Jesteś tutaj:

Menopauza - naturalny proces w życiu każdej kobiety

W dzisiejszym społeczeństwie, pogoń za zachowaniem wiecznej młodości i sił witalnych często dochodzi do granic absurdu. Proces, tak naturalny w życiu każdej kobiety jak klimakterium, kojarzy się nadal z bardzo przykrymi doświadczeniami i końcem tzw. "normalnego i szczęśliwego życia".

Menopauza - naturalny proces w życiu każdej kobiety

Zdjęcie: Susanne Nilsson

Co to jest menopauza i czym się różni od klimakterium
Na początku warto wyjaśnić czym właściwie jest menopauza. Oznacza dosłownie samoistne ustanie krwawienia miesięcznego, będące fizjologicznym procesem, po którym przez następne 12 miesięcy nie pojawiła się miesiączka. Wywołany jest on zmianą poziomu dwóch najważniejszych hormonów płciowych żeńskich - estrogenu i progesteronu. Jednocześnie dochodzi do wzrostu poziomu hormonów tzw. przysadkowych FSH i LH. Można powiedzieć, że menopauza jest zakończeniem okresu rozrodczego kobiety. W wyniku spadku poziomu hormonów, dochodzi bowiem do stopniowego wygaszania czynności jajników.

Natomiast termin klimakterium oznacza okres kilku lat przed oraz kilka lat po menopauzie, kiedy ujawniają się efekty deficytu wyżej wymienionych hormonów. Może trwać on nawet 10 lat.

Kiedy należy spodziewać się menopauzy
Nie ma dokładnej daty, bądź wieku, który określałby początek objawów. Jednak często styl życia kobiety ma istotny wpływ na zmiany zachodzące w wieku pomenopauzalnym. Badania wykazały, że u kobiet palących objawy zbliżającej się menopauzy mogą pojawić się zaraz po 40. roku życia. Najczęściej początek objawów obserwuje się jednak między 40 a 50 rokiem życia. Granica jak widać, jest dość płynna. Przeciętny wiek wystąpienia menopauzy u Polek to 50, 51 rok życia.

Przekwitanie można podzielić na 4 fazy:
1. Premenopauza
2. Perimenopauza
3. Menopauza
4. Postmenopauza

Premenopauza rozpoczyna się najczęściej kilka lat przed ostatnią miesiączką. Nie ma jeszcze konkretnych objawów klimakterium, ale poziom FSH jest już podwyższony. Powoli wygasa czynność jajników, w związku z czym często pojawiają się cykle bezowulacyjne, obniża się płodność. Pierwszym zauważalnym objawem tych zmian są zaburzenia regularności cyklu.

Perimenopauza rozpoczyna się około 45. roku życia i kończy zaraz po właściwej menopauzie. Wzrost FSH i LH jest już wyraźny, poza tym znacząco obniża się poziom estrogenów i progesteronu. Już w tym okresie mogą pojawić się najbardziej dokuczliwe objawy klimakterium - tzw. objawy wypadowe.

Postmenopauza to okres od momentu całkowitego ustania miesiączkowania do około 65. roku życia. Krwawienie nie występuje, poziom hormonów przysadkowych jest wysoki, a estrogenów i progesteronu bardzo niski. W tym okresie prawie każda kobieta uskarża się na typowe dolegliwości okresu przekwitania, poza tym znacznie wzrasta ryzyko chorób układu krążenia i układu kostnego.

Testy, które pozwalają przewidzieć, kiedy należy spodziewać się menopauzy
Niedawno na rynku pojawiły się specjalne testy, które na podstawie oznaczonego poziomu hormonu FSH pozwalają przewidzieć, kiedy należy spodziewać się menopauzy. Można je kupić w aptekach i wykonać w domu. Zasada jego przeprowadzenia jest podobna, jak w przypadku testów ciążowych, wynik jest możliwy do odczytania już po kilku minutach, a firmy je produkujące deklarują wysoką dokładność i czułość tych testów.
Jednym z takich testów jest Menopauza Test - Test na menopauzę dla kobiet.

Objawy menopauzy
  • zaburzenia krwawienia miesiączkowego
Dochodzi do wydłużenia cyklu, w wyniku słabszego oddziaływania estrogenu i progesteronu na błonę śluzową macicy. Czasem jednak dochodzi do sytuacji odwrotnej: w okresie przedmenopauzalnym pojawiają się częstsze i bardziej obfite miesiączki, wahania poziomu hormonów doprowadzają do wystąpienia tzw. krwawień czynnościowych. Powodem tego są wspomniane wcześniej cykle bezowulacyjne, kiedy nie dochodzi do jajeczkowania, a zachowany pęcherzyk jajnikowy stale wytwarza estrogeny. Powoduje to znaczny przerost błony śluzowej macicy, a że nie jest ona odpowiednio odżywiona, złuszcza się, powodując w efekcie przewlekłe krwawienia i plamienia.
Pomimo, iż objaw ten jest naturalnym efektem dysproporcji hormonów, to jednak, każdą nieprawidłowość w przebiegu cyklu, kobieta powinna konsultować ze swoim lekarzem ginekologiem.
  • uderzenia gorąca (wary)
Określane przez większość pacjentek jako nagła fala ciepła przepływającego od głowy, poprzez szyję, w kierunku tułowia. Napady takie mogą pojawiać się nawet kilka razy dziennie, a także w nocy. Towarzyszą im zlewne poty oraz przyśpieszenie akcji serca. Nie wiadomo do końca, jaki jest mechanizm pojawienia się tych zmian, istnieją przypuszczenia, iż winny jest zbyt wysoki poziom hormonu FSH - który wykazuje podobieństwo m.in. do hormonu TSH, którego nadmierna produkcja może doprowadzić do pojawienia się objawów nadczynności tarczycy. Zbyt intensywna przemiana materii owocuje właśnie nagłymi uderzeniami gorąca w okolicy twarzy, szyi i dekoltu.
  • zmiany w narządach płciowych
Jedną z podstawowych funkcji estrogenów jest utrzymywanie odpowiedniego stanu pochwy, właściwy stan jej nawilżenia, gdy ich poziom zaczyna się obniżać pojawiają się problemy z suchością, świądem tego narządu, co w trakcie stosunków płciowych może doprowadzać do krwawień i związanego z tym bólu i dyskomfortu. Poza tym takie sytuacje mogą także źle oddziaływać na stan psychiczny kobiety. Nierzadko pojawia się wtedy niechęć do kontaktów seksualnych, spadek libido.

Na rynku dostępny jest szereg preparatów, które mają za zadanie zwiększyć nawilżenie ścianek pochwy i ułatwić zbliżenia, eliminując przykre skutki - podrażnienia, otarcia. Mowa tu o żelach nawilżających, produkowanych zarówno przez polskie jak i zagraniczne firmy, np. Intimel - intymny żel nawilżający, Feminum - żel nawilżający, Durex play - żel intymny nawilżający . Nie są to tylko, jak sądzi większość kobiet "zabawki" dla młodzieży, ale środki, które pozwalają w pełni cieszyć się życiem seksualnym kobietom po menopauzie. Co więcej, wiele z nich nie zawiera hormonów, więc mogą spokojnie stosować je panie, dla których hormonalna terapia zastępcza jest przeciwwskazana.
  • dolegliwości ze strony układu moczowego
Prawidłowe funkcje pęcherza moczowego, cewki moczowej oraz zwieraczy są niepodzielnie związane z działaniem estrogenów. U pań w wieku przedmenopauzalnym często pojawiają się więc problemy przy oddawaniu moczu - ból i pieczenie oraz ze względu na rozluźnienie zwieraczy - także epizody nietrzymania moczu.

Problemy zdrowotne w okresie klimakterium
Panie w wieku dojrzałym są w większym stopniu narażone na choroby układu krążenia, których powodem jest nieprawidłowy poziom lipoprotein we krwi. Dochodzi do spadku poziomu tzw. "dobrego cholesterolu" HDL. Przy braku HDL jego stosunek do LDL ("złego cholesterolu") jest niekorzystny i ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych i chorób układu krążenia wyraźnie wzrasta.
Kolejnym zagrożeniem u kobiet po 50 roku życia jest osteoporoza. Zmniejszanie się masy i gęstości tkanki kostnej jest procesem naturalnym, jednak u kobiet w okresie klimakterium tempo ubytku tkanki kostnej jest o wiele bardziej gwałtowne. Może to prowadzić do ciężkich schorzeń , manifestujących się zwiększoną łamliwością kości, podatnością na złamania, ograniczeniem ruchów i problemami nawet przy wykonywaniu prostych czynności. Odpowiedzialny jest za to oczywiście brak estrogenu, gdyż hormon ten pobudza wbudowywanie wapnia do kości.


Menopauza a uroda kobiety
Menopauza pociąga za sobą także zmiany w kondycji skóry, staje się ona mniej jędrna, ziemista, pozbawiona blasku, ma skłonność do wysuszania się, zmarszczki stają się bardziej widoczne. Podobnie z włosami, które w tym okresie mogą z większym nasileniem wypadać, rozdwajać się, łamać.
Jednak zmiany te wynikają też z faktu, iż organizm nie jest wiecznie młody i poddaje się nieuchronnemu procesowi starzenia. Nie będzie więc przełomowym odkryciem stwierdzenie, że dla zachowania pięknego wyglądu niezbędna jest właściwa dieta, ruch, suplementacja preparatami witaminowymi, ale także dobranie odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu.

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl
"Skuteczne wskazówki jak radzić sobie z objawami klimakterium"

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także