Jesteś tutaj:

I Ty też masz prawo do przyjemności

Czy zadawałaś sobie pytanie czemu seks nie jest dla mnie tak przyjemny jak powinien być? Czy ból podczas miłosnych uniesień był nie do zniesienia, a o przyjemności dawno zapomniałaś? Brak przyjemności i satysfakcji w tej sferze życia nie jest bez znaczenia i wpływu na życie codzienne. Możesz to zmienić! Masz prawo aby czerpać przyjemność z każdej dziedziny swego życia.

I Ty też masz prawo do przyjemności

Zdjęcie: Steve Corey

Można sobie zadać pytanie czy rzeczywiście obecnie kobiety na Świecie i zarazem w Polsce doświadczają tego problemu. W literaturze fachowej min. amerykańskiej ale również polskiej można dostrzec wiele wzmianek poruszających temat suchości pochwy na kanwie różnego rodzaju artykułów czy też publikowanych badań naukowych zajmujących się tematyką chociażby antykoncepcji, chemioterapii, menopauzy itp.

Wniosek z tego wypływa taki, że ok. 30-40 %  populacji kobiet w różnym wieku i w różnym okresie swojego życia i z różnych powodów doświadcza uczucia suchości pochwy.

Zjawisko to może mieć charakter naturalny (zaburzenia hormonalne, menopauza, ciąża itp.), ale może być też następstwem stosowania rożnych leków (antykoncepcja, preparaty przeciw uczuleniowe i inne). Problem ten ma wyjątkowo osobisty charakter i dla wielu kobiet jest bardzo trudny i krępujący do otwartej rozmowy. Suchość pochwy to nie tylko uciążliwość fizyczna, ale również problem natury emocjonalnej, który powoduje u kobiety uczucie rozdrażnienia, niepewności i zagubienia. Wiele kobiet ma duże problemy w relacjach intymnych z partnerem. Aby zrozumieć własne ciało warto znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania, które zadają sobie kobiety.

Jak to się dzieje, że występuje uczucie suchości pochwy?

Przed kontaktem seksualnym pochwa otrzymuje z mózgu sygnały, aby uwolnić nawilżenie w pochwie. Podczas pobudzenia seksualnego większość śluzu uwalniana jest przez ścianki pochwy. Proces ten jest nazywany przesączaniem. Za nawilżenie pochwy odpowiada żeński hormon - estrogen. Wszystko, co powoduje zaburzenia w jego wytwarzaniu spowoduje w rezultacie niewystarczającą ilość nawilżenia. Problem ten dotyczy zarówno kobiet młodych jak i dojrzałych, jest to związane między innymi ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety w zależności od jej wieku, stanu zdrowia, fazy cyklu miesiączkowego, ale także z przyjmowanymi przez nią środkami hormonalnymi.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie intymnego środka nawilżającego, aby zmniejszyć dyskomfort i zapobiegać podrażnieniu.

Czy przyjmowanie niektórych lekarstw lub zabiegi medyczne mogą wpłynąć na pojawienie się suchości pochwy?

Tak. Wiele powszechnie stosowanych lekarstw, może wywoływać suchość pochwy.

Należą do nich niektóre środki antykoncepcyjne, lekarstwa stosowane w leczeniu niepłodności oraz endometriozy, leki przeciwalergiczne, betamimetyki, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w chorobie wrzodowej oraz przy nadreaktywnym pęcherzu moczowym, a także stosowane w nadciśnieniu tętniczym.

Przyczyna suchości pochwy mogą być także zabiegi dotyczące wewnętrznych narządów rodnych (macica i przydatki) i inne zabiegi ginekologiczno - chirurgiczne, a także chemioterapia i radioterapia.

Ale to nie wszystko. Stosowanie pewnych rodzajów mydła, stosowanie tamponów i prezerwatyw może także prowadzić do niedostatecznego nawilżenia. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Osobiste problemy związane z pracą, rodziną lub finansami albo po prostu uczucie zmęczenia i wyczerpania mogą spowodować, że będziesz odczuwała suchość pochwy. Często także ten problem uwidacznia się także u kobiet, które aktywnie uprawiają sporty wyczynowe/wysiłkowe. 

Jakie są objawy suchości pochwy?

Najczęściej występującą dolegliwością związaną z suchością pochwy jest ból w trakcie stosunku płciowego.

Inne dolegliwości to:
  • swędzenie, nadmierna wrażliwość, podrażnienia, nawracające stany zapalne.

Jak i kiedy użyć żelu lub płynu intymnie nawilżającego - lubrykantu?

W sferze nazwijmy to przyjemności, płyn lub żel intymny - nawilżający może być stosowany przed lub w czasie stosunku, aby zwiększyć wilgotność w pochwie. Można go także traktować, jako dodatkowe nawilżenie prezerwatywy.

Natomiast dla kobiet, dla których suchość pochwy staje się bolesnym problemem wkraczającym w zwykłe codzienne funkcjonowanie - nieodzownym jest także stosowanie żelu lub płynu intymnego.

Najlepiej by był on przygotowany w specjalnych aplikatorach dających duży komfort przy stosowaniu w ciągu całego miesiąca. Takim dostępnym produktem na rynku polskim jest Astroglide? amerykańskiej firmy Biofilm.

Jakie stosować żele lub płyny intymnie nawilżające- lubrykanty?

Na rynku jest wiele dostępnych produktów różniących się od siebie ceną, formą, w jakiej występują (żel czy też płyn) Jednakże najważniejszym aspektem dla nas a zarazem naszego zdrowia powinna być jakość oraz skuteczność.

Jeśli chodzi o wyjątkową formę i ekonomiczność produktu to najlepszym wyborem będzie Astroglide? Normal - płyn intymnie nawilżający.

Ponadto dostępne produkty na rynku powinny posiadać niezbędne dopuszczenia do obrotu poprzedzone badaniami - najlepiej klinicznymi, co też idzie w parze z tym, że są klasyfikowane ustawowo do grupy tzw. produktów medycznych.

Istotna rzeczą przy zakupie lubrykanta jest także to, aby zwrócić uwagę na zawarte w nim składniki, które mogą być przyczyną alergii i uczuleń a także mogą być niebezpieczne przy stosowaniu z prezerwatywą zwiększając ryzyko jej pęknięcia poprzez zawarte w nich np. oleje czy też tłuszcze.

Idealny wybór jeśli masz nawracające infekcje pochwy i jesteś osobą z alergią to - Astroglide?  bez Gliceryny i Parabenów.

Dlatego dokonując trafnego wyboru lubrykanta należy kierować się tymi wskazówkami lub pytać wprost lekarza czy tez farmaceutę, aby ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami.

Na szczególną uwagę zasługuje nowość na rynku polskim - produkt amerykańskiej firmy Biofilm pod marka Astroglide?. Jego formuła została wynaleziona w samym laboratorium NASA, która ze względu na swoją niepowtarzalność i unikalną jakość została opatentowana.

Motto przewodnie produktu Astroglide? - second only to nature?      

Astroglide? - ustępujemy tylko naturze? mówi samo za siebie.

Artykuł sponsorowany
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także