Jesteś tutaj:

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi to proste i bezbolesne badanie, a do tego bardzo dużo mówiące o kondycji serca. Jak je prawidłowo wykonywać? Kto powinien regularnie mierzyć ciśnienie? I jak ustrzec się przed nadciśnieniem tętniczym?

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Zdjęcie: Bytemarks

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi to proste i bezbolesne badanie, a do tego bardzo dużo mówiące o kondycji serca. Jak je prawidłowo wykonywać? Kto powinien regularnie mierzyć ciśnienie? I jak ustrzec się przed nadciśnieniem tętniczym?

Prawidłowa wartość ciśnienia krwi u dorosłego zdrowego człowieka wynosi 120/80 mmHg. Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, gdy po wielokrotnych pomiarach ciśnienie skurczowe przekracza wartość 140 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe ma więcej niż 90 mmHg. Jeśli wyniki pomiarów oscylują pomiędzy wartościami prawidłowymi, a tymi świadczącymi o chorobie, to mówi się o ciśnieniu prawidłowym wysokim, które w przyszłości może przejść w nadciśnienie tętnicze.

Zaleca się, aby młode zdrowe osoby wykonywały pomiary ciśnienia przynajmniej raz na 2-3 lata, najlepiej częściej, każdorazowo przy okazji wizyty u lekarza. Ryzyko zachowania wzrasta z wiekiem, dlatego osoby po 45 roku życia powinny regularnie mierzyć ciśnienie przynajmniej raz do roku. Podobna częstość zalecana jest osobom z grup ryzyka rozwoju nadciśnienia oraz dla osób zdrowych, ale z ciśnieniem prawidłowym wysokim (tj. 130-139/85-89). Chorzy ze zdiagnozowanym nadciśnieniem oraz wszystkie osoby, których wartości ciśnienia odbiegają od normy, powinny uzgodnić częstość pomiarów indywidualnie z lekarzem.

Jak dokonywać pomiaru ciśnienia w domu?

Warto ustalić sobie stałe godziny pomiarów. Daje to powtarzalny obraz wahań wartości ciśnienia, co jest cenną informacją dla lekarza, a pacjentowi pozwala monitorować postęp choroby. Pomiar należy wykonywać w spokoju, najlepiej w pozycji siedzącej, po wcześniejszym 3-5 minutowym odpoczynku. Zaleca się, aby przez co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia nie pić kawy, mocnej herbaty oraz nie palić papierosów.

Pomiar wykonuje się na odsłoniętym ramieniu (lewym lub prawym), swobodnie opartym na podłożu. Należy pamiętać, aby ręka nie była uciskana przez żadne krępujące, obcisłe ubrania, nie wolno jej napinać. Opaskę ciśnieniomierza należy założyć tak, aby równo przylegała do ramienia i znajdowała się na wysokości serca, a brzeg mankietu – około 2-3 cm nad łokciem. Jeśli stosujemy aparaty nadgarstkowe – rękę z aparatem również należy unieść na wysokość serca.

Przystępując do pomiaru należy pamiętać, aby nie pompować mankietu ręką, na której jest mierzone ciśnienie. Może to znacznie zaburzyć mierzoną wartość, dlatego jeśli pomiar wykonujemy samodzielnie – warto to wcześniej przemyśleć. Po wypełnieniu mankietu powietrzem należy przyłożyć słuchawkę stetoskopu nad tętnicą w dole łokciowym i powoli wypuszczać powietrze z opaski. Odczytanie wyniku jest proste – wartość, przy której słyszalny jest pierwszy ton, to ciśnienie skurczowe, a ostatni usłyszany ton oznacza wartość ciśnienia rozkurczowego. Czasami tony daje się słyszeć aż do końca pomiaru – wtedy za ciśnienie rozkurczowe przyjmuje się wartość odpowiadającą ich ściszeniu.

Dzienniczek ciśnienia – jak prowadzić?

Osobom z nieuregulowanym ciśnieniem tętniczym krwi lekarze często zalecają prowadzenie tzw. dzienniczka ciśnienia. Jest to dobra metoda monitorowania postępów choroby w przypadku osób cierpiących np. na nadciśnienie tętnicze, dla sprawdzenia reakcji organizmu na przyjmowane leki lub dla spostrzeżenia pierwszych zmian w wartościach ciśnienia u osób z grup wysokiego ryzyka chorób serca.

W dzienniczku notuje się wyniki pomiarów ciśnienia z dodatkowymi informacjami. Należy zapisywać datę i godzinę pomiaru, a także wszystkie dodatkowe czynniki, które mogłyby mieć wpływ na wynik, takie jak: wypita kawa, mocna herbata lub inne napoje z kofeiną, przyjęte leki, wysiłek fizyczny, stres, choroba. Lekarze często uczulają, aby skrupulatnie zapisywać pojawiające się zawroty głowy i uczucie osłabienia, złego samopoczucia. Takie objawy wielu mówią o postępie choroby, ale też pozwalają dobrać odpowiednie dawki leków.

Początkowo lekarze zwykle zalecają wykonywanie pomiarów kilka razy dziennie, aby sprawdzić zmienność ciśnienia w ciągu dnia. Najczęściej robi się to rano po przebudzeniu, w pracy, po posiłku, przed przyjęciem leków, jakiś czas po ich zażyciu, przed snem. Z czasem pacjent z lekarzem ustala stałe godziny pomiarów ciśnienia, zwykle jest to dwa razy dziennie.

Nadciśnienie tętnicze – jakie są czynniki ryzyka tej choroby?

Szacuje się, że w Polsce między 20 a 30% populacji choruje na nadciśnienie tętnicze. Początkowo przebiega bezobjawowo i wtedy najczęściej wykrywane jest przypadkowo podczas badania kontrolnego. W przypadku około 90% chorych nie udaje się jednoznacznie określić przyczyny pojawienia się nadciśnienia. Wspomina się o czynnikach genetycznych, gdyż osoby, których przynajmniej jedno z rodziców chorowało na nadciśnienie, częściej zapadają na tę chorobę. Przypuszcza się duży wpływ czynników środowiskowych, takich jak: spożywanie żywności wysoko przetworzonej i dużej ilości soli w diecie, siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, otyłość, stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.

Pozostałe około 10% przypadków jest związanych z innymi chorobami w organizmie, a także z przyjmowanymi lekami (jak np. sterydy, leki immunosupresyjne, leki antykoncepcyjne). Niestety jest wiele chorób, które sprzyjają rozwojowi nadciśnienia. Można wśród nich wymienić: choroby nerek, zaburzenia pracy gruczołów dokrewnych (nadczynność tarczycy, zespół Conna, zespół Cushinga, akromegalia, guz nadnerczy), choroby serca (np. koarktacja aorty), zespół bezdechu sennego, choroby neurologiczne. Czasami nadciśnienie pojawia się podczas ciąży, w jej drugiej połowie, ale zwykle mija po porodzie.

Osoby ze wspomnianymi chorobami oraz te z grup wysokiego ryzyka (np. z predyspozycjami rodzinnymi) powinny monitorować wartości swojego ciśnienia krwi, nawet jeśli pomiary nie wykazują odchyleń od normy. Pozwoli im to na natychmiastowe zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości i szybkie wdrożenie leczenia. W większości przypadków nadciśnienie nie ma jasno określonej przyczyny. Dlatego zaleca się profilaktyczne prowadzenie prozdrowotnego trybu życia, czyli unikanie otyłości, zdrowa dieta (najlepiej śródziemnomorska) z małą ilością soli, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu, rzucenie palenia oraz ograniczenie spożycia alkoholu.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także