Jesteś tutaj:

Pokonać depresję

Prawie każdy z nas miewa tzw. gorsze dni, gdy nic mu się nie chce i nic go nie cieszy. Jednak nie każde przygnębienie i obniżenie nastroju to depresja. Rzadko kiedy mamy świadomość, że depresja jest poważną chorobą, która nieleczona, może zagrażać nawet naszemu życiu.

Pokonać depresję

Zdjęcie: UweRichterPhotography

Prawie każdy z nas miewa tzw. gorsze dni, gdy nic mu się nie chce i nic go nie cieszy. Jednak nie każde przygnębienie i obniżenie nastroju to depresja. W języku potocznym często używamy tego terminu na określenie złego humoru czy chandry, które nas "dopadły". Rzadko kiedy mamy świadomość, że depresja jest poważną chorobą, która nieleczona, może zagrażać nawet naszemu życiu - tak jak cukrzyca, nadciśnienie czy inne dolegliwości somatyczne.

Depresja - co to jest?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) - depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Do niedawna, ze względu na słabą świadomość społeczną była często traktowana marginalnie. Osoba z depresją nie przyznawała się do niej, lub była pozostawiana samej sobie i zbywana słowami "nie przesadzaj, weź się w garść". Obecnie coraz poważniej podchodzi się do tego problemu, choć dalej trzeba walczyć z utartymi stereotypami, wciąż funkcjonującymi w społeczeństwie.

Badania prowadzone na całym świecie wskazują, że wśród osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu od 12 do 25 proc. cierpi z powodu depresji.

Wiele osób dotkniętych depresją nie zdaje sobie z niej sprawy, gdyż początkowe objawy w postaci: smutku, ogólnej apatii czy przygnębienia występują również u zdrowych osób. Jeśli nawet zauważamy u siebie podobne objawy to nie musi to od razu oznaczać depresji. We współczesnym świecie często jesteśmy wystawiani na liczne stresy życia codziennego, silne emocje, które bez wątpienia wpływają na nasz nastrój. Problem zaczyna się wtedy, gdy zła forma, brak chęci do życia, czy też przygnębienie utrzymują się przez dłuższy czas.

Objawy depresji

Według klasyfikacji używanych przez specjalistów, do rozpoznania depresji niezbędny jest co najmniej dwutygodniowy okres obniżonego nastroju lub utraty zainteresowania prawie wszystkimi czynnościami dnia codziennego, a także tymi, które dawniej sprawiały nam przyjemność. Dodatkowo w tym samym czasie, musi wystąpić pięć lub więcej spośród wymienionych niżej objawów:
 • depresyjny nastrój przez większą część dnia, nastrój smutku, żalu, obojętności - poczucie zmęczenia, utraty energii (nic mi się nie chce, nie mogę ukończyć zaczętej czynności, nie wstaję z łóżka)
 • brak zainteresowania czynnościami, które do tej pory sprawiały przyjemność
 • wyraźny wzrost lub spadek wagi
 • zaburzenia snu: bezsenność albo nadmierna senność
 • pogorszenie panowania nad ruchami ciała
 • permanentne wrażenie zmęczenia
 • w sferze myślenia: poczucie winy - przypominanie sobie dawnych błędów, złych wyborów życiowych, obwinianie się, niskie poczucie własnej wartości, brak nadziei na lepsze jutro
 • pogorszenie funkcji poznawczych - trudności w koncentracji uwagi, większa męczliwość przy wysiłku umysłowym
 • natrętne samobójcze myśli
Jeśli zauważamy u siebie kilka z wymienionych wyżej objawów, które utrzymują się u nas przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub psychologiem, aby upewnić się, że występujące objawy nie są początkiem rozwijającego się procesu chorobowego.

Depresja - pomoc

Wyjście z depresji nigdy nie jest łatwe, ale punktem zwrotnym i początkiem końca jest podjęcie decyzji o konieczności interwencji i rozpoczęcia leczenia. Niestety depresja sama nie minie, zły nastrój się nie zmniejszy, a wręcz przeciwnie - wszystko będzie się wydawać coraz bardziej beznadziejne i nie warte uwagi. Dużo łatwiej jest wyjść ze stanu przygnębienia, jeżeli rozumiemy to, co się w naszym życiu wydarzyło, i co wywołało takie skutki.

Najskuteczniejszą formą terapii, szczególnie w ciężkich przypadkach jest połączenie leczenia farmakologicznego z psychologicznym. Współdziałanie psychiatry, który przepisze odpowiednie leki z terapią psychologiczną pozwoli skutecznie zmniejszyć objawy depresji w ciągu paru tygodni. Współczesne leki nie powodują uzależnienia, a ulgę chory odczuwa już po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Różne formy psychoterapii, natomiast pozwalają ustalić przyczynę choroby, skonfrontować się z problemem oraz uwolnić się od często towarzyszącego choremu poczuciu winy. Chory stopniowo uczy się jak radzić sobie z negatywnym nastawieniem do świata i samego siebie, oraz jak zmienić relacje z ludźmi, aby stały się satysfakcjonujące, stanowiły źródło inspiracji i pozytywnych emocji.

Przyjazna dłoń

Nie zapominajmy również o odpowiednim wsparciu ze strony bliskich, które dla osób chorych jest często bardzo ważnym czynnikiem terapeutycznym. Choremu najtrudniej jest zrobić pierwszy krok i zgłosić się do specjalisty, dlatego tak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i pełnej akceptacji, które może dostać od najbliższych.

Często nasze szczere zainteresowanie sprawami i uczuciami osoby z objawami depresji, pomaga jej w przełamaniu schematu myślenia, że nikt nie jest w stanie jej już pomóc. Pamiętajmy również, że jeśli nie wiemy, co powinniśmy w danej chwili powiedzieć, lepiej czasem pomilczeć i dać do zrozumienia choremu, że jesteśmy z nim, niż próbować go rozweselać, udzielać na siłę rad, moralizować czy rzucać utarte formułki "weź się w garść", "nie przesadzaj" czy "będzie dobrze".

Postarajmy się na chwilę wejść w rolę chorego i go zrozumieć, ponieważ często problemy które dla nas wydają się błahe, dla osób chorych są nie do pokonania.

Ponadto przy ciężkiej depresji niezbędna jest także stała opieka i dozór z powodu zdarzających się tendencji samobójczych u chorych.

Skuteczne leczenie polega więc na właściwej diagnozie, ocenie głębokości depresji, oraz kompilacji psychoterapii wraz ze stosowaniem środków farmakologicznych.

Pamiętajmy, że depresja jest chorobą uleczalną i im wcześniej przyznamy się przed samym sobą, że potrzebujemy pomocy, tym mniejsze szkody wyrządzi depresja w naszym życiu.

Poniżej znajduje się test pozwalający w szybki sposób rozpoznać u siebie objawy depresji. Jest to narzędzie pomocnicze i nie zastąpi diagnozy profesjonalisty. Jeśli jednak wynik testu okaże się niepokojąco wysoki warto zgłosić się po poradę do psychiatry lub psychologa.

mgr Ewa Skowyra

Absolwentka psychologii stosowanej UJ, psycholog, coach, obecnie pracuje w gabinecie psychologicznym, gdzie zajmuje się szeroko pojętą diagnostyką.

Depresja - test

Źródło: Reference - Beck AT, Ward CH, Mendelson M, Mock J, Erbaugh J (1961), An inventory for measuring depression, Archives of General Psychiatry, 4: 53-63

Punktacja:

0 pkt - pierwsza odpowiedź

1 pkt - druga odpowiedź

2 pkt - trzecia odpowiedź

3 pkt - czwarta odpowiedź

Interpretacja wyników

0 - 9 pkt. bez depresji

10 - 19 pkt. łagodna depresja

20 - 25 pkt. umiarkowana depresja

powyżej 26 pkt. ciężka depresja
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także