Jesteś tutaj:

Gdy chrapanie zakłóca spokojny sen..

Problem głośnego chrapania powinien być traktowany poważnie, gdyż może powodować niebezpieczny dla zdrowia bezdech senny.

Gdy chrapanie zakłóca spokojny sen..

Zdjęcie: rachel CALAMUSA

Chrapiący mąż i żona zakrywająca uszy poduszką to częsty motyw kabaretowych scenek. W rzeczywistości problem głośnego chrapania powinien być traktowany o wiele poważnej, gdyż powodować może niebezpieczny dla zdrowia bezdech senny.

Czy istnieją czynniki predysponujące do wystąpienia chrapania?

Chrapanie jest efektem akustycznym, wywołanym drganiem wiotkiej części podniebienia i języczka. Występujące naturalnie podczas snu rozluźnienie mięśni gardła zmniejsza drożność górnych dróg oddechowych, które u niektórych osób objawia się głośnym chrapaniem.

Istnieją czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia chrapania:

Nadwaga

Ludzie posiadający nadmierną tuszę są dużo bardziej narażeni na wystąpienie bezdechu sennego i głośnego chrapania.

Alkohol

Picie alkoholu prowadzi do rozluźnienia mięśni przełyku i gardła, zwiększając prawdopodobieństwo chrapania.

Palenie papierosów

Które w oczywisty sposób niekorzystnie wpływa na układ oddechowy i zwiększenie niedotlenienia tkanek.

Zatkany nos

Niedrożność przewodów nosowych, związana z uczuleniem, zapaleniem zatok, przeziębieniem lub też zmniejszenie drożności (np. zwężenie przegrody nosowej), wymuszające oddychanie przez usta, zwiększa prawdopodobieństwo chrapania.

Leki nasenne

Przyjmowanie tak zwanych proszków nasennych często wywołuje rozluźnienie mięśni, powodujące wystąpienie chrapania.

Spanie na plecach

Powoduje zapadanie się języka i rozluźnienie mięśni podniebienia, prowadzące do zwężenia kanału, którym powietrze przedostaje się do płuc.

Powiększone migdałki

Są najczęstszą przyczyną występowania chrapania u dzieci.

Ciąża

Na skutek przesunięcia niektórych narządów (np. przepony) ku górze, związanego z rozwojem płodu, chrapanie może pojawiać się także u kobiet ciężarnych.

Wiek

U osób starszych częściej pojawia się problem chrapania, przy czym w większości dotyczy mężczyzn (ponad połowa panów po 50. roku życia chrapie).

Czy chrapanie może być niebezpieczne?

Samo chrapanie nie jest niebezpieczne, ale stanowi uciążliwy problem dla śpiących z nami osób. Gorzej jeżeli towarzyszą mu zaburzenia oddechu, nazywane bezdechem sennym. Bezdech senny występuje, gdy podczas snu dochodzi do powtarzających się (co najmniej 5 razy w ciągu nocy) zaburzeń drożności dróg oddechowych. Skutkuje to chwilową przerwą w oddychaniu i okresowym spłyceniem oddechu, prowadząc do niedotlenienia organizmu.
Przewlekłe niedotlenienie może mieć poważne następstwa zdrowotne, takie jak:
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba wieńcowa, zawał,
 • niewydolność serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • udar mózgu,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • zaburzenia erekcji.

Skąd mam wiedzieć czy występuje u mnie bezdech senny?

Diagnostyka bezdechu sennego opiera się na badaniu nocnym, podczas którego monitorowane są parametry takie jak stopień wysycenia krwi tlenem. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy podczas snu dochodziło do spowodowanego bezdechem niedotlenienia tkanek.
Nocne niedotlenienie organizmu skutkuje gorszym samopoczuciem w ciągu dnia, dlatego, jeśli zauważyłeś u siebie któreś z objawów, powinieneś poddać się temu badaniu:
 • zmęczenie, senność w ciągu dnia,
 • rozdrażnienie,
 • trudności z uwagą, zaburzenia koncentracji,
 • koszmarne sny,
 • częste przebudzenia w nocy.

Na czym polega leczenie bezdechu sennego?

Metody leczenia bezdechu sennego wyjaśni lekarz prowadzący. Do najbardziej popularnych należą:
 • aparaty generujące dodatnie ciśnienie CPAP - maska, w której śpi chory, generuje dodatnie ciśnienie, zapobiegające zapadaniu się dróg oddechowych,
 • leczenie chirurgiczne, stosowane głównie u osób z nadwagą,

leczenie laryngologiczne, którego celem jest udrożnienie nosa i gardła.

Jak pozbyć się problemu chrapania?

Jeżeli nie towarzyszy mu bezdech senny, chrapanie można zlikwidować na kilka sposobów, w zależności od przyczyny. Przede wszystkim powinieneś unikać czynników, nasilających chrapanie:
 • nie spożywaj alkoholu ani obfitych posiłków przed snem,
 • postaraj się rzucić palenie,
 • przedyskutuj z lekarzem odstawienie leków nasennych,
 • staraj się spać na boku, by uniknąć zapadania się języka,
 • jeżeli przyczyną jest zatkany nos, wypróbuj aerozole lub krople udrażniające przewody nosowe (np. Otrivin, Xylometazolinum). Pamiętaj, że leki z tej grupy nie powinny być stosowane dłużej niż 3-4 dni.

Dla dzieci i kobiet w ciąży odpowiednie będą preparaty soli morskiej (np. Sterimar, Marimer), jeśli chrapanie związane jest ze zmniejszoną drożnością przewodów nosowych możesz wypróbować specjalne plastry, które unoszą skrzydełka nosa do góry, zwiększając przepływ powietrza przez nos (np. Breathe Right, Air Plus). Dzięki jedynie mechanicznemu działaniu plasterki z powodzeniem mogą być stosowane także u kobiet w ciąży.

Preparaty na chrapanie, dostępne w aptece.

Istnieją też preparaty apteczne, oparte przede wszystkim na bazie olejków eterycznych, przeznaczone specjalnie do tego celu. Masz do wyboru postać spray do gardła, do nosa, lub też rozpuszczalne listki, umieszczane w jamie ustnej. Przykładowo:
 • Snoreeze, spray do nosa/gardła, także oparty na bazie olejków eterycznych.
 • Datong, spray do nosa/gardła przeciw chrapaniu, który udrażnia i nawilża górne drogi oddechowe, dzięki obecności gliceryny, wyciągów z imbiru i pochrzynu.
 • Silence aerozol nawilża i zmniejsza wibrację tkanek miękkich gardła poprzez obecność epikuronu, wyciągów z dzikiej róży, gliceryny.
 • Listki doustne Snoreeze z olejkami eterycznymi i witaminami, które po umieszczeniu w jamie ustnej dostarczają substancji udrażniających drogi oddechowe i zmniejszających wibrację tkanek miękkich gardła, zmniejszając problem chrapania.

mgr farm. Paulina Oszajca
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także