Jesteś tutaj:

Których grup leków nie należy stosować przy problemie z prostatą?

Przerost prostaty jest bardzo często występującym schorzeniem u mężczyzn po 50. roku życia, ale niestety nie jedynym. Wielokrotnie czytając ulotki dołączone do opakowań z różnymi lekami, możemy natknąć się na informację, że są one przeciwwskazane w przeroście gruczołu krokowego.

Których grup leków nie należy stosować przy problemie z prostatą?
Przerost prostaty jest bardzo często występującym schorzeniem u mężczyzn po 50. roku życia, ale niestety nie jedynym. Wielokrotnie czytając ulotki dołączone do opakowań z różnymi lekami, możemy natknąć się na informację, że są one przeciwwskazane w przeroście gruczołu krokowego.

Jak zatem zachować bezpieczeństwo terapii innych schorzeń, przy obecnym przeroście gruczołu krokowego?

W jaki sposób leki nasilają objawy przerostu stercza?

Prostata jest niewielkim gruczołem, okalającym cewkę moczową, składającym się z mięśni gładkich oraz komórek gruczołowych tzw. wydzielniczych.

Mięśnie gładkie stercza odpowiadają za otwieranie i zamykanie przewodu moczowego przy oddawaniu moczu oraz zamykanie go podczas wytrysku nasienia. Jak widzimy spełniają one bardzo ważną role fizjologiczną, ale paradoksalnie związany jest z nimi negatywny wpływ różnych grup leków na stan drożności cewki moczowej.

Leki przeciwwskazane w przeroście gruczołu sterczowego, wzmagają bowiem napięcie mięśni gładkich wchodzących w jego skład. Pojawia się zjawisko tzw. "ciasnej obręczy" zmniejszającej światło cewki moczowej i z tego powodu utrudniony jest odpływ moczu z pęcherza.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost stercza stwierdza się u połowy panów w wieku 60. lat i prawie u wszystkich 80-latków!

W tych grupach wiekowych, prócz przerostu gruczołu krokowego, mamy do czynienia również z następującymi chorobami:
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroba Parkinsona
 • reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe stawów
Należy wziąć również pod uwagę choroby takie jak:
 • przeziębienie
 • depresja
 • alergie
Niektóre leki stosowane w powyżej wymienionych chorobach, mogą stanowić potencjalne narażenie mężczyzn z przerostem prostaty na zaostrzenie objawów choroby.

Skupmy się jednak na lekach stosowanych w przeziębieniu oraz alergiach, ponieważ w większości możemy dokonać ich zakupu bez recepty, samodzielnie dokonując wyboru preparatu.

Reszta schorzeń obejmuje natomiast leki objęte wymogiem wypisania recepty, dlatego też w ich przypadku bezpieczeństwo stosowania należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Jakie preparaty są przeciwwskazane w przeroście stercza?

Powszechnie uważa się, że dostępne bez recepty: syropy, krople do nosa czy też tabletki zwalczające objawy grypy i przeziębienia lub alergii, mogą być przyjmowane przez wszystkich dorosłych pacjentów, również tych cierpiących na problemy z prostatą. Jest to jednak błędne rozumowanie, gdyż większość z nich zawiera substancje czynne nasilające skurcz mięśni gładkich prostaty, które to uciskając na cewkę moczową prowadzą do nadmiernego zatrzymywania moczu w pęcherzu.

1. Leki stosowane w przeziębieniu

W wielu preparatach z tej grupy leków, występują substancje powodujące obkurczenie naczyń włosowatych, zmniejszając obrzęk błon śluzowych nosa i spojówek, co jest działaniem przez nas pożądanym. Jednocześnie mogą wywoływać skurcz mięśni gruczołu krokowego, co w rezultacie skutkuje nasileniem zaburzeń w oddawaniu moczu.

Należy zaznaczyć, że istnieje ryzyko takiego działania również przy stosowaniu kropli do nosa czy tez kropli ocznych, zawierających którąś z poniżej wymienionych substancji. Dzieje się tak, gdyż mogą one przedostać się do krążenia ogólnego z naczyń krwionośnych jamy nosowej lub spojówek, docierając tym samym aż do stercza wywołując tam skurcz mięśni gładkich.

Dlatego też preparaty w postaci kropli, należy stosować bardzo ostrożnie lub zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Mężczyźni mający problem z przerostem gruczołu krokowego nie powinni stosować:

 • FENYLEFRYNA - substancja wchodząca w skład proszku do sporządzania roztworów oraz kropli.
Przeciwwskazane preparaty: Coldrex HotRem, Coldrex MaxGrip, Otrivin ALLERGY.
 • XYLOMETAZOLINA, NAFAZOLINA, OKSYMETAZOLINA,
TETRYZOLINA, TYMAZOLINA - są to substancje wchodzące w skład kropli stosowanych na błony śluzowe nosa oraz spojówek.

Przeciwwskazane preparaty: Otrivin, Xylometazolin, Donosan, Acatar, Starazolin, Visine, Oxalin, Oculosan.
 • EFEDRYNA, PSEUDOEFEDRYNA - wchodzi w skład syropów, tabletek,
kropli.

Przeciwwskazane preparaty:

Rubital, Max Flu, Cirrus, Gripex NOC, Grypostop, Tabcin Impakt, Tabcin Trend, Modafen, Nurofen Antigrip.

Alternatywą

dla powyżej opisanych preparatów, w leczeniu objawów przeziębienia i grypy mogą być: APAP, APAP C PLUS, POLOPIRYNA S, ASPIRIN C.

Z kropli do nosa mamy do wyboru: SOLNASIN lub SINOMARIN MONODOSE.

2. Leki stosowane w łagodzeniu objawów alergicznych.

Leki z tej grupy, oprócz właściwego działania przeciwalergicznego polegającego na znoszeniu obrzęków i przekrwienia błon śluzowych nosa lub spojówek, oddziałują również na mięśnie gładkie gruczołu sterczowego, wywołując skurcz tych mięśni, co w rezultacie skutkuje nasileniem zaburzeń w oddawaniu moczu.

Działanie to sprawia, że leków przeciwalergicznych I generacji nie zależy stosować w przeroście gruczołu krokowego.

Przeciwwskazane preparaty:

Otrivin ALLERGY, Fenistil.

Alternatywą

dla powyżej opisanych preparatów, w leczeniu objawów alergicznych jest szeroka gama leków przeciwhistaminowych II generacji, które wykazują tylko i wyłącznie działanie przeciwalergiczne. Nie mają natomiast wpływu na tkankę mięśniową gruczołu krokowego. Dostępne preparaty:
 • W postaci kropli do oczu: ALERGODIL

Podczas dokonywania wyboru leków stosowanych w przeziębieniu i grypie oraz w łagodzeniu objawów alergii ze współistniejącym przerostem gruczołu krokowego, należy kierować się tym, czy dana substancja czynna nie ma wpływu kurczącego na mięśnie gładkie gruczołu sterczowego. W razie wątpliwości swój wybór trzeba potwierdzić poprzez konsultację z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także