniejsze układy, a twoje ciało już przyzwyczaiło się do „odmiennego” stanu. Minął właśnie krytyczny pierwszy trymestr, psychicznie to okres spokoju i stabilizacji. Do porodu jeszcze daleko i ciąża w tym okresie nie powinna powodować żadnych ograniczeń. Dolegliwości nie są zwykle zbyt duże, czasami tylko dokuczają ci osłabienie, nudności i obrzęki, ale ogólnie czujesz się dobrze. Twoje dziecko dojrzewa, a ty przygotowujesz się do roli mamy.

Co dzieje się w twoim organizmie?

Od początku drugiego trymestru twój maluszek się porusza, ale jest jeszcze bardzo mały, a wody płodowe tłumią jego ruchy. Dopiero po 16. tygodniu możesz odczuć pierwsze ruchy, gdyż w tym czasie ćwiczy on intensywnie swoje mięśnie. Kopie, wierzga, rozczapierza palce, otwiera i zamyka dłonie i porusza głową. W czwartym miesiącu ciąży dziecko ma już wykształcone najważniejsze odruchy.

Mniej więcej od 15.-16. tygodnia ciąży ustępują poranne nudności, a twoje ciało wyraźnie się zaokrągla. Zwykle w tym czasie przybywa dodatkowe kilka kilogramów. Niektóre kobiety mają problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu, obfitych kształtów, powiększających się i bolących piersi i rosnącego brzucha. To naturalna kolej rzeczy, a zdecydowana większość mężczyzn deklaruje, że kobiety stają się dla nich wtedy seksowniejsze. Zwróć też uwagę na racjonalne odżywianie. Będąc w ciąży nie musisz się przejadać, posłuchaj swojego organizmu, nie jedz na siłę, a na pewno łatwiej Ci będzie zrzucić dodatkowe kilogramy po porodzie.

Co dzieje się w ciele kobiety podczas I trymestru ciąży?

Czasami będą ci dokuczać niewielkie obrzęki rąk, podudzi i stóp, co jest związane ze zwiększonym gromadzeniem się wody w organizmie. Z kolei zmiany hormonalne mogą powodować pojawienie się zgagi i zaparć. Jeśli masz predyspozycje do chorób naczyniowych, to najlepiej jeszcze przed ciążą porozmawiaj z lekarzem, jakie działania profilaktyczne wprowadzić. Niestety w czasie ciąży często dochodzi do zastoju krwi w naczyniach krwionośnych, co powoduje rozwój żylaków ud, podudzi i odbytu (tzw. hemoroidów).

Powiększający się brzuch i piersi mogą powodować powstawanie rozstępów. Skóra gwałtownie się rozciąga, co powoduje powstanie najpierw białych, a z czasem czerwonych przebarwień. Jak im zapobiegać? Pamiętaj, aby zdrowo się odżywiać, nawilżać skórę i kupić w aptece specjalne preparaty zapobiegające powstawaniu rozstępów. Im wcześniej zaczniesz je stosować, tym lepiej. Wybierając preparat zwróć uwagę, dla kogo są przeznaczone - część z nich można stosować dopiero od 4. miesiąca ciąży, a niektóre już od pierwszych tygodni.

Jak rozwija się zarodek?

Wszystkie najważniejsze narządy są już rozwinięte - wątroba, nerki i tarczyca już pracują, pojawiają się pierwsze kości, wydzielane są hormony, dziecko intensywnie się porusza. U twojego maluszka rozwijają się zmysły: smaku, dotyku, słuchu i równowagi. Oczy rozróżniają już jasność i ciemność. Usta zamykają się i otwierają, pojawia się także odruch ssania, co można zobaczyć na badaniu USG.

W 14. tygodniu ciąży możliwe jest już rozróżnienie płci. W 16. tygodniu twój maluszek waży około 80 g, a tydzień później już 100 g, a jego serce bije dwa razy szybciej niż twoje.

W szóstym miesiącu dziecko wyraźnie reaguje na bodźce zewnętrzne. W 20. tygodniu kończy się podział komórek mózgowych, dlatego też maleństwo potrafi reagować na dźwięki, odczuwa twój stres, niepokój, ale także radość i zadowolenie. W tym samym czasie pojawiają się paznokcie i pierwsze włosy.

Co dzieje się w ciele kobiety podczas I trymestru ciąży?

O czym pamiętać podczas drugiego trymestru ciąży?

Z końcem pierwszego lub na początku drugiego trymestru ciąży warto zapisać się do szkoły rodzenia. Szczególnie polecane jest to młodym matkom lub parom, które spodziewają się pierwszego dziecka. Doświadczone położne uczą, jak bezpiecznie prowadzić ciążę, jak radzić sobie z dolegliwościami, przygotowują do porodu oraz przekazują wiele praktycznych wskazówek i uczą, jak opiekować się maleństwem w pierwszych miesiącach jego życia. Szkoła rodzenia jest też swoistą grupą wsparcia - możesz tam omówić swoje problemy z innymi kobietami.

Początek drugiego trymestru to też moment, kiedy powinnaś porozmawiać z pracodawcą o swoim stanie. Pamiętaj, że kobiety w ciąży mają szczególne przywileje, dlatego koniecznie zorientuj się wcześniej, jakie prawa ci przysługują według Kodeksu Pracy. Kobiety ciężarne są zwolnione z ciężkiej fizycznej pracy, z pracy w nocy oraz w warunkach szkodliwych. Pracodawca powinien zmienić twoje stanowisko i zakres obowiązków, bez redukcji wynagrodzenia.

Twoje dziecko rośnie i z każdym tygodniem ma coraz większe wymagania. Przez pierwszy trymestr zażywałaś kwas foliowy, ale teraz to za mało i warto dołączyć do niego również preparaty wielowitaminowe dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, że zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta w ciąży o ponad 100%! Jeśli nie wiesz, jaki preparat wybrać - zapytaj w aptece lub porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Powinnaś chodzić do lekarza na wizyty kontrolne przynajmniej raz na miesiąc. Około 20. tygodnia warto zrobić kolejne USG. Dzięki niemu lekarz określa, czy dziecko prawidłowo się rozwija, zmierzy obwód główki i brzuszka, długość kości udowej i wymiar dwuciemieniowy główki. Zmierzy także tętno płodu. Między 24. a 28. tygodniem lekarz skieruje się na ponowne badania, w tym na test obciążenia glukozą, który ma za zadanie wykryć, czy nie pojawiła się u ciebie tzw. cukrzyca ciężarnych.

Co dzieje się w ciele kobiety podczas I trymestru ciąży?

Pamiętaj, aby podczas ciąży szczególnie zwracać uwagę na preparaty, które stosujesz do codziennej pielęgnacji. Wybieraj te przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Przed zastosowaniem kosmetyku zwróć uwagę na jego skład - unikaj tych, które zawierają kwasy owocowe, kofeinę, retinol lub kamforę. Zrezygnuj z solarium - może powodować groźne dla dziecka przegrzanie organizmu. Z tego samego względu unikaj sauny i nie uprawiaj sportu wymagającego intensywnego wysiłku. Jeśli masz ochotę na wizytę u fryzjera - koniecznie zapytaj, czy może zastosować delikatne farby, bez dodatku toksycznych substancji, w tym amoniaku.

Co dzieje się w ciele kobiety podczas I trymestru ciąży?

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także