Jesteś tutaj:

Jak naturalnie wspomóc płodność?

Niestety wiele par ma problemy z poczęciem dziecka. Jednak nie należy się zniechęcać! Spróbujmy przyjrzeć się przyczynom obniżonej płodności i zastanówmy się co możemy zrobić.

Jak naturalnie wspomóc płodność?

Zdjęcie: EASYGUY

Niestety wiele par ma problemy z poczęciem dziecka. Jednak nie należy się zniechęcać! Warto przyjrzeć się bliżej swojemu organizmowi, gdyż prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego jest ściśle związane z naszym trybem życia.

Spróbujmy przyjrzeć się przyczynom obniżonej płodności i zastanówmy się co możemy zrobić.

Jak rozwiązać problemy obniżonej płodności u kobiet?

Istotnym aspektem płodności każdej z kobiet jest płodny śluz szyjkowy. Na kilka dni przed owulacją, komórki szyjki macicy wytwarzają śliski i rozciągliwy śluz typu S. Ujście pochwy wydaje się wtedy szczególnie wilgotne i można zaobserwować przezroczyste nitki śluzu typu S. Idealny śluz płodny powinien dać się rozciągnąć nawet na kilka centymetrów, pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Jego konsystencja często jest porównywana do surowego białka kurzego.

Głównym problemem obniżonej płodności u kobiet jest brak śluzu płodnego, zbyt mała ilość tego śluzu lub jego zła jakość. Zdarza się, że śluz jest tak gęsty, że utrudnia dotarcie plemnikom do celu. Jeśli jest go zbyt mało plemniki nie dotrą w ogóle do komórki jajowej lub dotrze ich zbyt mała ilość niewystarczająca do poczęcia dziecka, gdyż śluz płodny stanowi środowisko zapewniające przeżycie plemników w drogach rodnych kobiety.

Istnieje kilka naturalnych składników wpływających pozytywnie na jakość płodnego śluzu szyjkowego:

• Wiesiołek

Źródło kwasu gamma-linolenowego (GLA), który jest jednym z nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. GLA przekształcany jest w ciele człowieka w prostaglandyny, należące do hormonów, które działają przeciwzapalnie, łagodzą symptomy napięcia przedmiesiączkowego, ale co najważniejsze: poprawiają ilość i jakość płodnego śluzu szyjkowego.

Olej z wiesiołka należy przyjmować od momentu wystąpienia miesiączki do owulacji (pierwsza faza cyklu miesięcznego, faza folikularna).

W drugiej fazie cyklu miesiączkowego (faza lutealna) istnieje możliwość zapłodnienia, a ponieważ olej z wiesiołka może wywoływać skurcze macicy u kobiet w ciąży, najlepiej jest zaprzestać jego przyjmowanie, aż do wystąpienia kolejnej miesiączki. W drugiej części cyklu miesiączkowego olej z wiesiołka można zastąpić olejem z siemienia lnianego lub tranem, które pozbawione są kurczącego wpływu na macicę.

Dostępne preparaty: OEPAROL FEMINA.

• Len

Podobny w działaniu do wiesiołka, zwiększa ilość i jakość płodnego śluzu szyjkowego. Ponadto korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy, regulując proporcje hormonów w organizmie kobiety (ilość estrogenu oraz progesteronu). Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z bolesnym miesiączkowaniem w tym: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Co najważniejsze, wspomaga czynność komórek szyjki macicy, stymulując je do wydzielania prawidłowego śluzu płodnego, przez co może być stosowany w leczeniu obniżonej płodności. Dostępne preparaty: LEN MIELONY, NASIONA LNU.

• Pluskwica groniasta

Liczne badania farmakologiczne i kliniczne wskazują, że składniki wyciągu z korzenia i bulwy pluskwicy (m.in. izoflawony) łączą się w organizmie kobiet z receptorami estrogenowymi, co powoduje regulację rozchwianej gospodarki hormonalnej. Stymuluje pracę jajników oraz pomaga przygotować macicę do przyjęcia zapłodnionego jajeczka i zwiększa szanse utrzymania ciąży. Dostępne preparaty: REMIFEMIN, KLIMAKTOBON, KLIMAX.

• Serdecznik pospolity

Obejmuje swym działaniem układ nerwowy, krwionośny, a co najważniejsze kobiece narządy rodne. Łagodzi stany napięcia przedmiesiączkowego, wzmacnia ścianki macicy oraz zmniejsza ryzyko wczesnego poronienia i daje większe szanse na właściwy rozwój ciąży. Dostępne preparaty: ZIELE SERDECZNIKA, NERWOBON, HERBATA KALMA FIX.

• Lukrecja gładka

Wyciągi z korzenia lukrecji zawierają substancje (saponiny), które swą budową przypominają budową estrogen oraz progesteron. Dzięki temu przyjmowanie wyciągu z korzenia lukrecji poprawia regularność cyklów miesiączkowych. Ponadto pomaga kobietom mającym podwyższony poziom testosteronu i zaniżony poziom estrogenu (PCOS, zespół policystycznych jajników). Dostępne preparaty: LUKRECJA KORZEŃ, LUKRECJA KAPSUŁKI.

Zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata powinni zadbać o wzbogacenie swojej diety w niezbędne witaminy i minerały mające wpływ na płodność.

Kwas foliowy – zdaniem lekarzy ginekologów niedobór tej witaminy może być przyczyną czasowej niepłodności. Przed planowaną ciążą powinien być zażywany w ilości 400 mg na dzień, w celu zapobiegania wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka oraz w celu zapobiegania wczesnym poronieniom.

Najnowsze badania wykazały, że powinni zażywać tą witaminę również przyszli ojcowie, gdyż odpowiedzialna jest za produkcję prawidłowej spermy (minimum 3 miesiące przed poczęciem).

Dostępne preparaty: SOLGAR KWAS FOLIOWY, BIO-KWAS FOLIOWY Z WITAMINAMI I MINERAŁAMI, PREGNAMED KWAS FOLIOWY, BIOFER FOLIC, ACIFOLIK, FOLIFEM, FEMIBION NATAL.

Cynk – jest niezbędny w utrzymaniu równowagi hormonalnej, u kobiet ułatwia implantację zapłodnionego jajeczka w ścianę macicy, jego niedobór może być przyczyną poronień. U mężczyzn pierwiastek ten jest niezbędny w produkcji spermy, niedobory cynku powodują obniżenie poziomu testosteronu, kurczenie się tkanki jąder i w efekcie niską produkcję spermy, jak również produkcję spermy o złej jakości (uszkodzone, niezdolne do wędrówki w drogach rodnych kobiety). Zaleca się stosowanie kwasu foliowego łącznie z cynkiem. Dostępne preparaty: CENTRUM MATERNA, BIO-CYNK, OLIMP CHELA-CYNK.

Selen – współpracuje z witaminą E oraz cynkiem. Jego niedobory odnotowano w przypadku kobiet i mężczyzn cierpiących na niepłodność. Dostępne preparaty: BIO-SELEN + CYNK.

Witamina E – zwana również witamina płodności, wspomaga pracę narządów rodnych, normalizuje poziom hormonów płciowych we krwi. Pełni ważną rolę w produkcji spermy. Dostępne preparaty: TOKIVIT E 200, VITAMINUM E, MBE.

Witamina C oraz zielona herbata - hamują negatywny wpływ występujących w środowisku i w ciele ludzkim wolnych rodników. Wolne rodniki przyczyniają się między innymi do powstawania takich zaburzeń układu rozrodczego jak: zaburzenia jajeczkowania, brak dojrzewania komórek jajowych, zaburzenia w strukturze ściany macicy, która nie jest zdolna do przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

Herbata (a w szczególności zielona herbata) zawiera hipoksantynę, która jest jednym z podstawowych składników płynu folikularnego, który otacza dojrzewające oocyty (komórki jajowe). Ponadto, zielona herbata zawiera 10 razy większą ilość substancji zwalczających wolne rodniki (polifenole), niż warzywa i owoce!

Dostępne preparaty: RUTINOSCORBIN, OLIMP ZIELONA HERBATA EKSTRAKT, SOLGAR GREEN TEA.

Na co w szczególności powinni zwrócić uwagę panowie?

Mężczyźni powinni unikać wysokich temperatur, gdyż w badaniach klinicznych udowodniono zależność między przegrzaniem jąder, a spadkiem jakości spermy! Dlatego należy unikać: noszenia obcisłych spodni, bielizny ze sztucznych tkanin, długiej jazdy na rowerze, gorących kąpieli, sauny lub przegrzanych pomieszczeń.

Szczególnie ważnym aspektem jest wprowadzenie do codziennej diety produktów wspomagających produkcję spermy:

Błonnik – nadmiar estrogenów w organizmie mężczyzny może być przyczyną niepłodności. W normalnych warunkach estrogeny, w organizmie mężczyzny są eliminowane przez wątrobę (kierowane do jelit w celu usunięcia z organizmu), a następnie wydalane z organizmu z kałem. Jeśli dieta jest uboga w błonnik organizm na nowo będzie wchłaniał estrogeny w jelicie cienkim, który powinien zostać wydalony. Błonnik przyczynia się do hamowania ponownego wchłaniania estrogenów z jelit. Dostępne preparaty: BIO-BŁONNIK, COLON C, BŁONNIK Z ANANASEM.

L-Arginina – jest aminokwasem, który odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji spermy, przyczynia się do prawidłowej syntezy białek wchodzących w skład spermy oraz reguluje cykl produkcji spermy zachodzący w nasieniowodach. Dostępne preparaty: SOLGAR L-ARGININA, EZEREX.

Żeń-szeń – zawiera ok. 12 składników (ginsenozydy), które dzięki budowie zbliżonej do hormonów płciowych mężczyzny (testosteron), pozytywnie wpływają na proces formowania spermy, ponadto podwyższa poziom testosteronu i popęd płciowy. Dostępne preparaty: BODYMAX ŻEŃ-SZEŃ, OLIMP ŻEŃ-SZEŃ VITA COMPLEX, ZDROVIT COMPLEX Z ŻEŃ-SZENIEM.

Mężczyźni powinni unikać nadmiernego spożycia witaminy A!

Jej nadmiar może być szkodliwy dla jakości spermy. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, kumuluje się w tkance tłuszczowej jąder powodując kurczenie się jąder! Skutkuje to obniżeniem jakości spermy przez zaburzenie jej produkcji. Powstające plemniki są słabe, szybciej giną w drogach rodnych kobiety i posiadają liczne wady strukturalne.

Nie bójmy się zastosować powyższych sposobów, aby zwiększyć swoją płodność.

Przy dłuższym stosowaniu powyższych preparatów (ok. 3 miesiące) oraz wprowadzeniu drobnych zmian w trybie życia np. zwiększenie aktywności fizycznej, unikania stresu - sukces na pewno będzie bliżej.

Anna Machura

konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak

Źródła:

1. Caan, B., Quesenberry, C. P., & Coates, A. O. (1998). Differences in fertility associated with caffeinated beverage consumption. American Journal of Public Health, 88, 270-274

2. Davis, J. L. (2005). Antioxidants in green and black tea. Tea is brimming with antioxidants, the disease-fighting compounds that help your body stave off illness. WebMD, Inc

3. http://umamy.homestead.com/koncepcja_nat.html

4. Farmakognozja. S.Kohlmunzer. PZWL 2007
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także