Jesteś tutaj:

Dieta OXY – zasady, efekty, przykładowe dania

Dieta OXY zyskuje obecnie dużą popularność. Jest to tzw. dieta proteinowa trwająca maksymalnie 3 tygodnie. Bez wątpienia stanowi nowy trend w odchudzaniu, jednak czy efekty osiągnięte dzięki tej diecie są długotrwałe? Czy podczas jej stosowania występują skutki uboczne? Czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Dieta OXY – zasady, efekty, przykładowe dania

Diety OXY – zasady

Zasady diety OXY są zbliżone do popularnej w ciągu ostatnich lat diety doktora Dukana. Jest to jednak dieta udoskonalona, ponieważ czas jej trwania wynosi maksymalnie 3 tygodnie, a obok białka pochodzenia zwierzęcego jest również miejsce na białko roślinne.

Dietę OXY można zakupić przez internet. Po wprowadzeniu swoich danych osobowych, wagi, wzrostu, wieku, płci oraz dokonaniu zapłaty otrzymujemy spersonalizowany plan żywienia w formie elektronicznej. Główną zasadą diety OXY jest przestrzeganie wszystkich jej etapów. Jadłospis w każdej fazie składa się z 5 posiłków. Bazą diety OXY w drugim i trzecim etapie jest wysoko odżywczy shake, który został stworzony przede wszystkim dla osób, którym zdarza się podjadać między posiłkami.

Podstawą koktajlu jest kefir, żurawina oraz otręby. Tak przygotowany napój ma na celu zneutralizowanie skutków ubocznych diety, takich jak zmęczenie, spadek formy, uczucie ciężkości itp. W celu zminimalizowania efektu jojo szczególnie ważne jest, aby po zakończeniu stosowania diety nie wracać od razu do starego sposobu żywienia. Dieta OXY jest dostępna również w wersji wegetariańskiej oraz wegańskiej, dlatego może być stosowana także przez osoby, które nie spożywają produktów zwierzęcych.

Etapy diety OXY

Główną zasadą proteinowej diety OXY jest czas jej trwania – wynosi on maksymalnie 3 tygodnie. Przechodzi się wtedy przez 3 główne fazy, a każda z nich trwa 7 dni. Istnieje również faza rozpoczynająca, tzw. detox, który ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn. Jego bazę stanowią koktajle owocowe oraz warzywne.

Faza pierwsza, tzw. fat burning, ma za zadanie spalenie tłuszczu zmagazynowanego w organizmie. W tym czasie podstawą diety jest białko pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu następuje przyspieszenie przemiany materii. Na tym etapie spożywana ilość białka jest dawką bezpieczną dla zdrowia oraz wystarczającą, by powodować spadek wagi.

Podczas fazy drugiej, tzw. stepu, następują początki utrwalania efektów. W tym okresie do diety włączane są produkty zawierające również białko roślinne. Według twórców diety OXY w drugim tygodniu stosunek białka zwierzęcego do roślinnego powinien wynosić 50 do 50.

Faza trzecia to tzw. etap balance, którego celem jest stabilizacja efektów. Autorzy diety przekonują, że w trakcie trzeciego tygodnia diety zawartość białek, tłuszczów oraz węglowodanów w diecie jest odpowiednia w stosunku do norm zalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia.

Po zakończeniu 3 głównych etapów autorzy diety OXY zalecają stosowanie tzw. etapu stabilizacji, który zapewni bezpieczny powrót do „normalnego” odżywiania, bez efektu jojo.

Dieta OXY – efekty stosowania

Na oficjalnej stronie diety OXY można znaleźć same pozytywne opinie na temat jej stosowania oraz efektów. Nie ma jednak sprecyzowanych informacji dotyczących ilości utraconych kilogramów. Autorzy diety zapewniają, że ma ona na celu poprawę samopoczucia, obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL, eliminację zmęczenia, zwiększenie odporności oraz poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.

Efekty stosowania diety OXY są indywidualne, jednak na podstawie opinii, które pojawiają się na różnych forach internetowych, można przyjąć, że utrata wagi kształtuje się na poziomie 0,5–1 kg na tydzień. Zadowalające efekty można jednak zaobserwować tylko przy długotrwałym stosowaniu, a szczególnie ważny jest etap stabilizacji. Po zakończeniu diety nie należy wracać do starych nawyków żywieniowych, ponieważ wówczas można zaobserwować efekt jojo.

Przeciwwskazania do stosowania diety OXY

Niestety istnieje również grono osób, które powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania diety OXY, są to między innymi:
 • kobiety w ciąży,
 • kobiety karmiące piersią,
 • diabetycy,
 • osoby cierpiące na osteoporozę,
 • osoby z chorobami nerek oraz wątroby,
 • chorzy na wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • osoby z kamieniami nerkowymi,
 • osoby z nietolerancją lub alergią na białko oraz inne produkty zawarte w jadłospisie,
 • chorzy na niedokrwistość,
 • młodzież w okresie dojrzewania,
 • osoby aktywne fizycznie,
 • osoby cierpiące na inne choroby dietozależne.

W tych przypadkach przed rozpoczęciem stosowania diety OXY warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Skutki uboczne stosowania diety OXY

Niestety w przypadku nieprzestrzegania zasad diety OXY można również zaobserwować negatywne skutki uboczne, między innymi:
 • ospałość,
 • uczucie ciężkości,
 • spadek formy;
 • zmęczenie;
 • kłopoty z wypróżnianiem,
 • problemy z nerkami,
 • problemy z wątrobą.

Administrator oficjalnej strony diety OXY w regulaminie umieścił informację, że serwis nie jest źródłem wiedzy medycznej, dlatego przed rozpoczęciem stosowania zawartych w nim zaleceń, poleca się skorzystanie z porady lekarza lub dietetyka. W celu uniknięcia jakichkolwiek powikłań zdrowotnych oraz osiągnięcia zadowalających efektów warto więc zasięgnąć opinii specjalisty.

Przykładowe dania diety OXY

Po zakupie diety OXY klient otrzymuje dostęp do konta, na którym udostępnione są jadłospis z przepisami oraz lista zakupów. Przykładowe dania w tzw. fazie fat burning to jajecznica na parze, serek wiejski light, jogurt naturalny, pierś z kurczaka pieczona w piekarniku, gotowane jaja, tuńczyk na parze. W tzw. fazie step menu jest bardziej urozmaicone, jest to np. serek ziarnisty z papryką i pomidorem, dorsz gotowany ze szpinakiem i marchewką, odtłuszczony ser biały z ogórkiem i rzodkiewką.

W etapie balance możemy znaleźć dania takie jak wołowina z kurkami i tymiankiem, pierś z kurczaka z serem feta, sałatka z kurczakiem, szpinakiem i awokado, krem z soczewicy, razowe naleśniki ze szpinakiem, sałatka owocowa z otrębami, sałatka z wędzonym łososiem, chłodnik ogórkowy z kefirem i wiele innych.

Czwarty etap diety nie opiera się na restrykcyjnych zaleceniach i nie odbiega od standardowych, prozdrowotnych zaleceń żywieniowych. Można wtedy spożywać wszystko z umiarem, należy jednak unikać wysokoprzetworzonych produktów, fast-foodów, słodyczy oraz słodkich gazowanych napojów. Warto bazować na warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz chudym mięsie.

Sabina Bachleda-Szeliga


Bibliografia
Strona internetowa Diety OXY (12.10.2017).
Wawszczak M., Dieta OXY – zasady, efekty i przeciwwskazania, portal.abczdrowie.pl (12.10.2017).
Majewska M., DIETA OXY – na czym polega nowa dieta białkowa? Ile można schudnąć na diecie OXY, poradnikzdrowie.pl (12.10.2017).
Dieta OXY – założenia, etapy, efekty, dieta.pl (12.10.2017).


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także