Jesteś tutaj:

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie są jej pierwsze objawy i kiedy się pojawiają. Radzimy, kiedy zrobić test ciążowy, który wybrać i jak uniknąć fałszywych wyników.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie są jej pierwsze objawy i kiedy się pojawiają. Radzimy, kiedy zrobić test ciążowy, który wybrać i jak uniknąć fałszywych wyników.

Istnieje wiele mitów na temat pierwszych objawów ciąży. Perspektywa pojawienia się na świecie dziecka zawsze wiąże się z ogromnymi emocjami przyszłych rodziców. Dlatego niekiedy pewne objawy są mylnie interpretowane, co więcej – wcale nie muszą być związane z ciążą. Czasami organizm przyszłej mamy w ogóle nie sygnalizuje odmiennego stanu – zdarzają się sytuacje, kiedy rozwijająca się ciąża pozostaje niezauważona nawet przez kilka tygodni od zapłodnienia. A jak jest naprawdę?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwszym zauważalnym dla kobiety objawem ciąży jest brak miesiączki. Jest to pierwszy symptom świadczący o zmianach w organizmie przyszłej mamy. Od owulacji, czyli momentu, kiedy mogło dojść do zapłodnienia, do kolejnej miesiączki mija zwykle 2 tygodnie. I tyle czasu trzeba czekać na pojawienie się tego objawu. Nietrudno go przegapić, jeśli cykle są w miarę regularne. Problem pojawia się, gdy krwawienia pojawiają się w różnych odstępach czasu. Jednak spóźniająca się miesiączka nie jest jeszcze wystarczającym powodem, aby sądzić, że doszło do zapłodnienia. Data krwawienia może się przesunąć także z powodu stresu, choroby (nawet zwykłego przeziębienia), męczącej podróży, zmiany klimatu, niewysypiania się lub nieregularnego trybu życia. Powodem może być też odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, leki, przebyte choroby, zaburzenia hormonalne.

Z drugiej strony kobieta może być w ciąży, a miesiączka ciągle się pojawia. Czasami krwawienia lub drobne plamienia mogą występować regularnie nawet przez 3-4 miesiące po zapłodnieniu.

Nudności i wymioty – kiedy wskazują na ciążę?

Drugi widoczny objaw ciąży to nudności i wymioty, ale ich występowanie nie jest regułą. Najczęściej dokuczają rano, ale niektóre panie borykają się z nimi nawet przez cały dzień. Nudności i wymioty pojawiają się zwykle między 6-8 a 12-14 tygodniem ciąży, a na pewno nie wcześniej niż w 4 tygodniu ciąży. Najczęściej skarżą się na nie kobiety spodziewające się pierwszego dziecka, ciąży mnogiej lub osoby szczególnie wrażliwe na zapachy. Może im też towarzyszyć ślinotok i zgaga. Warto podkreślić, że jeśli nudności pojawiają się w ciągu kilku dni od daty możliwego zapłodnienia, to z całą pewnością nie są objawami ciąży, ale innej dolegliwości.

Jakie objawy sugerują ciążę?

Oprócz objawów wymienionych wcześniej, czasami pojawiają się też bóle i wzdęcia brzucha, senność, nadmierna męczliwość – zwłaszcza popołudniami. W gruczołach piersiowych zachodzą zmiany – piersi są powiększone, obrzmiałe, napięte, nadwrażliwe na dotyk i bolesne, zwłaszcza po 6 tygodniu ciąży. Już koło 8 tygodnia ciąży piersi stają się pełniejsze, brodawki ciemniejsze, a dookoła nich pojawiają się niewielkie guzki, będące ujściami gruczołów, przygotowującymi się do laktacji.

Jeśli pojawi się jeden lub kilka z opisanych objawów i podejrzewasz, że podczas owulacji mogło dojść do zapłodnienia – koniecznie udaj się do ginekologa. Tylko on na podstawie badań laboratoryjnych i zmiany wyglądu narządów rodnych jest w stanie potwierdzić obecność ciąży.

Test ciążowy – jak to działa?

Jeszcze zanim pojawi się pierwszy objaw ciąży, czyli brak miesiączki, warto zrobić test ciążowy. Co prawda nie daje 100% pewności i zdarzają się fałszywe wyniki, jednak jest bardzo pomocny, a skuteczność testów jest z reguły bardzo wysoka. Mają jeszcze jedną ogromną zaletę – są najszybszym sposobem na stwierdzenie ewentualnego zapłodnienia – wynik można uzyskać już po tygodniu.

Zasada działania testów ciążowych jest prosta – wykrywają one obecność podjednostki β hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) w moczu lub krwi kobiety. Hormon hCG jest produkowany przez rozwijający się zarodek, a jego poziom szybko rośnie podczas pierwszych tygodni ciąży. Ma za zadanie „poinformować” organizm kobiety o ciąży i zapoczątkować szereg zmian fizjologicznych, które umożliwiają prawidłowy rozwój płodu i bezpieczny przebieg ciąży. Beta-hCG jest wykrywalny w moczu kobiety dopiero po około tygodniu od zapłodnienia. Dlatego dopiero po tym czasie warto wykonać test ciążowy.

Testy ciążowe są dostępne w aptekach, w drogeriach, marketach i na stacjach benzynowych. Warto wybierać te od znanych producentów, zwracać uwagę na ich czułość i dokładnie przeczytać instrukcję obsługi – pozwoli to uniknąć błędów i wyników fałszywie pozytywnych. Są trzy podstawowe typy testów do wykonaniu w domu: paskowe (pasek testowy zanurza się w pojemniku z moczem), strumieniowe (wynik uzyskuje się przez podłożenie testu pod strumień moczu) lub płytkowe (w zagłębieniu płytki umieszcza się kilka kropli moczu).

Warto zwrócić uwagę na czułość testów – im jest większa, tym niższy poziom beta-hCG jest potrzebny do uzyskania pozytywnego wyniku, a więc tym wcześniej można stwierdzić obecność ewentualnej ciąży. Przy testach o czułości poniżej 500 mIU/ml już po 7 dniach można potwierdzić lub wykluczyć, czy doszło do zapłodnienia. Gdy czułość testu przekracza 500 mIU/ml – wiarygodny wynik można uzyskać dopiero po około 2 tygodniach. Warto o tym pamiętać, bo sytuacja, kiedy wykona się test o niższej czułości w czasie krótszym niż te 2 tygodnie, prowadzi do mylnego przekonania, że nie doszło do zapłodnienia, a w rzeczywistości kobieta może być w ciąży.

W sytuacji, kiedy wykonany w domu test ciążowy będzie miał pozytywny wynik, dla pewności warto go kilkakrotnie powtórzyć. Jeśli kolejne również potwierdzą ciążę – konieczna będzie wizyta u ginekologa i wykonanie testów diagnostycznych ostatecznie potwierdzających obecność rozwijającego się zarodka.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także