Jesteś tutaj:

Czas zwalczyć nieświeży oddech

Problem nieświeżego oddechu może pojawiać się sporadycznie. Niestety dla wielu osób jest to przewlekła dolegliwość, nierzadko prowadząca do kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości.

Czas zwalczyć nieświeży oddech

Zdjęcie: Vladimir Pustovit

Nieprzyjemny zapach z ust, (zwany również z łac. fetor ex ore) to niezwykle krępująca przypadłość, dotykająca najczęściej dorosłych, rzadziej dzieci i osoby młode. Problem nieświeżego oddechu może pojawiać się sporadycznie. Niestety dla wielu osób jest to przewlekła dolegliwość, nierzadko prowadząca do kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości.

Zamiast skupiać się na problemie, warto poszukać skutecznego rozwiązania, które pomoże uporać się z tą krępującą dolegliwością. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu?

Dość często nieprzyjemny zapach z ust jest skutkiem zaniedbania higieny, niezbyt dokładnego lub zbyt rzadkiego szczotkowania zębów. Pozostające w szczelinach między zębami resztki spożywanego pokarmu są doskonałą pożywką dla bakterii, które rozkładając drobiny jedzenia, przyczyniają się do powstania nieprzyjemnego zapachu. Niedostateczna higiena jamy ustnej to nie tylko problem nieświeżego oddechu. W konsekwencji może nawet doprowadzić do poważnych schorzeń zębów i przyzębia.

Oprócz niewłaściwej higieny, za powstanie przykrego zapachu z ust mogą być odpowiedzialne również:
 • zakażenia wirusem opryszczki,
 • zmniejszone wydzielanie śliny,
 • palenie papierosów,
 • obecność nalotu na języku,
 • owrzodzenia języka i dziąseł,
 • stany zapalne zatok przynosowych.

Jakie mogą być inne przyczyny przykrego zapachu z ust?

Zdarza się, że mimo systematycznie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych i regularnych przeglądów zębów u lekarza stomatologa, przykry zapach pozostaje i staje się powodem do zmartwień. Wtedy, przyczyny nieświeżego zapachu z ust, należy upatrywać w schorzeniach ogólnoustrojowych, takich jak:
 • choroby układu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka, zespół złego wchłaniania, nieżyt przełyku),
 • choroby układu oddechowego (gruźlica, nowotwory płuc),
 • choroby metaboliczne (cukrzyca),
 • choroby nerek (niewydolność nerek),
 • choroby genetyczne (np. zespół rybiego zapachu),
niektóre nowotwory.

Wśród przyczyn przykrego zapachu z ust należy wymienić również dietę, bogatą w produkty żywnościowe takie, jak: cebula, czosnek.

Substancje odpowiedzialne za powstanie nieświeżego oddechu to przede wszystkim związki siarki (np. siarkowodór, siarczek metylu), będące produktem rozkładu drobnoustrojów oraz amina biogenna – kadaweryna, powstająca w wyniku trawienia mięsa i ryb.

Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną?

Szukając najlepszego rozwiązania problemu nieświeżego oddechu, warto udać się do lekarza stomatologa, który wyleczy powstałe ubytki i usunie kamień nazębny, mogące być przyczyną nieświeżego oddechu. Kiedy zęby są już wyleczone, w następnej kolejności należy zwrócić uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca szczotkowanie zębów minimum 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, aby usunąć resztki pokarmu, zalegające w przestrzeniach międzyzębowych. Ważne jest, aby czyścić zęby przez co najmniej 3 minuty, zwracając uwagę również na trudno dostępne miejsca, w których z łatwością gromadzi się kamień nazębny oraz powstają ubytki w szkliwie. Istotną kwestią jest również oczyszczenie języka z nalotu, który może powodować nieświeży oddech.

Po jakie preparaty warto sięgnąć, aby pozbyć się kłopotliwej dolegliwości?

W trosce o zdrowie zębów i świeży oddech, warto zwrócić szczególną uwagę na preparaty, przeznaczone do higieny jamy ustnej. W swoim składzie powinny zawierać substancje o właściwościach oczyszczających szkliwo, zwalczających nieświeży oddech, łagodzących podrażnienia i wykazujących działanie ochronne na dziąsła. Warto sięgać również po pasty do zębów na bazie naturalnych składników.

Godnymi polecenia pastami do mycia zębów są:
Kompleksowym uzupełnieniem higieny są płyny do płukania jamy ustnej, które

zmniejszając ilość płytki nazębnej, zapobiegają powstawaniu osadu i próchnicy. Ponadto wykazując działanie przeciwbakteryjne, likwidują przyczynę nieświeżego oddechu, pozostawiając uczucie świeżości w jamie ustnej na dłużej. Płyny do płukania jamy ustnej neutralizują również związki siarkowe, będące jedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust. Co więcej, płyny pomagają utrzymać biel zębów, zapobiegając trudnym do usunięcia przebarwieniom, po kawie, herbacie, czerwonym winie, bądź powstałych na skutek palenia papierosów.

Zastanawiając się nad wyborem płynu do płukania jamy ustnej, warto sięgnąć po:

Czy nici dentystyczne pomogą rozwiązać problem?

Zdarza się, że nawet najbardziej dokładne szczotkowanie zębów, nie upora się z trudno dostępnymi dla szczoteczki przestrzeniami międzyzębowymi. A wtedy gromadzące się resztki pokarmu, rozkładają się w jamie ustnej, dając uczucie nieświeżości i nieprzyjemnego zapachu.

Stosowanie nici dentystycznych, w połączeniu z regularnym szczotkowaniem i płukaniem ust, pozwoli skuteczniej walczyć z problemem nieświeżego oddechu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W większości przypadków, nieświeży oddech jest wynikiem zaniedbań podstawowej higieny jamy ustnej, więc wizyta u lekarza stomatologa, wyleczenie ubytków, usunięcie kamienia nazębnego i systematyczne, staranne zabiegi higieniczne, pomagają zniwelować nieświeży oddech.

Jednak, jeśli metody te nie pomagają, a problem nadal występuje, warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednią diagnostykę, mającą na celu wykrycie schorzenia ogólnoustrojowego, mogącego stanowić przyczynę nieświeżego zapachu z ust.


Problem nieświeżego oddechu jest niezwykle krępujący. Nie należy jednak poddawać się, gdyż istnieje wiele prostych sposobów walki z nieprzyjemnym zapachem z ust. Wymagają one przede wszystkim cierpliwości i systematyczności, ale na prawdę warto ich wypróbować, aby pozbyć się kłopotliwego problemu i czuć się pewnie na co dzień.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także