Jesteś tutaj:

Jeśli Nowy Rok chcesz przywitać szczuplejsza

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu dotyczącego diet i odchudzania, który przygotowaliśmy dla Państwa we współpracy z www.fabrykadiet.pl

Jeśli Nowy Rok chcesz przywitać szczuplejsza
Z przyjemnością informujemy o kolejnym artykule w nowym dziale Czytelni Domzdrowia.pl traktującym o dietach i zdrowej jakości życia, który przygotowaliśmy dla Państwa we współpracy z www.fabrykadiet.pl.

Zapraszamy do lektury!

Rozpoczął się listopad i z pewnością już lada dzień chryzantemy i znicze zamienią się w świąteczne świecidełka, choinki, mikołajów i fajerwerki. Właściciele i najemcy galerii handlowych i sklepów postarają się o to, byśmy nie zapomnieli o zbliżających się uroczystościach.

Symbole te oprócz tego, że są sygnałem do zakupów prezentów, powinny również stać się dobrym znakiem, że już teraz jest idealny czas by zadbać o swoją sylwetkę, by sylwestrowa noc nie przerażała nas zbyt wąską kreacją.

Do Sylwestra pozostało pełne osiem tygodni. Racjonalne chudniecie na diecie odpowiednio zbilansowanej mieści się w granicach 1-1,5 kg na tydzień. Czyli do Sylwestra możesz schudnąć do 12 kg pod warunkiem, że zaczniesz już dziś, a nie na trzy dni przed balem.

Kilka wskazówek jak to zrobić. Dotyczy to nie tylko czasu przedświąteczno-noworocznego, ale każdego racjonalnego podejścia do zmiany wagi.

1. Wrogiem chudnięcia jest niejedzenie

Jeśli chcesz tracić zbędne kilogramy - jedz! Ważna jest ilość i jakość spożywanych posiłków. Nasz organizm funkcjonuje w systemie trzygodzinnym. Posiłki należy spożywać w przerwach nie dłuższych niż 3 h, a ostatni posiłek zjadać najpóźniej na 3 h przed snem. Ogólna ilość posiłków w ciągu dnia powinna wynosić 5-6, w zależności od długości naszego dnia.

2. Jakość posiłków

Ważny temat spędzający sen z powiek wielu dietetykom i specjalistom to jakość posiłków.

Żeby dieta była odpowiednio zbilansowana musi zawierać wszystkie niezbędne makroskładniki, czyli węglowodany, białka i tłuszcze oraz mikroskładniki czyli witaminy i minerały. Biorąc pod uwagę dostępną żywność jest to trudne wyzwanie. Nie mniej jednak ważne jest byśmy wybierali dobre rozwiązania, czyli:
  • węglowodany tak, ale złożone;
  • białka tak, ale w 60% roślinne;
  • tłuszcze tak, ale nienasycone.
  • Witaminy i minerały również tak, ale te naturalne, a nie syntetyczne.

3. Woda

Z upartością maniaka będę powtarzała, że żadne procesy oczyszczające i odtłuszczające organizm nie zadzieją się, jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości wody. Wszystkie reakcje w naszym organizmie zachodzą w środowisku wodnym. Ważna informacja: do bilansu wodnego nie liczą się: kawa, mocna herbata bez względu na gatunek, soki, kompoty, kisiele, zupy, napoje gazowane, nawet wody sztucznie dosmaczane. Do bilansu wodnego zaliczamy wodę niegazowaną ewentualnie wzbogaconą plastrem cytryny czy innego owocu, czy mięty, bardzo delikatną herbatę, ewentualnie napoje izotoniczne. Każdy z nas powinien wypijać minimum 30 ml/kilogram masy ciała. W procesach odchudzania i oczyszczania organizmu norma ta ulega podwyższeniu.

4. Aktywność fizyczna

Proces odtłuszczania, a tym samym zmiany obwodów, co w przypadku wejścia w małą czarną ma kluczowe znaczenie :), będzie przyspieszony, gdy do zmiany nawyków żywieniowych dołączymy jakąś aktywność fizyczną. I nie mówię tutaj o wielkich wyczynach na siłowni czy fitnessie, choć też są mile widziane. Bardziej mam na myśli fakt, że jeśli codziennie dojeżdżamy do pracy samochodem, czy autobusem, który staje nam pod biurem to warto wysiadać przystanek wcześniej, albo stawiać samochód na parkingu trzy ulice dalej, by dołączyć ruch do naszego dnia codziennego. Wiem, że są to rzeczy prozaiczne, jednak właśnie takie mają kluczowy wpływ na nasze samopoczucie i wygląd również.

Aktywnością fizyczną jest każda dodatkowa czynność fizyczna, która nie jest wykonywana rutynowo.

5. Obniżenie kaloryczności posiłków

Ostatnim ważnym elementem by zdążyć do Sylwestra jest niezbyt duże obniżenie kaloryczności posiłków.

BARDZO WAŻNE: zmniejszamy kaloryczność posiłków, nie ich ilość! Przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne spoczynkowe u kobiety jest ok.1500kcal, u mężczyzny ok. 2000 kcal. Nasza dieta, w tym również dieta odchudzająca nie może schodzić poniżej tego poziomu, gdyż narażamy nasz organizm na niedobory, a tym samym przygotowujemy sobie idealną bazę dla efektu jo-jo.

Zupełnie intuicyjnie rzecz biorąc posiłki o mniejszym ładunku kalorycznym, a dobrych wartościach odżywczych, to warzywa optymalnie surowe, białko, czyli m.in. rośliny strączkowe, ryby, jaja, białe mięso, i odrobina tłuszczu- osobno lub/i w połączeniu według smaku i preferencji.

Jeśli zaczniemy już dziś to o kilka kilogramów lżejsi i zadowoleni z siebie wejdziemy w Nowy Rok, czego nam wszystkim życzę.

Życzę Zdrowej Jakości Życia!

Monika Rola

specjalista ds. żywienia

www.fabrykadiet.pl
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także