Jesteś tutaj:

Czy soja może pomóc w odchudzaniu kobiet po menopauzie?

Niedawno przeprowadzone badanie wskazuje, że suplementy z soją mogą pomóc kobietom w wieku pomenopauzalnym w utracie zbędnych kilogramów.

Czy soja może pomóc w odchudzaniu kobiet po menopauzie?

Zdjęcie: United Soybean Board

Niedawno przeprowadzone badanie wskazuje, że suplementy z soją mogą pomóc kobietom w wieku pomenopauzalnym w utracie zbędnych kilogramów.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "American Journal of Obstetrics & Gynecology" soja może być pomocna w redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Naukowcy zainteresowali się potencjalnym leczniczym działaniem soi na problemy kobiet po menopauzie.

W badaniu przeprowadzonym przez zespół dr D.R.Christie z Alabama School of Medicine in Birmingham, 1 grupa uczestniczek otrzymywała sojowe koktajle zawierające białko sojowe jak również izoflawony sojowe, natomiast druga grupa - placebo (koktajle z kazeiną).

Po 3 miesiącach stwierdzono, że u pań z grupy otrzymującej koktajle sojowe nastąpiło zmniejszenie o 7,5 % brzusznej tkanki tłuszczowej. W grupie placebo odnotowano - 9 % przyrost tej tkanki.

W badaniu brały udział zarówno kobiety o białym jak i czarnym kolorze skóry. Zauważono różnicę w utracie tkanki tłuszczowej w zależności od koloru skóry. I tak: czarnoskóre panie traciły tkankę tłuszczową z całego ciała, natomiast białe - przede wszystkim tę z brzucha.

Wnioski z badań są podważane przez niektórych naukowców. W podobnym badaniu przeprowadzonym przez dr Matvienko z University of Northern Iowa, nie zaobserwowano podobnych pozytywnych rezultatów. Przypuszcza się, że pozytywne działanie odchudzające wynika z podawania kobietom zarówno izoflawonoidów sojowych jak również protein sojowych.

Podane badania wymagają kontynuacji i potwierdzenia.

Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna?

O otyłości brzusznej u kobiet mówi się, gdy obwód pasa kobiety jest większy niż 88 cm (w mężczyzn-102 cm) lub gdy wskaźnik WHR - czyli stosunkiem obwodu talii do obwodu bioder - jest większy niż 0,8. W przypadku otyłości brzusznej tkanka tłuszczowa odkłada się wewnątrz jamy brzusznej. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ tak umiejscowiona tkanka tłuszczowa przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, cukrzycy, może również stać się przyczyną udaru.

Otyłość brzuszna jest charakterystyczna głównie dla mężczyzn. Jednak, kobiety w okresie pomenopauzalnym również są na nią narażone ze względu na zmianę profilu hormonalnego po ustaniu pracy jajników.

Działanie izoflawonów sojowych

Izoflawony sojowe wykorzystywane są jako alternatywa hormonalnej terapii zastępczej w okresie przechodzenia menopauzy u kobiet. Są to tzw. fitoestrogeny, czyli hormony rożlinne. Pod względem budowy przypominają kobiece estrogeny i w okresie menopauzy, kiedy ilość wytwarzanych estrogenów zmniejsza się - są stosowane jako substytut tych hormonów, łagodząc nieprzyjemne objawy menopauzy.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających wyciągi z tej rośliny np. Climagyn, Femestra, Soyfem, Menocaps.

mgr farm. Aleksandra Uruszczak

Na podstawie: www.reuters.com oraz www.ajog.orgSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl

"Skuteczne wskazówki jak radzić sobie z objawami klimakterium"


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także